Lukarny – rodzaje, wady i zalety, koszt

Lukarny to charakterystyczne elementy budownictwa, które służą do wpuszczania światła do wnętrz budynków. Są to występy w dachu, zazwyczaj umieszczone nad wejściem lub oknami. Lukarny mogą być dekoracyjne, a także służyć, jako wentylacja pomieszczeń. Istnieje wiele różnych rodzajów lukarn. W niniejszym tekście przyjrzymy się bliżej tym interesującym elementom budynków.

Przejdź do następnych akapitów:

Lukarny – co to jest?

Lukarny to rodzaj specyficznych okien w dachu budynku, których górna krawędź jest wyżej niż poziom dachu. Są one często używane w budownictwie w celu wpuszczenia dodatkowego światła do wnętrza budynku lub jako element dekoracyjny. Lukarny mogą być różnej wielkości i kształtu, od prostokątnych i kwadratowych do bardziej złożonych, zdobionych kształtów.

Lukarny mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, aluminium lub PCV. Mogą być również wyposażone w dodatkowe elementy, takie jak rolety lub żaluzje, aby zapewnić dodatkową ochronę przed słońcem lub innymi warunkami pogodowymi.

Z uwagi na swoją pozycję na dachu budynku, lukarny mogą być trudne do zamontowania i wymagają wiedzy specjalistycznej oraz doświadczenia w budownictwie. Dlatego też zaleca się korzystanie z usług profesjonalnego ekipy montażowej, aby zapewnić prawidłową instalację.

lukarny

Przeczytaj również: Co to jest obróbka blacharska

Lukarny – rodzaje

Lukarna dachowa to rodzaj wystającej z dachu konstrukcji, która pełni zarówno funkcję dekoracyjną, jak i praktyczną. Może być wykorzystywana jako dodatkowe okno, umożliwiające naturalne doświetlenie pomieszczenia, lub jako wyjście na dach czy taras. Istnieje wiele rodzajów lukarn, różniących się kształtem, rozmiarem oraz sposobem montażu. Jeśli interesują Cię lukarny, rodzaje, na które możesz się natknąć to między innymi:

  • Lukarna trójkątna – charakteryzuje się trójkątnym kształtem, który tworzy się na skutek zwężenia połaci dachowej. Jest często stosowana w budynkach o charakterze historycznym lub stylizowanych na historyczne, a także w budownictwie współczesnym, w celu dodania budynkowi charakteru i uroku.

  • Lukarna szczytowa – montowana jest na szczycie dachu, przy jego kalenicy. Może być zarówno prostokątna, jak i trójkątna, a jej głównym celem jest oświetlenie poddasza lub dodatkowe wyjście na dach.

  • Lukarna trapezowa – charakteryzuje się trapezowatym kształtem, który tworzy się na skutek zwężenia połaci dachowej w kierunku kalenicy.

  • Lukarna "wole oko" – jest to lukarna o kształcie okręgu lub elipsy, która jest montowana w ścianie budynku lub bezpośrednio na dachu. 

  • Lukarna baryłkowa to rodzaj lukarny, która charakteryzuje się kulistym kształtem. Jest to efekt wystających po bokach ścianek dachowych, które tworzą kształt przypominający baryłkę.

  • Lukarna jednospadowa to rodzaj lukarny, która charakteryzuje się tym, że posiada jedną połać dachową o jednakowej wysokości. Oznacza to, że dach lukarny jest równoległy do ściany budynku i ma tę samą kąt nachylenia. Lukarna jednospadowa jest często stosowana w budynkach o prostej bryle, by sprawić, że cała konstrukcja będzie wyglądała bardziej interesująco. Może być zamontowana na dachu płaskim lub skośnym, a jej wielkość i kształt mogą być dowolne.

lukarny

Jakie zalety i wady posiadają lukarny?

Lukarny to wykusze w dachu, które zapewniają dodatkową ilość światła i przestrzeni w pomieszczeniu. 

Zalety

Jedną z głównych zalet lukarn jest to, że pozwalają na lepsze doświetlenie pomieszczenia, co może być szczególnie ważne w przypadku pomieszczeń, które są małe lub mają mało okien. Lukarny mogą także dodać charakteru i uroku budynkowi, a także zapewnić dodatkową przestrzeń, którą można wykorzystać do lepszego ustawienia mebli lub innych elementów wyposażenia wnętrza.

Ten element architektoniczny pozwala na lepszy przepływ powietrza w pomieszczeniu, co jest szczególnie ważne w przypadku pomieszczeń o dużej powierzchni lub wysokim suficie, gdzie zwykłe okna mogą nie wystarczyć. A w końcu odpowiednia wentylacja jest naprawdę bardzo ważna – zarówno dla samego budynku, jak i dla zdrowia jego mieszkańców. Niewłaściwie wentylowane pomieszczenie może powodować bóle głowy, duży dyskomfort zdrowotny i wiele innych problemów. Prowadzi również do tego, że w danym domu zacznie rozwijać się pleśń i grzyby, które znajdą odpowiednie warunki do rozwoju. Dlatego lukarna na poddaszu to bardzo dobry pomysł.

Wady

Jedną z głównych wad lukarn jest to, że mogą być trudne i kosztowne w budowie, ponieważ wymagają zmian w konstrukcji dachu. Lukarny w dachu mogą również prowadzić do utraty ciepła w budynku, ponieważ są dodatkowymi otworami w dachu, przez które może ono uciekać. Ponadto mogą być trudne do utrzymania w czystości ze względu na trudno dostępne miejsca. Nierzadko ich wyczyszczenie może wymagać zatem korzystania z profesjonalnych usług sprzątających świadczonych przez osoby, które są w stanie pracować na wysokościach, by wygodnie myć trudnodostępne miejsca.

lukarny

Ile kosztują lukarny?

Cena lukarny może wahać się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od konkretnego projektu i wybranych materiałów oraz rozwiązań technicznych. Ważne jest, aby dokładnie przeanalizować swoje potrzeby oraz oczekiwania, a następnie skonsultować się z fachowcami, którzy pomogą dobrać odpowiednie rozwiązania i wycenić cały projekt.

Dobry cieśla to ważna kwestia przy budowie lukarny, ponieważ od jakości konstrukcji zależy bezpieczeństwo i trwałość całej nadbudówki. Ważne jest, aby dobrać cieślę do indywidualnych potrzeb inwestora oraz zaprojektować konstrukcję, która będzie nie tylko estetyczna, ale też wytrzymała i bezpieczna. Warto więc poświęcić czas i zasoby na znalezienie odpowiedniego fachowca, który zapewni wysoką jakość prac.

Pamiętaj, że cena nigdy nie powinna być dla Ciebie jedynym ani najważniejszym kryterium wyboru. Dużo ważniejszy jest Twój komfort i spełnienie wszystkich wymagań, na których Ci zależy oraz które powodują, że w ogóle rozważasz montaż takiego elementu, jakim jest właśnie lukarna. Konstrukcja dachu może na niej zyskać, ale tylko pod warunkiem, że wszystko będzie ze sobą idealnie współgrać.

Data publikacji: 23.12.2022

Data aktualizacji: 23.12.2022