icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Rodzaje klamek do okien – jaki mamy wybór?

Standardowe klamki do okien, czyli te które są dołączone do zakupionego skrzydła, są zazwyczaj dopasowane do jakości całej konstrukcji. Zdarza się jednak, że ten element nie spełnia naszych oczekiwań. Wtedy możemy go wymienić, a gdy wybieramy nowe okno – klamkę także mamy szansę dobrać w odpowiadającym nam modelu.

Klamka do okna – jakie ma znaczenie?

Ten element pełni nie tylko rolę funkcjonalną, ale w pewnym stopniu również dekoracyjną. Dobra klamka okienna bezwzględnie musi przede wszystkim odpowiednio działać – umożliwiać nam swobodne zamykanie i otwieranie okna, a także być kompatybilna z funkcjonalnością skrzydła (w zależności np. od tego czy jest rozwierno-uchylne czy tylko rozwierne). Ma ona zatem bardzo ważne znaczenie użytkowe – gdy będzie nieodpowiednio działać, może oznaczać to ograniczony dostęp do pełnego potencjału okna.

Rodzaje klamek do okien – jaki mamy wybór?

Jeśli chodzi o wygląd klamki – powinna być przede wszystkim dopasowana do skrzydła kolorystycznie. Ponieważ większość okien jest biała, wydawałoby się, że ta czynność nie będzie stanowić problemu, jednak elementy mogą występować w różnych odcieniach. Również pod wpływem światła i innych czynników zewnętrznych, a także upływu czasu, nasza rama okienna może ulec lekkim przebarwieniu – stać się nieco żółtawa czy szarawa. Nowa klamka może odznaczać się na tle skrzydła – dobierzmy jej odcień starannie.

Klamka do okna może również pełnić funkcję zabezpieczającą, ponieważ niektóre modele są wyposażone w specjalne blokady, a także zamki. Możemy sprawdzić, jak działają takie zabezpieczenia okienne, czytając ten artykuł.

Rodzaje klamek okiennych

Główny podział tych akcesoriów opiera się na materiale ich wykonania. Klamki do okien mogą być zatem:

- plastikowe – tak jak większość ram okiennych,

- metalowe – najczęściej wykorzystuje się: aluminium, mosiądz i stal, ale także ZnAl;

- metalowo-plastikowe.

Od tego, jaki materiał został wykorzystany do produkcji, zależy przede wszystkim odporność klamki okiennej na uszkodzenia, a także codzienną eksploatację. Pamiętajmy również, że element ten może być narażony na wilgoć (np. w łazience czy kuchni), a także intensywne promieniowanie słoneczne, a często również zewnętrzne warunki atmosferyczne (uchylone czy otwarte okno w niewielkim stopniu oddziela ją od nich). Lepsze klamki (metalowe bądź plastikowo-metalowe) powinniśmy na pewno wybrać do okien, które są otwierane często.

Zobacz także: Najczęstsze błędy podczas montażu okien

Rodzaje klamek do okien – jaki mamy wybór?

Porada specjalisty

Również do białych ram okiennych możemy swobodnie dopasować klamki w innym kolorze (jednak nie innym odcieniu białego). Modele w barwach: złotej, srebrnej czy satynowej nie muszą koniecznie być zastosowane jedynie w specjalnych skrzydłach. Inne klamki okienne niż białe będą szczególnie dobrze komponować się z ramami drewnianymi (również w ciepłych i matowych odcieniach bieli).

Klamki do okien dzielimy również ze względu na ich budowę na:

- jednoramienne – to klasyczne rodzaje klamek do okien, mające kształt przypominający klasyczne uchwyty klamkowe,

- dwuramienne, czyli takie które przypominają nieco kształt kotwicy.

Kształty klamek do okien mogą być bardziej standardowe i mniej – w zależności od tego, jak nowoczesny jest wzór elementu.

Tutaj możemy sprawdzić, co jeszcze wypada wiedzieć o klamkach okiennych.