Okucia jako zabezpieczenie antywłamaniowe okna

Według statystyk, aż 70% włamań przez okno jest konsekwencją wyważenia całego skrzydła z ościeżnicy. Okucia, którą są umieszczane na skrzydle w formie rolek lub grzybkowych trzpieni, skutecznie utrudniają takie działanie. Mimo iż nie są w stanie zapewnić nam stuprocentowej ochrony, znacząco zniechęcają potencjalnych sprawców do włamania.

Okucia

Jako użytkownicy budynków mieszkalnych czy też biurowych, powinniśmy pamiętać o tym, że najmniej skuteczne jest zastosowanie standardowych okuć obwiedniowych, które montowane są na całym wewnętrznym obwodzie ramy. Tego rodzaju okucia posiadają rolkowane rygle, które są wyjątkowo łatwe do sforsowania dla włamywaczy. Stanowią one przede wszystkim element zapewniający szczelność. Jakie więc okucia powinnyśmy stosować, aby czuć się bezpieczniej?

Bezpieczne rygle

Aby zapewnić sobie oraz pozostałym domownikom maksymalny poziom bezpieczeństwa, powinniśmy zdecydować się na montaż okien posiadających specjalne okucia antywyważeniowe, które charakteryzują się grzybkowymi ryglami oraz antywyważeniowymi zaczepami. Niezwykle skuteczne są również okucia wyposażone w rygle hakowe, wykonane ze stali nierdzewnej. Uwagę warto zwrócić także na okucia posiadające przeciwbieżne zamknięcia środkowe – w takich elementach rolki ryglujące zakotwiczają się w wycięciach po dwóch stronach zaczepów. Zasada ich działania jest bardzo skuteczna, ponieważ podważenie jednej rolki powoduje zablokowanie się drugiej z nich. Podczas zakupu okien możemy również zapytać sprzedawcę o klasę odporności na wyważenie danego skrzydła.

Okucia

Rozmieszczenie okuć na ramie okiennej

Jeśli zależy nam na skutecznym zabezpieczeniu okien, okucia o antywłamaniowych właściwościach powinniśmy umieścić w każdym narożniku ramy, a także tuż pod klamką okna. Najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest jednak rozmieszczenie okuć na całym obwodzie – większa liczba elementów zabezpieczających sprawi znacznie większe trudności włamywaczom, którzy będą próbowali wyważyć skrzydło z ościeżnicy, także wtedy, kiedy okno zostanie przez nas pozostawione w pozycji uchylnej. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na właściwy montaż okuć antywłamaniowych, które należy przytwierdzać zawsze do wzmocnień w profilu okiennym.