Taśmy okienne – jaka jest ich rola?

Prawidłowa izolacja w miejscu połączenia okna lub drzwi z murem wpływa na komfort użytkowania pomieszczeń mieszkalnych. Zastosowanie taśm okiennych może znacznie ograniczać straty ciepła, przy jednoczesnym zachowaniu szczelności i trwałości elementów okiennych i drzwiowych.

taśmy

Trójwarstwowe korzyści

Taśmy okienne są składowymi trójwarstwowego systemu uszczelnień stolarki otworowej. Warstwę wewnętrzną stanowią taśmy paroszczelne, które zabezpieczają izolację termiczną przed wnikaniem wilgoci z pomieszczeń. Warstwą zewnętrzną są zaś taśmy paroprzepuszczalne lub poliuretanowe, które chronią połączenie okna lub drzwi z murem budynku przed opadami i wiatrem. Pośrodku znajduje się zaś izolacja termiczna, która najczęściej jest wykonana z piany poliuretanowej.

Takie rozwiązanie przynosi wiele korzyści. Co bardzo ważne, każdy z tych elementów współpracuje ze sobą, ograniczając straty ciepła. Prawidłowo wykonane uszczelnienie zminimalizuje powstawanie mostków termicznych, które są jednym z głównych powodów utraty ciepła. Taśmy okienne skutecznie zapobiegają zawilgoceniu ścian, chroniąc je tym samym przed rozwojem niebezpiecznych dla naszego zdrowia grzybów. Co ciekawe, ich parametry wpływają bardzo korzystnie nie tylko na poprawę warunków termicznych, ale także akustycznych.

taśmy

Właściwy montaż

Przy wykonywaniu uszczelnienia za pomocą taśm okiennych, szczególną uwagę należy zwrócić na informację od producenta danego artykułu oraz prawidłowe przygotowanie do montażu. Zadbać należy przede wszystkim o dokładne wyczyszczenie otworu okiennego czy drzwiowego oraz zagruntowanie całej jego powierzchni. Taśmę paroszczelną przyklejamy do ościeżnicy po wewnętrznej stronie, a taśmę paroprzepuszczalną po stronie zewnętrznej. Dopiero potem możliwe jest wstawienie okna, przyklejenie taśmy zewnętrznej do muru oraz wypełnienie szczeliny pomiędzy oknem a budynkiem pianą poliuretanową. Po usunięciu nadmiaru piany przyklejamy do muru taśmę wewnętrzną. Produkty te są przystosowane do malowania oraz tynkowania.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie takiego produktu?

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej taśmy, warto zwrócić uwagę na to, czy jest ona stosunkowo gruba i czy została solidnie wykonana. Najbardziej uniwersalnym produktem będzie taśma, która posiada środek klejący z obu stron. Aby dokonać właściwego wyboru, należy zwrócić również uwagę na jej szerokość, która będzie kluczowa przy montażu – dostępne na rynku szerokości to 70, 100 i 150 mm.