Produkty

Montaż na ciepło - sposób na wstawianie okna

Montaż na ciepło - sposób na wstawianie okna

Duży, przestronny salon z oknem tarasowym sięgającym od podłogi aż po sam sufit to marzenie każdego, kto ceni sobie we wnętrzach dużą ilość światła. Niestety, często marzenia nie idą w parze z funkcjonalnością pomieszczenia. Im większe okno, tym z reguły większe zmartwienie o to, że ciepło będzie uciekało na zewnątrz. Zwykły montaż okien nie daje tak dużej pewności komfortu cieplnego jak montaż na ciepło. Na czym polega i czy rzeczywiście ma tak wiele zalet?

montażą oknaCiepły montaż to wielowarstwowa instalacja okna z wykorzystaniem taśm paroprzepuszczalnych i paroszczelnych. Podczas montażu na ciepło wykorzystuje się zasadę „szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz”, dzięki której można nawet dwukrotnie zmniejszyć straty ciepła.

Różnica pomiędzy tradycyjnym montażem okna a montażem ciepłym?

Ciepły montaż ma na celu uszczelnienie szczególnie tych miejsc, w których osadzamy okna. Normalnie do ich uszczelnienia stosuje się tradycyjną piankę montażową i to musi wystarczyć. W tym wypadku dodatkowo stosuje się także materiały termoizolacyjne w postaci folii i taśm uszczelniających lub paroszczelnych. Ze względu na rodzaj zastosowanych materiałów, metodę tą szczególnie poleca się w domach zbudowanych w technologii energooszczędnej.

Okno trzyma pion więc jest dobrze

Taką opinię rozsiewa większość fachowców. Oczywiście nie jest to do końca prawda. Podczas prawidłowego składania liczy się coś więcej. W ciepłym montażu konieczne jest np. dokładne zaizolowanie miejsc styku okna z murem. W innym przypadku powstają mostki termiczne, które pozwolą w przyszłości na przedostawanie się wilgoci do wnętrza domu.

Innym czynnikiem warunkującym dobre wykonanie ciepłego montażu okna jest profesjonalne przygotowanie otworu, w którym osadzimy okno. Liczy się tutaj obróbka tynkarska na styku okna z murem.

Najczęściej wymieniane zalety ciepłego montażu

- Dobrze wykonany ciepły montaż zapobiegnie powstawaniu mostków termicznych, przemarzaniu ścian, zawilgoceniu pomieszczenia,

- Dwukrotnie mniejsze straty ciepła w porównaniu z tradycyjnym montażem,

- Stała wentylacja, która ma na celu dobrą izolacje pomieszczeń przed czynnikami zewnętrznymi oraz wilgocią,

- Znaczne obniżenie poziomu hałasu dobiegającego z zewnątrz.montaż okna na ciepło

Ile kosztuje ciepły montaż?

Jest nieco droższy, bo do standardowej ceny należy doliczyć koszt zakupu folii paroszczelnej i paro przepuszczalnej. Kosztuje ona około 30-40 zł za metr obwodu.

Warto wiedzieć!

Montaż na ciepło wymaga zbudowania dodatkowego rusztowania, na którym będzie można później oprzeć okno.

Konstrukcja taka opiera się na:

- wspornikach głównych i bocznych rozstawionych od siebie w odległości około 15 cm od narożników,

- odstępach pomiędzy poszczególnymi kotwami  (mogą one wynosić maksymalnie 70 cm).

- metalowych profilach przykręcanych do ściany dookoła otworu okiennego.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Nowe przepisy budowlane 2017 – zmniejszenie współczynnika przenikania ciepła

Nowe przepisy budowlane 2017 – zmniejszenie współczynnika przenikania ciepła
W styczniu 2017 roku weszły w życie zmiany w przepisach budowlanych. Dotyczą one przede wszystkim oszczędności energii oraz izolacyjności cieplnej bud...
Czytaj więcej

Nowe przepisy budowlane 2017 – wymagania dla okien i drzwi

Nowe przepisy budowlane 2017 – wymagania dla okien i drzwi
Od stycznia 2017 weszły w życie zmiany w przepisach budowlanych. Dotyczą one w szczególności zmniejszenia zapotrzebowania na energię grzewczą budynków...
Czytaj więcej

Renowacja starych okien i drzwi

Renowacja starych okien i drzwi
Stare okna i drzwi drewniane czy nawet te wykonane z PCV po wielu latach użytkowania tracą swoją wartość estetyczną. Kiedy nie są całkowicie zniszczon...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Montaż na ciepło - sposób na wstawianie okna