Produkty

Montaż na ciepło - sposób na wstawianie okna

Montaż na ciepło - sposób na wstawianie okna

Duży, przestronny salon z oknem tarasowym sięgającym od podłogi aż po sam sufit to marzenie każdego, kto ceni sobie we wnętrzach dużą ilość światła. Niestety, często marzenia nie idą w parze z funkcjonalnością pomieszczenia. Im większe okno, tym z reguły większe zmartwienie o to, że ciepło będzie uciekało na zewnątrz. Zwykły montaż okien nie daje tak dużej pewności komfortu cieplnego jak montaż na ciepło. Na czym polega i czy rzeczywiście ma tak wiele zalet?

montażą oknaCiepły montaż to wielowarstwowa instalacja okna z wykorzystaniem taśm paroprzepuszczalnych i paroszczelnych. Podczas montażu na ciepło wykorzystuje się zasadę „szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz”, dzięki której można nawet dwukrotnie zmniejszyć straty ciepła.

Różnica pomiędzy tradycyjnym montażem okna a montażem ciepłym?

Ciepły montaż ma na celu uszczelnienie szczególnie tych miejsc, w których osadzamy okna. Normalnie do ich uszczelnienia stosuje się tradycyjną piankę montażową i to musi wystarczyć. W tym wypadku dodatkowo stosuje się także materiały termoizolacyjne w postaci folii i taśm uszczelniających lub paroszczelnych. Ze względu na rodzaj zastosowanych materiałów, metodę tą szczególnie poleca się w domach zbudowanych w technologii energooszczędnej.

Okno trzyma pion więc jest dobrze

Taką opinię rozsiewa większość fachowców. Oczywiście nie jest to do końca prawda. Podczas prawidłowego składania liczy się coś więcej. W ciepłym montażu konieczne jest np. dokładne zaizolowanie miejsc styku okna z murem. W innym przypadku powstają mostki termiczne, które pozwolą w przyszłości na przedostawanie się wilgoci do wnętrza domu.

Innym czynnikiem warunkującym dobre wykonanie ciepłego montażu okna jest profesjonalne przygotowanie otworu, w którym osadzimy okno. Liczy się tutaj obróbka tynkarska na styku okna z murem.

Najczęściej wymieniane zalety ciepłego montażu

- Dobrze wykonany ciepły montaż zapobiegnie powstawaniu mostków termicznych, przemarzaniu ścian, zawilgoceniu pomieszczenia,

- Dwukrotnie mniejsze straty ciepła w porównaniu z tradycyjnym montażem,

- Stała wentylacja, która ma na celu dobrą izolacje pomieszczeń przed czynnikami zewnętrznymi oraz wilgocią,

- Znaczne obniżenie poziomu hałasu dobiegającego z zewnątrz.montaż okna na ciepło

Ile kosztuje ciepły montaż?

Jest nieco droższy, bo do standardowej ceny należy doliczyć koszt zakupu folii paroszczelnej i paro przepuszczalnej. Kosztuje ona około 30-40 zł za metr obwodu.

Warto wiedzieć!

Montaż na ciepło wymaga zbudowania dodatkowego rusztowania, na którym będzie można później oprzeć okno.

Konstrukcja taka opiera się na:

- wspornikach głównych i bocznych rozstawionych od siebie w odległości około 15 cm od narożników,

- odstępach pomiędzy poszczególnymi kotwami  (mogą one wynosić maksymalnie 70 cm).

- metalowych profilach przykręcanych do ściany dookoła otworu okiennego.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Nowoczesne okna, czyli jakie?

Nowoczesne okna, czyli jakie?
Wykańczając dom lub mieszkanie, poszukujemy rozwiązań odpowiadających współczesnym trendom technologicznym. Chcemy, aby nasze miejsce do życia był...
Czytaj więcej

Renowacja starych okien i drzwi

Renowacja starych okien i drzwi
Stare okna i drzwi drewniane czy nawet te wykonane z PCV po wielu latach użytkowania tracą swoją wartość estetyczną. Kiedy nie są całkowicie zniszczon...
Czytaj więcej

Na jakim etapie budowy montujemy rolety zewnętrzne

Na jakim etapie budowy montujemy rolety zewnętrzne
We współczesnym budownictwie domów jednorodzinnych oraz zabudowy mieszkalnej, coraz częściej decydujemy się na montaż rolet zewnętrznych. Za takim roz...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Montaż na ciepło - sposób na wstawianie okna