Wymiana szyby w domu

Większość z nas zdaje sobie sprawę, że wiele elementów naszego domu może ulec uszkodzeniu i może się to stać niespodziewanie. Przy uszkodzeniu szyby w domowym oknie nie możemy zwlekać ani chwili, taką awarię należy usunąć w jak najszybszym czasie.

Wymiana szyby w domu

Dlaczego tak się stało?

Powodów uszkodzenia szyby w domowym oknie, które zmusza nas do jej wymiany, może być co najmniej kilka. Często wpływ na to ma niewłaściwe użytkowanie okien, czasami spowodowane jest zwykłym gapiostwem, kiedy np. szyba pęka w wyniku bardzo silnego przeciągu wewnątrz mieszkania. Takie uszkodzenie może być też spowodowane działaniem warunków zewnętrznych, czyli wyjątkowo nieprzychylnych warunków pogodowych czy też może być aktem wandalizmu.

Fachowa ocena

Kluczowa w szybkiej interwencji jest wiedza na temat posiadanych okien. Obecnie znajdują się w nich najczęściej szyby zespolone, składające się z dwóch lub więcej tafli szkła, które zapewniają możliwie najwyższą izolacyjność cieplną. Z tego względu przy poważnym uszkodzeniu, np. stłuczeniu szyby, konieczna jest wymiana wszystkich części, a nawet całego okna. Jeśli nie posiadamy eksperckiej wiedzy na ten temat, ocenę stanu uszkodzenia warto jest zawsze powierzyć specjaliście, który będzie w stanie rzetelnie zaopiniować właściwe podejście do zaistniałej sytuacji. Powinniśmy pamiętać o tym, że czasami nasze okno może posiadać wadę fabryczną, która była powodem powstania uszkodzenia i wówczas wymiana szyby nie będzie efektywnym wyjściem.

Wymiana szyby w domu

Zamówienie

Wszystkie niezbędne nam elementy do wymiany możemy zamówić u producenta naszego okna. Mamy jednak też inną opcję – powierzenie całego zadania zakładowi szklarskiemu, co powinno skutkować szybką i pewną wymianą szyb. Znalezienie firmy szklarskiej cieszącej się dobrą opinią, która będzie w stanie wstawić nowy zestaw szyb zespolonych, nie powinno być żadnym problemem. Taki zakład jest w stanie dostarczyć na nasze specjalne zamówienie szybę o dowolnej wielkości.

Czy można zrobić to samemu

Zamawiając nową szybę decydujemy się też zazwyczaj na wykonanie jej wymiany przez fachowców. Tego zadania możemy się jednak podjąć również w pojedynkę, choć wówczas nie zyskamy gwarancji prawidłowego zainstalowania nowego elementu. Pamiętajmy o tym, że szyba zespolona musi idealnie pasować do okna i rodzaju użytych profili.

W celu wymiany szyby należy usunąć poprzednie, uszkodzone tafle oraz wyjąć listwy zabezpieczające szybę, czego można dokonać podważając listwę klinem i lekko uderzając w niego młotkiem. Po usunięciu wszystkich listew bardzo uważnie wyjmujemy szybę i oczyszczamy miejsce, w którym się znajdowała za pomocą cykliny i papieru ściernego. Po dokładnym wygładzeniu umieszczamy w tym miejscu nową szybę i zabezpieczamy ją listwami, które przybijamy małymi gwoździkami tak, aby je skutecznie zamaskować.