Jak zapobiegać przeciągom?

Przeciągi mogą się pojawić o każdej porze roku i niemal wszędzie – w domu, w pracy czy w samochodzie – a ich przyczyną jest nie tylko jednoczesne otwarcie drzwi i okien, ale również klimatyzacja czy wentylacja nawiewna. Przeciągi powodują przeziębienie i choroby, zarówno domowników, jak i czworonogów. Jak zapobiegać niechcianym podmuchom powietrza? Oto kilka porad.

przeciągprzeciągprzeciągprzeciąg

Jedną z istotnych przyczyn strat cieplnych w gospodarstwie domowym są właśnie przeciągi. Możemy z ich powodu zachorować na zapalenie gardła, uszu, stawów, mieć bóle głowy oraz zapadać na poważniejsze choroby. Często jednak o tym zapominamy, a niekiedy nawet świadomie tworzymy przeciągi, aby przewietrzyć mieszkanie, zwłaszcza w czasie letnich upałów. Szczególnie niebezpieczne są one właśnie o tej porze roku, gdy wiatr jest słabszy, a temperatura wysoka. Latem szeroko otwieramy okna w domach i samochodach, włączamy klimatyzację czy wentylację i zapominamy, że wszystkie te sposoby mogą prowadzić do przeziębienia i chorób nie tylko organizmów naszych, ale również naszych dzieci, a nawet czworonogów. Co więc zrobić, aby na czas urlopu nie położyć się do łóżka z gorączką? Oto kilka porad.

W pracy

Jeśli przeszkadza nam zbyt intensywnie włączona klimatyzacja lub wentylacja nawiewna, możemy się powołać na przepisy BHP, które tę kwestię regulują. Niestety, nie obejmują one kwestii wentylacji naturalnej, czyli np. wietrzenia oknami. W tym przypadku jedyne, co nam pozostaje, to dogadać się ze współpracownikami lub przesunąć miejsce pracy z linii przeciągu.

przeciąg

W domu

Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania przeciągów są nieszczelne okna, co warto sprawdzić przed nadejściem zimy. Istnieją profesjonalne firmy oferujące tego typu usługi. My powinniśmy pamiętać o tym, aby co 2-3 lata wymieniać uszczelki znajdujące się w dolnej części ramy. Ważne, by były one dopasowane do typu okna – drewnianego lub plastikowego. Przed zimą należy uszczelki zakonserwować – najlepiej zastosować preparaty zawierające żywicę silikonową. Raz w roku warto je też przemyć wodą.

Dodatkową ochroną są rolety i żaluzje, które nie tylko chronią przed słońcem czy ciekawskimi sąsiadami, ale też przed przepuszczaniem powietrza przez cienką szybę. W celu lepszego zaizolowania okien rolety warto też podgumować, zwłaszcza przed zimą.

Na rynku można znaleźć najróżniejsze uszczelki zarówno do okien, jak i drzwi. Bardzo łatwe w montażu są uszczelki samoprzylepne, np. jedne z najtańszych – gąbki z tworzyw sztucznych. Doskonale sprawdzają się w okresie zimowym, gdy skutki przeciągów są szczególnie odczuwalne.

Co do drzwi, polecane są np. listwy z włosiem, które można dowolnie przycinać, a samą listwę dokręcić i dostosować do wymiarów ościeżnicy i modelu drzwi. Do niewielkich luk, np. powstałych wskutek skruszenia się zaprawy murarskiej, a także w miejscach łączenia się okien i drzwi ze ścianami, polecana jest żywica lub wypełniacz.