icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Lukarna czy okno dachowe – co lepiej doświetli poddasze?

Oświetlenie poddasza to jedna z kluczowych spraw podczas jego budowy lub adaptacji. Musimy zadbać o wystarczającą ilość światła, ale także zapewnić sobie możliwość przewietrzenia pomieszczeń. Tradycyjnym rozwiązaniem, które do dzisiaj stosuje się na południu Polski, jest zastosowanie lukarn. Alternatywą są okna połaciowe. Które z nich zapewnią nam lepsze oświetlenie poddasza?

Lukarna czy okno dachowe – co lepiej doświetli poddasze? – grafika główna

Jaki sposób oświetlenia poddasza wybrać?

Decydując się na użytkowanie poddasza, musimy zastanowić się, jak oświetlimy jego wnętrze. Okna w ścianach szczytowych niestety są niewystarczające. Możemy zdecydować się na wykonanie lukarny – nadbudówki z dachu z pionowym oknem – lub skorzystać z okien połaciowych zamocowanych w dachu.

Rozwiązanie trzeba wybrać już podczas projektowania poddasza. W sytuacji podjęcia decyzji o wybudowaniu lukarny, gdy dom jest wybudowany, zmiany muszą zostać uwzględnione w zmodyfikowanym projekcie, który będzie uwzględniał także inne parametry, takie jak obciążenie oraz zmiana konstrukcji dachu. Wszystkie te zmiany wymagają ponownego pozwolenia na budowę. Sytuacja wydaje się nieco łatwiejsza w przypadku zamontowania okien połaciowych – są lżejsze od lukarn oraz tak bardzo „nie ingerują” w połać dachową. Przyjrzyjmy się obu rozwiązaniom z bliska.

Przeczytaj także: Najczęstsze błędy podczas montażu okien

Lukarna czy okno dachowe – co lepiej doświetli poddasze?

Lukarna ma postać nadbudówki na dachu z pionowo zamocowanym oknem. Często bywa także nazywana jaskółką, świetlikiem lub gołębnikiem. Lukarna wpływa na wygląd bryły – z uwagi na jej dekoracyjny charakter jest stałym elementem domów stylizowanych na dawne, w wiejskim stylu lub dworków. Za najbardziej efektowny typ uznaje się wole oko, jednak jego prawidłowe wykonanie wymaga fachowości oraz doświadczenia. Lukarny bardziej sprawdzają się przy stromych dachach, których kąt nachylenia wynosi 45 stopni. Ważne jest prawidłowe usytuowanie lukarn, ponieważ tworzą wnęki, które zmniejszają użytkowość pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie jednej, ale większej lukarny, która dostarczy więcej światła i nie będzie przeszkodą podczas wykańczania pomieszczeń na poddaszu. Kilka lukarn umieszczonych w dachu z pewnością wpływa na estetykę bryły, przydając jej sielskiego klimatu. Jednak przez powstałe wnęki światło gromadzi się jedynie w pobliżu okna, nie oświetlając całego pomieszczenia. Warto zastanowić się, co jest dla nas ważniejsze – malowniczy charakter domu czy funkcjonalność poddasza użytkowego?

W sytuacji adaptacji poddasza o wiele łatwiej wybrać pasujące okna połaciowe, bez konieczności ingerowania w konstrukcję dachu. Szeroki wybór modeli pozwala na dopasowanie ich do naszej wizji poddasza – okna możemy montować pojedynczo lub w zestawach, w poziomie lub pionie. Dzięki umieszczeniu okien w różnych częściach dachu możemy dobrze doświetlić każde pomieszczenie i uniknąć zaciemnionych kątów. Okna dachowe dostarczają o 50% więcej światła niż lukarny, równomiernie je rozpraszając. Wadą takiego rozwiązania jest mało wygodne czyszczenie okien, które brudzą się szybciej niż pionowa stolarka okienna.

Lukarna czy okno dachowe? Z pewnością więcej cennego światła dostarczy to drugie, jednak jeśli zależy nam na dekoracyjnym wyglądzie naszego domu, lukarna zdaje się być dobrym rozwiązaniem.

Data publikacji: 02.02.2017