Jak sprawnie umyć okna

Mycie okien jest zadaniem wymagającym wiele cierpliwości i precyzji. Jeśli szukamy sposobu na przyspieszenie i ułatwienie sobie pracy, oto kilka podpowiedzi.

prawidłowe mycie okienJak myć okna?

Mycie okien można lubić, nienawidzić albo tolerować – jednak w każdym z tych przypadków będziemy musieli się z nim zmierzyć. Oto kilka porad, które pozwolą ułatwić i usprawnić tę czynność:

 1. W pierwszym etapie mycia okien bardzo ważne jest zastosowanie ciepłej wody z dodatkiem łagodnego środka myjącego. Przy jej użyciu z największego brudu zmywamy ramy, ościeżnice i parapety. Pominięcie tego etapu skutkuje późniejszym rozmazywaniem szarego pyłu i pozostawianiem smug.

2. Nie myjemy okien przy zbyt niskiej temperaturze na zewnątrz, szkło staje się wówczas bardziej kruche i łatwiej może pękać.

3. Nie przystępujemy do mycia szyb w dni bardzo słoneczne i upalne, bo szybko wysychająca  warstwa może pozostawiać na nich nieestetyczne smugi i osady.

4. Do mycia wstępnie oczyszczonych ciepłą wodą szyb użyć możemy gotowych środków specjalnie stworzonych do skutecznego mycia szklanych powłok. Są to płyny w pojemnikach ze spryskiwaczami, pieniące się detergenty, a także pianki lub emulsje i wiele innych, o bardzo zróżnicowanym składzie. Możemy jednak także zastosować własne sposoby i tradycyjne, naturalne środki.

5. Przy bardzo zabrudzonych szybach warto na początek zastosować nacieranie szkła olejem lnianym. Dzięki temu szyba odzyska swą przejrzystość. Olej zmywamy po około godzinie, a dalej postępujemy, jak przy typowym myciu.

6. Skutecznie i ekologicznie umyjemy szyby, stosując wodę z dodatkiem octu, soku z cytryny, ewentualnie denaturatu.

7. Dodanie kilku kropli gliceryny do wody z octem zapewni szybom lepszą ochronę przed osadzaniem się kurzu, brudu i tworzeniem smug po opadach.

8. Myjąc okna przed okresem zimy warto dodać do wody chociaż kilka kropli denaturatu, co zapobiegnie zamarzaniu szyb.

9. Inne środki lub dodatki, które można zastosować do zmywania szyb, to: płyn do naczyń, nabłyszczacz do zmywarek, płyn do płukania tkanin, a nawet płyn do spryskiwaczy samochodowych. Dodawanie tych specyfików zmniejsza tendencję do tworzenia się na szybach zacieków i smug.

10. Pozostałe na szybach plamy, np. po taśmie klejącej, usuwamy acetonem (zmywaczem do paznokci), a ślady po farbach olejnych – chlorkiem amonu, zwanym salmiakiem. 

myjka do okienCzym myć okna?

Nie bez znaczenia jest także to, czym szyby myjemy i polerujemy. Dobrze sprawdza się skórzana myjka do szyb. Jednak pamiętajmy, żeby po każdym użyciu dokładnie wypłukać ją w wodzie z dodatkiem soli – pozostanie na dłużej miękka i sprężysta.

- Jeśli mamy duże i wysokie okna, bardzo usprawni nam pracę myjka umieszczona na trzonku, najlepiej teleskopowym. Może być ona wykonana z gąbki, mikrofibry, miękkiej tkaniny czy innego materiału. Ważne, żeby miała sporą szerokość i odpowiedni wysięg.

Do polerowania nie powinniśmy używać sztywnych tkanin z grubymi szwami. Powinny być to materiały miękkie, dobrze ściągające wodę i brud, jak np. ircha czy mikrofibra. Przy wysokich i dużych oknach warto skorzystać z urządzeń ułatwiających polerowanie, umieszczonych na specjalnych, regulowanych wysięgnikach.

- Sporo zwolenników ma polerowanie szyb za pomocą miękkich, szarych gazet – zostawiają bowiem najmniej smug.

- Zadbajmy o bezpieczeństwo przy myciu okien, korzystajmy z bezpiecznych drabinek o stabilnym rozstawie, upewnijmy się, że podłoże jest równe i pewne.

Data publikacji: 19.11.2014