Domowe sposoby na okna bez smug

W każdym domu czy mieszkaniu znajdują się okna – dzięki nim do pomieszczeń dostaje się światło dzienne i możemy podziwiać to, co dzieje się na zewnątrz. Niestety, okna zwykle narażone są na wiele czynników, które sprawiają, że szyby szybko się brudzą, wyglądając co najmniej nieestetycznie. Oto domowe sposoby, za pomocą których możemy wymyć nasze okna, nie pozostawiając na nich ani zanieczyszczeń, ani smug.

Mycie okien nie należy do codziennych czynności. Czyścimy je co jakiś czas, gdy na szybach pojawiają się brudne plamy, zacieki, kurz i pył. To, jak często będziemy musieli pucować szyby okienne i ramy, zależy od wielu czynników: chociażby od miejsca zamieszkania czy piętra, na którym znajduje się nasze lokum. Dlatego niektóre okna będą wymagały polerowania częściej, a inne rzadziej. Wszystkie mogą jednak w krótkim czasie zostać doprowadzone do idealnego stanu, w czym pomogą poniżej wymienione metody.

Domowe sposoby na czyste okna

Co możemy wykorzystać? Sprawdzonymi w myciu okien substancjami są: ocet, amoniak, płyn do mycia naczyń, kwas cytrynowy, gliceryna, olej lniany.

Okna bez smug

Ocet i woda – sporządzamy z nich miksturę w proporcji 1:9. Spryskujemy nią szyby i wycieramy do czysta, korzystając np. z papierowych ręczników. Zamiast octu możemy posłużyć się też denaturatem, który zapobiegnie zamarzaniu wody, gdy okna myjemy w mroźny dzień.

Woda i sok z cytryny – do sporządzenia myjącej mieszanki wystarczą 3 litry wody wzbogacone 4 łyżkami skoku z cytryny. Płyn ten nanosimy na szyby i czyścimy szmatką bądź papierowym ręcznikiem.

Woda i amoniak – 1 szklanka czystego amoniaku dodana do 3 szklanek wody pozwoli skutecznie odczyścić okna z zabrudzeń. Roztwór aplikujemy na szyby, po czym polerujemy do sucha.

Woda i płyn do naczyń – do mycia okien świetnie posłuży zwykły płyn do mycia naczyń. Niewielką jego ilość dolewamy do wody i tak stworzoną miksturę nanosimy na szyby oraz ramy okien. Do czyszczenia używamy ściereczki materiałowej – najlepiej takiej, która nie pozostawi po sobie niewielkich, ale widocznych włókien. Sprawdzi się np. dobrej jakości ściereczka z mikrofibry.

Woda i gliceryna – jeśli do wody dodamy kilka kropel gliceryny i taką mieszanką wymyjemy okna, w efekcie ich szyby staną się odporne na osiadanie kurzu, a także na powstawanie nieestetycznych zacieków, powstających np. na skutek padającego deszczu. Zamiast gliceryny możemy użyć także płynu do zmiękczania tkanin – efekt będzie podobny.slux do czyszczenia okien castorama

Olej lniany – warto go wypróbować, go gdy nasze okna dawno nie były myte i są wyjątkowo silnie zanieczyszczone. Olej lniany rozprowadzamy na szybach i pozostawiamy na około godzinę. Po tym czasie zmywamy go i przystępujemy do właściwego mycia szyb.

Polerowanie szyb

Do końcowego polerowania warto wykorzystać: ściereczkę z mikrofibry, ręczniki papierowe, rajstopy nylonowe, gazety.

Gazety – zgniecione, najlepiej stare i z miękkiego papieru, doskonale polerują szyby i pozostawiają je lśniąco czystymi. Jeśli jednak zauważymy, że na oknach pozostają ślady farby drukarskiej lub mikrorysy, lepiej zastąpmy gazety zwykłym, szarym papierem toaletowym.

Nylonowe rajstopy wykorzystane do ostatecznego polerowania z łatwością usuną z szyb wszelkie widoczne i nieestetyczne smugi.

Papierowy ręcznik sprawdzi się dobrze, jeśli chodzi o polerowanie szyb do sucha – nie rysuje szkła i nie pozostawia na jego powierzchni małych kłaczków.

Podobnie – ściereczka z mikrofibry.

Data publikacji: 30.07.2015