Metalowe parapety zewnętrzne – ze stali czy z aluminium?

Parapety zewnętrze i wewnętrze stanowią ważny detal w wykańczaniu budynku. O ile elementy zamontowane od środka nie są narażone na działanie wielu szkodliwych czynników, to te znajdujące się na zewnątrz podlegają ich wpływowi, a także pełnią doniosłą rolę ochrony przed wodą strefy podokiennej. Który z metalowych parapetów zewnętrznych warto wybrać – aluminiowy czy stalowy?

parapet

Parapety zewnętrzne wykonane z metalu mogą stanowić uzupełnienie okien każdego typu, bez względu na materiał ich wykonania. Decydując się na takie produkty, będziemy musieli podjąć kluczową decyzję: wybrać te wytworzone ze stali czy aluminium? W zależności od konkretnego tworzywa nasze nowe parapety będą cechowały się bowiem zróżnicowanymi właściwościami.

Parapety zewnętrzne stalowe

Produkty takie powstają ze stali ocynkowanej, którą w celu uchronienia parapetu przed korozją maluje się proszkowo. Należy pamiętać, że odpowiedniego zabezpieczenia przed tym zjawiskiem wymaga także każda przycięta krawędź podokiennika – w tym celu należy pokryć ją farbą antykorozyjną. Dodatkowo brzegi należy zabezpieczyć odpowiednimi zaślepkami, które powinny być wykonane z PCV. Na skutek tego, że wykonane ze stali parapety cechują się dość niską rozszerzalnością liniową, nie wymagają one zachowania podczas montażu dylatacji – nawet kilkumetrowe ciągi parapetów mogą składać się z jednego tylko elementu. Co ważne, stalowe podokienniki są dość cienkie – ich grubość wynosi ok. 0,7 mm. Należą one do produktów niedrogich i poza podstawową paletą barw, w jakich występują najczęściej – czyli kolorem brązowym, stalowym oraz białym – możemy zdecydować się na modele z okleiną imitującą drewno.

parapet

Parapety zewnętrzne aluminiowe

Podokienniki te wytwarza się natomiast z aluminium zimnogiętego albo tłoczonego, anodowanego lub też malowanego proszkowo przy pomocy lakierów syntetycznych. Ich grubość wynosi ok. 2 mm, a podczas ich montażu na dłuższych odcinkach (już 3-metrowych), wymagają przecięcia na pół i wykonania pomiędzy poszczególnymi częściami szczelin dylatacyjnych. Ich brzegi zabezpiecza się aluminiowymi zaślepkami. Tego typu metalowe podokienniki mogą być wykonane w wielu wersjach kolorystycznych, możemy także wybrać modele okleinowane.

Co wybrać?

Na podstawie wskazanych powyżej cech obu rodzajów parapetów można wyciągnąć wnioski, którymi powinniśmy kierować się przy podejmowaniu ostatecznej decyzji. Parapety aluminiowe, z racji swojej grubości, wykazują większą sztywność i odporność na uszkodzenia niż niemal trzykrotnie cieńsze parapety stalowe. Ponadto aluminium lepiej opiera się korozji niż stal, chociaż oba materiały odporne są na wilgoć. W konsekwencji jednak można przyjąć, że podokienniki aluminiowe przetrwają nawet o kilka lat dłużej niż ich stalowe odpowiedniki. W obu przypadkach podstawowy zakres barw parapetów jest podobny, jednak na indywidulane zamówienie możemy zdecydować się na produkty bardziej dekoracyjne.