Jak zamontować nawiewniki okienne

Nawiewniki okienne stanowią ważny element systemu wentylacyjnego, powszechnie stosowany w nowoczesnym budownictwie. Umożliwiają wymianę powietrza wewnątrz pomieszczeń bez utarty komfortu cieplnego. Jak zamontować je w oknach, by właściwie pełniły swoją funkcję? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Jak zamontować nawiewniki okienne

Miejsce mocowania

Nawiewniki okienne mocuje się w górnej części ramy okiennej, tak by dysza dostarczająca do wnętrza świeże powietrze skierowana była ku górze. Dzięki temu chłodne powietrze z zewnątrz będzie mieszało się z ciepłym znajdującym się pod sufitem i nie będzie powodowało nieprzyjemnego wrażenia przeciągu. Aby nawiewnik nie utrudniał otwierania okna, mocujemy go zwykle na środku ramy lub ewentualnie bliżej klamki. Ulokowanie go w pobliżu zawiasów może skutkować uszkodzeniem urządzenia na skutek otwierania okna.

Otwory montażowe

Tylko wykonane zgodnie z zaleceniami producenta nawiewników otwory gwarantują, że elementy te będą funkcjonowały prawidłowo. Nie będzie z tym problemów, jeśli otwory zostały wykonane w czasie produkcji okna. Jeśli jednak chcemy zamontować nawiewniki w oknie już osadzonym w ścianie, będziemy potrzebowali specjalnego sprzętu. Otwory wykonuje się bowiem w przylgach okiennych: w przypadku okien PCV w przylgach ościeżnicy i skrzydła, a w oknach drewnianych tylko na ościeżnicy lub tylko na skrzydle. W tym celu będziemy musieli dotrzeć frezem do przylg i wykonać w nich specjalne otwory – najczęściej owalne, zwane również fasolkami. Zwykłe wywiercenie otworów wiertką nie powinno mieć miejsca – jest drogą na skróty, która najpewniej przyczyni się do nieprawidłowej pracy nawiewników.

Po wykonaniu właściwych otworów przedmuchujemy je, oczyszczamy i wyrównujemy ich krawędzie. Następnie możemy już przykręcić nawiewnik i założyć na niego osłonę.

Jak zamontować nawiewniki okienne

O czym pamiętać

Podczas montażu nawiewników należy uważać, by nie naruszyć komory zbrojeniowej okna – ryzykujemy w ten sposób osłabienie jego konstrukcji, narażenie jej na korozję, a w ostateczności nawet zniszczenie okna. Weźmy również pod uwagę, że podczas frezowania będziemy mieli do czynienia z mnóstwem plastikowych opiłków. Aby uniknąć zanieczyszczenia ściany wokół okna, oklejmy ją taśmą malarską.