Parapety granitowe – co powinniśmy o nich wiedzieć

Wybierając parapety zewnętrzne, spotykamy kilka ich rodzajów – przede wszystkim dzielimy je ze względu na materiał wykonania. Jednym z nich jest granit. Czym cechują się parapety granitowe i co powinniśmy o nich wiedzieć? Zobaczmy!

Dlaczego granit nadaje się jako budulec parapetów zewnętrznych

Granit to jedna z najtwardszych i najbardziej wytrzymałych skał i jest szeroko stosowany w budownictwie. Stosunkowo łatwy w pozyskaniu oraz obróbce stanowi przy tym materiał nie tak drogi jak inne rodzaje kamienia, np. trawertyn czy marmur. Granit wykazuje się doskonałymi właściwościami wytrzymałościowymi i jest odporny nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale również wszystkie zjawiska atmosferyczne. To dlatego chętnie i powszechnie stosuje się go w konstrukcjach zewnętrznych.

Parapety granitowe – co powinniśmy o nich wiedzieć

Wśród wszystkich parapetów zewnętrznych modele granitowe stanowią pokaźną grupę. Są co prawda droższe niż te stalowe (chociaż nie wszystkie), ale, paradoksalnie, potrafią być znacznie tańsze niż aluminiowe. Parapety granitowe są ciężkie i masywne, jednak ma to więcej zalet niż wad. Na takiej półce zewnętrznej możemy swobodnie stawiać nawet duże donice z kwiatami, a także gorące garnki. Granit jest także całkowicie odporny na odkształcenia, czym góruje nad parapetami wykonanymi z metalu.

Przeczytaj także: Jak zamontować panele ścienne krok po kroku

Rodzaje parapetów granitowych

Te wysoce estetyczne elementy wykończenia zewnętrznych, przyokiennych części budynku mogą pasować do różnych stylów architektonicznych. Przede wszystkim kojarzą się z elegancją, jednak nawiązują również do modernistycznych i nowoczesnych trendów. Zewnętrzne parapety granitowe są wizualnie ciekawe, a poszczególne modele różnią się od siebie nie tylko wymiarami, ponieważ granit ma wiele odcieni.

Zwykle występujący w różnych odmianach szarego, może także przybierać zabarwienia granatowe, beżowe, złociste, brązowawe, różowawe lub całkiem czarne. To, co znamienne dla parapetów granitowych, to ich niejednolite wybarwienie. Zawsze cechuje je melanżowa struktura, a więc w istocie granit nie ma jednego koloru, a jest połączeniem kilku różnych: białego, szarego, czarnego, beżowego oraz ich odcieni.

Parapety granitowe są również stosowane do wnętrz, nadając im elegancki charakter.

Zobacz też: Sufit napinany a podwieszany z karton-gipsu – podobieństwa i różnice

Parapety granitowe – co powinniśmy o nich wiedzieć

Czy warto wybrać parapet granitowy?

O wszystkich rodzajach parapetów zewnętrznych możemy dowiedzieć się stąd. A który z nich wybrać? Decyzja zależy od naszego budżetu oraz preferencji. Parapety granitowe należą do jednych z najtrwalszych, jednak przeszkodą w ich wyborze może być, paradoksalnie, estetyka. Jeśli nie jesteśmy amatorami kamiennych wykończeń, a typowy przekrój granitu nie przypada nam do gustu, sięgnijmy po parapety z innych materiałów. Jednak warto się do granitu przekonać i zobaczyć różne modele – są bowiem zaskakująco od siebie różne.

Czy wiesz, że…

Oprócz tego, że są mrozo- i wodoodporne, parapety granitowe mają to do siebie, że ich powłoka nie wchłania tłuszczu. To duża zaleta, ponieważ takie zabrudzenia potrafią być uciążliwe, jeśli nie niemożliwe do usunięcia.

Granitowe parapety zewnętrzne są najczęściej szlifowane i polerowane. Zabiegi te wydobywają ich strukturę i rozmaite wzory czy kolory. Sprawdźmy, czy któryś przypadnie nam do gustu w tej kategorii.