Wybieramy okna – jaką powinny mieć szerokość?

Stając przed decyzją kupna okien do domu lub mieszkania, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie – jakie powinny być ich parametry? Jednym z najważniejszych aspektów jest wybór szerokości ram. W niniejszym tekście przedstawiamy kilka rad dotyczących tego zagadnienia.

Wybieramy okna – jaką powinny mieć szerokość?

Przeczytaj także: Jak transportować duże okna?

Pierwszą rzeczą, jaką należy przemyśleć, jest wybór materiału, z jakiego wykonana jest rama. Najbardziej popularne propozycje to profile wykonane z tworzywa PCV, aluminium lub drewna. Każdy z nich ma inne właściwości, dlatego od tej decyzji powinna zależeć szerokość okiennicy.

Aspekty, na które wpływa szerokość profilu okiennego:

- izolacja termiczna,

- sztywność konstrukcji.

Rodzaj materiału a parametry

Tworzywo PCV – tego typu rozwiązanie jest powszechnie stosowanie w budownictwie mieszkalnym. Z reguły ramy PCV mają szerokość ok. 8-10 cm. Tym samym gwarantują bardzo dobre zachowanie ciepła. Należą do najszerszych, jakie można zakupić. Istnieje sposób na ich wyszczuplenie – stosuje się w tym celu stalowe wzmocnienie komór. To rozwiązania pozwala zmniejszyć ich szerokość do ok. 7 cm. Zapewniają one wysoką sztywność konstrukcji.

Wybieramy okna – jaką powinny mieć szerokość?

Zobacz też: Montaż naokiennych rolet zewnętrznych krok po kroku

Drewno – elementy tego typu są zazwyczaj węższe od tych wykonanych z tworzyw sztucznych. Przy wykorzystaniu najpopularniejszego rozwiązania szybowego z dwoma komorami mają ok. 6,8 cm. Mimo zmniejszenia szerokości nie odbiegają znacznie od innego typu profili pod względem izolacji ciepła oraz sztywności budowy okna.

Aluminium – wytrzymałość tego tworzywa pozwala na uformowanie bardzo wąskiego profilu – jedne z najnowocześniejszych systemów okiennych potrafią osiągać szerokość nawet do 2 cm. W tym wypadku rama może być prawie niewidoczna – tym samym sprawdzają się one do stworzenia modernistycznej aranżacji w postaci przeszklonej ściany. Umiejscowienie ich na wyższych piętrach budynków daje znakomite efekty estetyczne, zacierając granicę między wnętrzem a tym, co na zewnątrz. Z tego powodu profile aluminiowe są wykorzystywane na szeroką skalę w budynkach biurowych i usługowych. Niestety, posiadają również wadę w postaci słabej izolacji, co skutkuje spadkiem temperatury w pomieszczeniach i koniecznością ich docieplania.

Włókno szklane – ramy z tworzywa poliestrowo-szklanego można porównać trwałością do tych wykonanych z aluminium. Ich sztywność przewyższa nawet najwyższej jakości produkty z pozostałych materiałów. Tym samym ich parametry pozwalają na wykorzystanie ich nawet przy szybach bardzo dużej wielkości przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa. Dzięki wysokim współczynnikom rozszerzalności cieplnej stanowią o wiele lepszy izolator ciepła. Profile z włókna można formować w wąskie pasy tak samo, jak przy rozwiązaniach z aluminium, co sprawia, że są popularnie stosowane przez architektów do uzyskania efektu lekkości konstrukcji budynków.