Jak ocieplić glify okienne?

Glify okienne czy drzwiowe to wyjątkowo newralgiczne miejsca w budynku, w których powstają mostki termiczne. Mamy przez to do czynienia z uciekającym ciepłem czy też zagrzybieniem ścian. Rozwiązaniem tego problemu są specjalne płyty izolacyjne.

Jak ocieplić glify okienne

Mineralne płyty izolacyjne

Najlepszym dostępnym na rynku sposobem na ocieplenie glifów okiennych jest wykorzystanie specjalnych mineralnych płyt izolacyjnych. Za ich wyborem przemawiają przede wszystkim doskonałe parametry cieplne, jak również lekkość, plastyczność i łatwość obróbki. Cechy te wpływają nie tylko na wyjątkowo szybki i skuteczny montaż płyt, ale także na możliwość zastosowania ich w przypadku okien o nietypowych kształtach, okrągłych czy łukowych. Można je łatwo przycinać do pożądanego rozmiaru, przymocowując w pionie i poziomie, dzięki czemu tak świetnie nadają się do ciepłego montażu. Mineralne płyty izolacyjne są dodatkowo niepalne i paroprzepuszczalne. Ich wykorzystanie eliminuje powstawanie mostków termicznych, a także zabezpiecza okolice glifów przed rozwojem grzybów i pleśni.

Jak ocieplić glify okienne

Montaż mineralnych płyt izolacyjnych

Zanim podejmiemy się właściwego montażu mineralnych płyt izolacyjnych, naszym zadaniem powinno być dokładne oczyszczenie powierzchni. Bardzo istotne jest usunięcie z niej starej farby, kurzu, pyłu oraz wszelkich nierówności. Ścianę należy również odtłuścić i zagruntować (jeśli wymaga tego jej stan), głębsze ubytki wypełniając zaprawą. Płyty nakładamy na gładką i równą powierzchnię po przycięciu do odpowiedniego rozmiaru. Aby je przymocować do ściany, nakładamy zaprawę na całą powierzchnię płyty, po czym dociskamy kolejne elementy, wypełniając tym samym cały glif okienny. Po przymocowaniu płyt do ściany pacą do szlifowania pozbywamy się nierówności, a całą powierzchnię glifu nakładamy zaprawę, zatapiamy w niej siatkę. Po dokładnym wyrównaniu i wyschnięciu zaprawy, ścianę możemy pomalować na dowolny kolor.

Zastosowanie mineralnych płyt izolacyjnych

Mineralne płyty izolacyjne, które doskonale sprawdzają się w ocieplaniu glifów okiennych oraz drzwiowych, mogą być wykorzystywane zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz, gdzie świetnie współpracują także z innymi materiałami izolacyjnymi, takimi jak wełna mineralna czy tradycyjny styropian.