Jak usunąć taśmę klejącą z okna plastikowego? Podpowiadamy!

Wszystkie nowe okna, jakie są montowane w świeżo wzniesionych budynkach mieszkalnych, pokryte są specjalną folią. Jej zadaniem jest ochrona ram okiennych przed zabrudzeniem, zarysowaniem i innymi uszkodzeniami, do jakich może dojść podczas transportu czy montażu okien. Kiedy i jak usunąć taśmę klejącą z okna plastikowego? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Przejdź do następnych akapitów:

Usuwanie taśmy z okien plastikowych – kiedy najlepiej to zrobić?

Zabezpieczenie w postaci folii jest fabryczne – znajdziemy je na wszystkich nowych oknach i drzwiach wykonanych z PCV. Kiedy należy się jej pozbyć?

Producenci stolarki zalecają usuwanie folii jak najszybciej – w przypadku okien zamontowanych najpóźniej po miesiącu od osadzenia ich w otworze okiennym, a w przypadku składowanych – najpóźniej po 3 miesiącach. Dlaczego dotrzymanie tych terminów jest takie ważne?

Wraz z upływem czasu, zmieniającymi się warunkami termicznymi oraz działaniem promieni słonecznych, może dochodzić do tzw. wulkanizowania się taśm z profilami. W efekcie tego sama folia kruszeje i łuszczy się, jest podatna na rozrywanie, a jej pokryta klejem warstwa twardnieje i wiąże z powierzchnią ram. Taśma w takim stanie jest bardzo trudna do usunięcia – w ostateczności będzie to nawet niemożliwe. Z tego powodu nie warto zwlekać z usunięciem folii ochronnych z nowych okien – nawet jeśli, na razie, nie zamierzamy kontynuować prac budowlanych, remontowych lub wykończeniowych naszego lokum.

jak-usunac-tasme-klejaca-z-okna

Przeczytaj także: Jak i czym uszczelnić okno? Instrukcja krok po kroku

Czym usunąć taśmę z ram okiennych? 4 sprawdzone sposoby

Jak usunąć zaschniętą taśmę z okna? Nie jest to aż tak trudne. Zebraliśmy 4 sposoby na jej pozbycie się, także za pomocą środków, które być może już masz w swoim garażu lub kuchni.

Sposób 1: Alkohol lub aceton

Jeśli taśma trzyma się szczególnie mocno, do jej usunięcia wykorzystaj aceton, który znajduje się np. w zmywaczach do paznokci. Płyn powinien delikatnie, ale skutecznie rozpuścić klej. Równie dobrze sprawdzi się ściereczka nasączona alkoholem.

Ten sposób ma jednak jedną wadę – może zmatowić powierzchnię ramy. Dlatego najpierw przetestuj go na małym fragmencie okna. 

Sposób 2: Myjka parowa  

Czym usunąć taśmę z okna? Jeśli posiadasz myjkę parową, świetnie sprawdzi się do tego zadania. To efektywny, a do tego nieinwazyjny sposób. Strumień pary rozpuści klej, a wtedy wystarczy tylko pociągnąć taśmę, która sama odejdzie od ramy. Praca może potrwać od kilku do kilkunastu minut, jednak po folii nie pozostanie nawet ślad!

Sposób 3: Woda

Jeśli nie posiadasz myjki parowej, do usunięcia taśmy użyj gąbki dokładnie namoczonej w wodzie. Pamiętaj, tylko aby użyć delikatnego czyścika, inaczej możesz porysować delikatną powierzchnię ram czy okna. Ten sposób należy też do dość czaso- i pracochłonnych, jednak zdecydowanie skutecznych. 

Sposób 4: Dedykowane środki

Jeśli nie wiesz, jak usunąć taśmę z okien plastikowych, udaj się do najbliższego sklepu budowlanego i poproś o specjalny środek do tego zadania. Są to delikatne, ale skuteczne detergenty, które będą bezpieczne dla stolarki okiennej. Pamiętaj jednak, aby koniecznie używać ich zgodnie z zaleceniami producenta. Cena preparatu zwykle waha się w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

jak-usunac-tasme-klejaca-z-okna

Sprawdź również: Skuteczne sposoby na czyszczenie okien

Jak usunąć taśmę klejącą z okna plastikowego – instrukcja krok po kroku

Jeśli jednak z jakichś względów nie ściągnęliśmy z naszych okien taśm w przeznaczonym do tego czasie, możemy wspomóc się metodą, która w bezinwazyjny sposób powinna umożliwić nam łatwe ich oderwanie. W tym celu potrzebne będzie wspomniane już urządzenie parowe. 

Wytwarzana przez nie pod ciśnieniem ciepła para wodna rozpuści zaschnięty klej, umożliwiając tym samym ściąganie większych fragmentów folii. Choć czynność ta może być pracochłonna, nie ryzykujemy przy tym żadnych mechanicznych uszkodzeń ram okiennych. 

Krok 1: Potraktowanie folii parą

Włącz urządzenie i ustaw odpowiednie, bezpieczne dla powierzchni okna ciśnienie pary. Nakieruj strumień na folię i traktuj parą przez 2-3 minuty. Po tym czasie sprawdź, czy taśma swobodnie odchodzi od powierzchni. Jeśli nie, powtórz czynność. 

Krok 2: Ściąganie taśmy

Gdy para rozpuści klej, delikatnie ściągnij taśmę z ramy.

Krok 3: Usunięcie pozostałości

Kiedy usuniemy już wszystkie strzępki folii, pozostanie nam jedynie oczyszczenie okien z pozostałości kleju. W tym celu wystarczy skorzystać ze specjalnego zmywacza do PCV.

Należy pamiętać, by nigdy nie podejmować prób usuwania starych taśm za pomocą drucianych szczotek, drapaków ani silnych środków rozpuszczających. W ten sposób narażamy ramy okienne nie tylko na powstawanie rys i zadrapań, ale także plamy, odbarwienia i zmatowienia.

Zainspiruj się: Taśma malarska jako pomoc w dekoracji ścian

Jak usunąć starą taśmę z okien? Podsumowanie artykułu

Już wiesz, czym usunąć taśmę z ram okiennych. Nie jest to trudne zadanie, a co więcej, do usunięcia pozostałości po folii możesz użyć produktów, które być może już posiadasz. Jeśli jednak szukasz solidnych, wysokiej jakości myjek wysokociśnieniowych, zajrzyj do Castoramy. Znajdziesz u nas sprzęt  od topowych producentów w dobrych cenach!

Data publikacji: 03.02.2016

Data aktualizacji: 02.12.2022