Produkty

Jak usunąć z okien taśmę ochronną

Jak usunąć z okien taśmę ochronną

Wszystkie nowe okna, jakie montowane są w świeżo wzniesionych budynkach mieszkalnych, pokryte są specjalną folią. Jej zadaniem jest ochrona ram okiennych przed zabrudzeniami, zarysowaniem i innymi uszkodzeniami, do jakich może dojść podczas transportu czy montażu okien. Kiedy i w jaki sposób należy usunąć tego typu taśmy?

Zabezpieczenie w postaci folii jest fabryczne – znajdziemy je na wszystkich nowych oknach i drzwiach wykonanych z PCV. Producenci stolarki zalecają usuwanie jej jak najszybciej – w przypadku okien zamontowanych najpóźniej po miesiącu od osadzenia ich w otworze okiennym, a w przypadku składowanych – najpóźniej po 3 Zakładanie oknamiesiącach. Dlaczego dotrzymanie tych terminów jest tak ważne?

Wraz z upływem czasu, zmieniającymi się warunkami termicznymi oraz działaniem promieni słonecznych, może dochodzić do tzw. wulkanizowania się taśm z profilami. W efekcie tego sama folia kruszeje i łuszczy się, jest podatna na rozrywanie, a jej pokryta klejem warstwa twardnieje i wiąże z powierzchnią ram. Taśma w takim stanie jest bardzo trudna do usunięcia – w ostateczności będzie to nawet niemożliwe. Z tego powodu nie warto zwlekać z usunięciem folii ochronnych z nowych okien – nawet jeśli, póki co, nie zamierzamy kontynuować prac budowalnych, remontowych lub wykończeniowych naszego lokum.

Jeśli jednak z jakichś względów nie ściągnęliśmy z naszych okien taśm w przeznaczonym do tego czasie, możemy wspomóc się metodą, która w bezinwazyjny sposób powinna umożliwić nam łatwe ich oderwanie. W tym celu potrzebne będzie urządzenie parowe. Wytwarzana przez nie pod ciśnieniem ciepła para wodna rozpuści Okno PVCzaschnięty klej, umożliwiając tym samym ściąganie większych fragmentów folii. Choć czynność ta może być pracochłonna, nie ryzykujemy przy tym żadnych mechanicznych uszkodzeń ram okiennych. Kiedy usuniemy już wszystkie strzępki folii, pozostanie nam jedynie oczyszczenie okien z pozostałości kleju. W tym celu wystarczy skorzystać ze specjalnego zmywacza do PCV.

Należy pamiętać, by nigdy nie podejmować prób usuwania starych taśm za pomocą drucianych szczotek, drapaków ani silnych środków rozpuszczjących. W ten sposób narażamy ramy okienne nie tylko na powstawanie rys i zadrapań, ale także plamy, odbarwienia i zmatowanie.

Data publikacji: 03.02.2016
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Naturalne dekoracje wnętrz – modne przez cały rok

Naturalne dekoracje wnętrz – modne przez cały rok
Chcąc udekorować nasze wnętrza, często wybieramy gotowe produkty dostępne w sklepach. Jeśli jednak zależy nam niepowtarzalnych ozdobach, możemy przygo...
Czytaj więcej

Większe bezpieczeństwo na podłodze – taśmy antypoślizgowe

Większe bezpieczeństwo na podłodze – taśmy antypoślizgowe
Stworzenie bezpiecznych warunków to niezwykle istotny aspekt podczas wszelkich prac remontowo-budowlanych. Wykańczając mieszkanie, biuro, lokal użytko...
Czytaj więcej

Taśma malarska jako pomoc w dekoracji ścian

Taśma malarska jako pomoc w dekoracji ścian
Malując mieszkanie, dbamy nie tylko o wybór odpowiedniego koloru farby i dokładne pomalowanie nią ścian, ale również o zabezpieczenie mebli, podłóg cz...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak usunąć z okien taśmę ochronną