Jak odnowić parapet? Renowacja parapetu

Poznaj praktyczne porady i wskazówki, jak odnowić parapet w domu. Dowiedz się, jakie materiały i narzędzia będą potrzebne, aby przywrócić parapetom świeży i estetyczny wygląd.

Renowacja parapetu - kiedy jest potrzebna?

Parapety sprawdzają się jako miejsce ekspozycji domowej roślinności czy zdjęć, stają się dodatkową półką pod oknem oraz miejscem idealnym do odłożenia filiżanki kawy, podczas czytania książki. Często są jednak niedoceniane, a mało kto zdaje sobie sprawę, że należy o nie odpowiednio dbać. Poza swoimi praktycznymi funkcjami, takimi jak zabezpieczenie przed wilgocią czy utratą ciepła, pomocą w odpowiednim rozchodzeniu się temperatury po pomieszczeniu i ochroną ścian przed zabrudzeniami, mogą być także atrakcyjną ozdobą wnętrza.

By tak się stało, parapety wewnętrzne muszą być zadbane i utrzymane w dobrym stanie. A niestety, mimo że nie są za bardzo narażone na działanie zmiennych warunków pogodowych, również ulegają uszkodzeniom. Przede wszystkim są wystawione na działanie promieni słonecznych i wilgoci. Dodatkowo powstają na nich liczne zarysowania, wypalenia po świeczkach, trudne do usunięcia plamy oraz przebarwienia. Wraz z upływem czasu z parapetów może zejść lakier, a sam materiał odkształci się, co będzie wyglądać nieestetycznie.

Wymiana parapetu wiąże się z remontem i sporym kosztem. Co więc jeszcze możesz zrobić, by przywrócić powierzchni dawny blask, nie przeznaczając na tę pracę dużego budżetu? Jeśli materiał nie jest uszkodzony, dobrym rozwiązaniem będzie renowacja parapetu, którą z powodzeniem przeprowadzisz samodzielnie.

Jak odnowić parapet?

Jak odnowić parapet?

Sposób renowacji parapetu jest zależny od materiału, z którego jest on zrobiony. Jak odnowić stary parapet? W zależności od tego, czy jest on wykonany z drewna, kamienia, czy lastryko, należy dobrać odpowiedni sposób renowacji.

Szybkim sposobem na renowację parapetu, jest użycie nakładek PCV. To rozwiązanie sprawdzi się na lastryko, betonie, a także mocno zniszczonym drewnie. Jak odnowić parapet przy pomocy nakładki PCV?

Najwięcej pracy podczas takiej renowacji wymaga dokładne wymierzenie powierzchni, aby znaleźć nakładkę o pasujących parametrach. Po otrzymaniu gotowego produktu, na gładką i wyrównaną powierzchnię parapetu nałóż klej i rozprowadź go równomiernie. Następnie umieść na parapecie nakładkę – nie wymaga ona dodatkowych zabiegów konserwujących, a dzięki zastosowaniu tworzywa sztucznego możesz wybrać model w dowolnym wzorze oraz kolorze.

W trakcie montażu nakładki PCV bardzo ważne jest odpowiednie dociśnięcie jej we wszystkich punktach – nie tylko na środku, ale również po bokach. Zaraz po przyklejeniu dekoracji mocno dociśnij ją książkami w rogach, na obrzeżach oraz w centralnej części.

Do odnowienia parapetu możesz użyć też okleiny. Jak odnowić parapet w ten sposób? Na dokładnie oczyszczoną i odtłuszczoną powierzchnię umieść precyzyjnie naklejkę z wybranym wzorem. Podczas pracy niezwykle istotna będzie dokładność. Poszczególne fragmenty okleiny muszą na siebie nachodzić tak, aby zachować jednolity wzór. Najpraktyczniejszym rozwiązaniem jest wybór na tyle szerokiej okleiny, byś mógł wykończyć parapet jednym kawałkiem naklejki.

Chociaż okleina wydaje się prostym i nietrwałym sposobem na renowację parapetu, odpowiednio przyklejona, zachowa swoje właściwości przez kilka lat – nawet przy częstym kontakcie ze światłem słonecznym nie utraci intensywności kolorów.

Innym sposobem na odnowienie zniszczonej powierzchni bezpośrednio pod oknem, jest drewniana obudowa. Ten naturalny materiał doda Twoim wnętrzom szlachetności i elegancji. Samodzielnie wykonana obudowa wcale nie musi wiązać się w dużym kosztem renowacji.

Czego potrzebujesz do renowacji? Wyszlifowanych i wykończonych desek w wybranym odcieniu drewna. Przyklejenie ich do nieestetycznego betonu lub lastryko pozwoli Ci zapomnieć o reliktach PRL-u.

Jedną z najbardziej uniwersalnych metod odnowienia zniszczonego parapetu jest jego pomalowanie. Powierzchnie betonowe pokryj specjalną farbą do tego typu podłoży. Pamiętaj jednak, by uprzednio odpowiednio wyrównać powierzchnię parapetu. Sposób ten sprawdzi się także na powierzchniach z lastryko, które przed nałożeniem farby, powinieneś lekko wyszlifować.

Parapety drewniane wymagają nieco więcej pracy podczas tego rodzaju renowacji – przede wszystkim szlifowanie drewna musisz wykonać precyzyjne i pozostawić idealnie gładkie podłoże, na które kolejno nałożysz farbę do drewna albo lakier – przezroczysty lub barwiący wedle potrzeb i gustu.

Jak odnowić parapet?

Malowanie parapetu - o czym warto pamiętać?

Pośród wymienionych sposobów na odnowienie zniszczonego parapetu, najbardziej uniwersalnym i korzystnym cenowo wyborem jest malowanie. Głównie dlatego, że za sprawą nowej farby odświeżysz każdą powierzchnię, niezależnie od rodzaju materiału, z jakiego została wykonana (jednak nie zapominaj o nim, wybierając produkty do pracy). Która emulsja do parapetu będzie odpowiednia?

Produkt, który wybierzesz do renowacji przestrzeni pod oknem, po pierwsze powinien odznaczać się odpowiednią przyczepnością i być dobrany zarówno do podłoża, jak i pomieszczenia, w którym się znajduje (nie wszystkie emulsje dobrze reagują np. na wilgoć czy zmiany temperatury). Farba do parapetu powinna dodatkowo odznaczać się odpornością na ścieranie, promienie słoneczne i wodę. Na rynku dostępne są preparaty, których formuła dodatkowo zabezpiecza malowaną powierzchnię na przykład przez żółknięciem, zarysowaniami czy szorowaniem.

Jak odnowić stary parapet przy pomocy farby?

W pierwszej kolejności wyszlifuj odnawianą powierzchnię papierem ściernym lub przy pomocy szlifierki. Usuniesz w ten sposób rysy i uszkodzenia, stary lakier, a także wyeliminujesz powstałe nierówności. Pamiętaj o zmatowieniu powierzchni szczególnie wtedy, gdy pracujesz na betonie. Szlifując parapet, zwróć uwagę, na miejsca bezpośrednio pod oknem lub przy ścianie – często pozostaje tam niedoszlifowany lakier oraz brud.

Następnie dokładnie oczyść powierzchnię z kurzu, osadu i plam. Tak przygotowany parapet zagruntuj. Zmniejszysz w ten sposób chłonność jego powierzchni. W przypadku drewnianego parapetu, po zagruntowaniu powierzchni, delikatnie ją przeszlifuj (ale dopiero po całkowitym wyschnięciu preparatu – czas określi producent specyfiku).

Na oczyszczoną i zagruntowaną powierzchnię nałóż farbę lub lakier. Malowanie parapetu wykonaj pędzlem lub wałkiem. W kwestii ilości warstw i odstępów między ich nakładaniem kieruj się wskazaniami producenta, zamieszczonymi na opakowaniu wybranego produktu.

Wybierając kolor farby, pamiętaj, by dopasować ją do całości wnętrza. Dzięki temu po renowacji parapet stworzy z resztą pokoju integralną całość. Jeśli nie jesteś do końca przekonany, który kolor emalii najlepiej sprawdzi się we wnętrzu, dopasuj go do ramy okiennej lub ścian. Stworzysz w ten sposób wrażenie uporządkowanej, zamkniętej całości.

Sposoby na zabezpieczenie parapetu

Zalanie wodą podczas podlewania kwiatków, zarysowanie doniczką czy filiżanką, zadrapania pazurami domowych pupili – momentów, w których dochodzi do przypadkowego uszkodzenia parapetu, jest wiele. Dodatkowo na nieestetyczny wygląd powierzchni wpływa łuszczący się lakier i farba. By zapobiec zniszczeniom i uniknąć nieatrakcyjnego wyglądu parapetu, podczas renowacji sięgnij po dobre i odpowiednie produkty.

W przypadku drewnianej powierzchni szczególną uwagę zwróć na zakup odpowiedniego lakieru. To on czyni powierzchnię twardą i odporną na wodę czy środki chemiczne. Staraj się też regularnie olejować i bejcować drewnianą powierzchnię.

Kamień, mimo że jest wyjątkowo trwały na uszkodzenia czy ścieranie, łatwo zabrudzić. Trwałe plamy są wynikiem kontaktu powierzchni z owocami lub na przykład sokiem cytrynowym. Do impregnacji kamiennego parapetu użyj środków przeznaczonych np. do marmuru

By długo utrzymać parapet w dobrej kondycji pamiętaj także o jego regularnym czyszczeniu samą wodą.