Wymiary okien do domu - jak zmierzyć okno?

Dowiedz się, jak prawidłowo zmierzyć okno w domu, aby zapewnić idealne dopasowanie. Nasz przewodnik pomoże Ci w każdym kroku! Zobacz sam!

W sklepach znaleźć możesz zarówno okna w standardowych wymiarach, jak i nietypowych, które wyglądają bardzo efektownie, ale mogą przysporzyć pewnych problemów. Dzisiaj dowiesz się, czym różnią się jedne od drugich. Doradzimy Ci także jak dokonać pomiaru otworu okiennego, jeśli planujesz wymienić stare okno na nowe i jak zmierzyć okno na roletę, by nie kupić za małej lub za dużej.

Jakie są standardowe wymiary okien?

Tak zwane okna typowe stosowane są najczęściej w budownictwie wielorodzinnym, czyli w blokach i wieżowcach, stawianych przez developerów. Dlatego, jeżeli mieszkasz w takim budynku, to Twoje okna najprawdopodobniej mają wymiary: 1165 × 1135 mm lub 1465 × 1435 mm. W sieci Castorama znajdziesz szeroki wybór standardowych modeli w wymiarach od 565 mm do 2065 mm szerokości oraz od 565 mm do 2295 mm wysokości.

Okno standardowe lub typowe to takie, które cechuje zawsze taka sama:

 • szerokość i wysokość,
 • wielkość i podział kwater okiennych,
 • sposób i kierunek otwierania poszczególnych skrzydeł okiennych.

To te parametry są najważniejsze w doborze okna i to one decydują czy dany egzemplarz uznawany jest za standardowy, czy też nie. Na rynku występuje ponad 30 typów okien, a każde z nich oznaczono symbolem od O1, aż do OB7-OB8. Tabele z tymi typami oraz ich rozmiarami znajdziesz bez problemu na stronach producentów. Opisany jest tam także sposób otwierania okna oraz ile skrzydeł ma dany rodzaj.

Wymiary okien balkonowych wynoszą 865 × 2095 mm i są standaryzowane. Dlatego też, jeśli zamierzasz zamontować lub wymienić drzwi na balkon nie musisz wybierać z kilku dostępnych rozmiarów.

Dlaczego jednak wprowadzono standardy wielkości okien? Oczywiście ze względów praktycznych. Gdyby każdy z producentów oferował je we własnych rozmiarach, panowałby chaos. Dzięki zestandaryzowaniu rozmiarów architekci, projektanci oraz firmy budowlane mają ułatwione zadanie.

Warto wiedzieć, że producenci stolarki okiennej często wprowadzają zmiany, które polegają na zaokrągleniu wymiarów do pełnych dziesiątek milimetrów. Dlatego też poszczególne modele okien pochodzące od różnych wytwórców, mogą się nieco od siebie różnić rozmiarem, pomimo tego, że ich wielkość jest standardowa.

Wymiary okien

Niestandardowe wymiary okien

Wiesz już, jakie wymiary okien do domu uznaje się za typowe. Na podstawie eliminacji możesz więc stwierdzić, że pozostałe rozmiary określane są jako niestandardowe. Mogą to być okna znacznie większe od tradycyjnych.

Mianem niestandardowych określa się także modele o nietypowych, często fantazyjnych kształtach. Obecnie producenci, ze względu na rozwój procesów technologicznych są w stanie wytwarzać okna o dowolnym wyglądzie. Dlatego też odpowiedź na pytanie, jakie wymiary okien do domu parterowego wybrać, brzmi: takie, jakie Ci się najbardziej podobają.

Obecnie panuje moda na podłużne okna montowane w kuchni lub salonie. Sprawiają one, że w danym wnętrzu jest jasno, a jednocześnie zapewniają prywatność. Dużą popularnością cieszą się też narożne okna całościenne. Powiększają one wizualnie pomieszczenie i nadają mu nowoczesnego charakteru.

Jednak zanim wybierzesz okna o niestandardowych wymiarach, pamiętaj, że mogą być one przyczyną problemów, których unikniesz, montując okna w klasycznych rozmiarach.

Największe wady okien niestandardowych to:

 • utrudnione mycie wysokich szyb,
 • nagrzewanie się pomieszczeń latem, wyziębianie zimą,
 • blaknięcie podłóg oraz sprzętów domowych pod wpływem promieni słonecznych,
 • wysoki koszt zakupu,
 • ryzyko zniszczenia lub włamania,
 • kłopoty z zainstalowaniem systemów alarmowych.

Modele niestandardowe są bardzo efektowne, jednak mogą okazać się kłopotliwe w eksploatacji. Dlatego też decyzja, jaki rodzaj okien zamontujesz w swoim domu, powinna być przemyślana i skonsultowana z architektem lub projektantem. Warto wziąć też pod uwagę takie kwestie jak nasłonecznienie czy sposób montażu.

Zastanawiasz się, czy możesz zamontować okna o niestandardowych wymiarach w bloku? W takim przypadku administrator budynku musi wyrazić swoją zgodę. Niestety przeważnie trudno jest ją uzyskać. Zamiast tego możesz zainstalować okna o innym podziale skrzydeł, jednak ich wymiary powinny być standardowe.

Wymiary okien

Jak zmierzyć okno – jak zrobić to poprawnie

Planujesz wymienić stare okno na nowe i zastanawiasz się, jaki zamówić rozmiar? Na początek powinieneś zmierzyć wielkość otworu okiennego. Należy zrobić to dokładnie, ponieważ jeśli kupisz zbyt małe lub za duże okno znacznie utrudni to montaż. Może także prowadzić do kłopotów z jego użytkowaniem, otwieraniem i nieszczelnością ścian.

Oto jak zmierzyć otwór okienny pod nowe okno:

 • Zmierz wysokość otworu z prawej strony, na środku i z lewej
 • Zmierz szerokość na górze, na środku i na dole. Jeśli wymiary różnią się między sobą, wybierz najmniejszy.
 • Odejmij 40 mm od szerokości i 60 mm od wysokości otworu. Przestrzeń ta potrzebna będzie na luzy dylatacyjne i montaż parapetów.

Zamierzasz zamontować rolety lub żaluzje? W takim razie zacznij od zmierzenia okna. Poznanie jego wymiarów pozwoli Ci prawidłowo dobrać rolety do rozmiaru szyby, ułatwi też ich instalację. Obecnie wyróżniamy dwa sposoby montażu rolet: okienny oraz naścienny.

Montaż okienny – jak zmierzyć okno na roletę

Oto jak dokonać pomiaru szyby, jeśli chcesz zamontować rolety bezpośrednio na oknach:

 • Zmierz wewnętrzną szerokość listwy przyszybowej, a następnie do tego wyniku dodaj około 4 cm. Roleta powinna być nieco szersza od szyby, ale nie może ona zasłaniać klamki.
 • Zmierz długość szyby wraz z gumą uszczelniającą. Najlepiej użyj do tego miarki lub wykorzystaj centymetr krawiecki.

Jeżeli chcesz zamontować rolety w sposób nieinwazyjny, odejmij od długości szyby 3 cm.

Montaż naścienny – jak zmierzyć okno do rolety wolnowiszącej

W przypadku montażu rolet ściennych wykonaj następujące kroki:

 • Zmierz szerokość okna od zewnątrz. Wymiar ten powinien objąć szybę, ramę, a także listwy okienne. Następnie dodaj do wyniku 10 cm.
 • Zmierz długość. Zacznij od górnej krawędzi otworu okiennego, a zakończ na dolnej krawędzi szyby. Na koniec od wyniku odejmij 3 cm.

Jak widzisz, mierzenie okien w celu zamontowania rolet nie jest wcale trudne. Jeśli wykonasz to poprawnie, to będziesz mógł cieszyć się eleganckimi i praktycznymi roletami, bez względu na to, jakie są wymiary okien w Twoim domu lub mieszkaniu.

Wymiary okien. Kilka słów na koniec

Wiesz już, jak zmierzyć okno. W zależności od tego, czy planujesz wymienić je na nowe, zamontować roletę ścienną czy też okienną, należy zrobić to nieco inaczej. Powyżej opisaliśmy krok po kroku, jak dokonać pomiarów, dzięki czemu łatwiej dobierzesz odpowiedniej wielkości model.

A Ty? Jakie okno wybierasz: standardowe, czy nietypowe? A może planujesz zamontować nową roletę? Odwiedź naszą stronę, gdzie znajdziesz szeroki wybór wszelkiego rodzaju okien, rolet, żaluzji i akcesoriów montażowych, w bardzo atrakcyjnych cenach.

Wejdź na Castorama.pl i wybierz okna do Twojego domu!