Nakładki na parapet – co warto o nich wiedzieć

Podokienniki to niewielkie, ale niezwykle praktyczne elementy wyposażenia. Pełnią rolę małych półek, służących głównie do ustawiania na nich donic z roślinami ozdobnymi. Po wielu latach mogą jednak stracić swój estetyczny wygląd – ulegają zarysowaniom lub nawet pęknięciom, blakną i pokrywają się niemożliwymi do usunięcia plamami. Jeżeli nie planujemy ich wymiany na nowe, możemy łatwo je odnowić. W jaki sposób?

parapet

Nakładka na parapet – co to takiego?

Nakładki na parapety zwane są także nakładkami renowacyjnymi – pozwalają na odnowienie wizerunku starego podokiennika bez konieczności jego demontażu i wymiany na nowy. Mocuje się je na istniejących elementach bez względu na to, z jakiego wykonano je materiału. Są najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie chcemy wymieniać starych elementów na nowe i gdy zależy nam na ograniczeniu prac remontowych i ich kosztów. Produkuje się je z PCV – najczęściej mają stałą szerokość 38 cm, którą dopasowujemy do własnych potrzeb.

Zalety nakładek na parapet

Brak konieczności wymiany parapetów na nowe to tylko jedna z zalet wynikających z użycia nakładek renowacyjnych. Kolejną jest ich duża wytrzymałość mechaniczna – produkty te są też niepodatne na działanie wody, zmiennych temperatur, światła oraz chemikaliów, co składa się na ich trwałość. Ich gładkie powierzchnie są łatwe w utrzymaniu w czystości. Warto też dodać, że należą do produktów gotowych, które po prostym i szybkim montażu nadają się do użytku – nie wymagają szlifowania ani zabezpieczenia lakierem lub innym środkiem. Ponadto nakładki PCV pokrywane są okleinami w różnych barwach, co pozwala na dopasowanie ich do każdego wnętrza i barwy stolarki okiennej. Należą do elementów niedrogich, których zastosowanie ogranicza koszty remontu i daje w pełni zadowalający efekt.

nakładka parapetowa

Montaż nakładek renowacyjnych

Mocowanie nakładki na parapet jest zadaniem prostym, które nie wymaga zatrudniania fachowca ani użycia specjalistycznych narzędzi. Na czysty i równy podokiennik przyklejamy dopasowaną do niego wielkością nakładkę – w tym celu korzystamy ze specjalnego kleju montażowego do parapetów. Brzegi nakładki obciążamy ciężkimi przedmiotami, choćby książkami, i pozostawiamy na pewien czas. Do wykończenia bocznych krawędzi parapetu używamy specjalnych zaślepek dopasowanych kolorystycznie do nakładki, a miejsca ich styku ze ścianą oraz ościeżnicą uszczelniamy silikonem. Na końcu pozostaje jedynie ściągnięcie z nowego parapetu folii ochronnej.

 

Data publikacji: 23.09.2016