Jakie są rodzaje okien? Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje okien. Możesz wybrać je zarówno podczas budowy swojego wymarzonego domu, jak i w trakcie generalnego remontu mieszkania. To, na jakie modele postawisz, zależy od Twoich oczekiwań. Sprawdź, na co możesz liczyć, przeglądając ofertę producentów.

rodzaje okien

Wydawać by się mogło, że wybór okien jest stosunkowo prosty – wystarczy określić ich rozmiar oraz sposób otwierania. Tymczasem do wyboru jest o wiele więcej parametrów, które mogą mieć wpływ nie tylko na wygląd nieruchomości, ale również jej właściwości. Ochrona przed włamaniami, łatwość czyszczenia i wietrzenia wnętrza, sposób konserwacji ram czy ochrona przed nadmierną utratą ciepła – to tylko niektóre rzeczy, na które rodzaje okien mogą mieć wpływ. Poznaj je bliżej, aby dokonać odpowiedniego wyboru na lata.

Typy okien – materiał

Jeśli chodzi o to kryterium, na rynku dostępnych jest kilka opcji. Najpopularniejsze są jedne rodzaje okien – PCV w tym względzie rządzi. Wysokoudarowy polichlorek winylu zapewnia szczelność, jest odporny na uszkodzenia oraz łatwy w czyszczeniu. Tego rodzaju okna często mają tak zwane wywietrzniki w ramie, umożliwiające ustawienie opcji zimowej albo letniej, aby zapobiec ucieczce ciepła i nadmiernemu gromadzeniu wilgoci we wnętrzu.

Alternatywą są dość popularne okna drewniane, które jednak są dostępne w nieco wyższej cenie. Takie typy okien wymagają dokładnego czyszczenia, a także konserwacji przynajmniej raz w roku, aby zachowały swoje właściwości. Inaczej jest w przypadku okien aluminiowych, które są bardzo trwałe oraz łatwe w czyszczeniu. Jednocześnie słabiej izolują ciepło. Stosuje się je głównie w instalacjach dużych szyb. Bardzo rzadko stosowane są ramy stalowe. Ich trwałość jest wysoka, ale słabo radzą sobie z izolacją termiczną.

Jakie okna pod względem otwierania wybrać?

Najłatwiej będzie Ci wybrać rodzaje okien ze względu na sposób otwierania. Tą klasyfikacją posługuje się większość producentów. W budynkach mieszkalnych najczęściej stosowane są typy okien rozwierno-uchylne. Oznacza to, że okno zarówno otwiera się (do wewnątrz lub na zewnątrz), jak i odchyla u góry, tak jak Okno PCV rozwierne + rozwierno-uchylne 1765 x 2095 mm symetryczne białe. Mniej złożone rodzaje okien PCV w tej formie to te tylko rozwierne, czyli takie, które otwierają się na oścież do środka lub na zewnątrz (typ angielski) lub tylko uchylne, czyli te, które tylko uchylają się. Jeśli chodzi o okna, rodzaje uchylne sprawdzają się w obiektach sportowych i biurowych, gdzie otwarcie na oścież jest niewskazane. Takim oknem jest model Okno PCV uchylne trzyszybowe 1165 x 535 mm białe. 

Jakie są rodzaje okien stosowanych na tarasach i balkonach? Tutaj zazwyczaj mowa o drzwiach przesuwnych, czyli takich, w których skrzydło umieszczone jest na szynie i przesuwa się w lewo lub prawo. Tego rodzaje i typy okien mogą być niekiedy uzupełnione o system uchylne. Często jedna szyba jest stała, jak tak w Okno PCV przesuwne stałe trzyszybowe 2700 x 2300 mm białe. 

Jakie są rodzaje okien, które rzadziej spotyka się w zabudowie? W obiektach handlowych czy biurowcach często spotyka się okna nieotwierane, zwane też fixami. Zazwyczaj są to bardzo duże powierzchnie szyb. W takich miejscach również przy wejściu stosowane są często drzwi obrotowe, które umożliwiają jednoczesny ruch kilkunastu osób. Nietypowe rodzaje okien ze względu na sposób otwarcia to te, które odchyla się ku dołowi. Często spotyka się to w oknach poddaszowych – skrzydło otwiera się na zewnątrz, ale uchyla na dole. W ten sposób do wnętrza nie wpada np. deszcz. Do takiego rodzaju należą często okna dachowe: Okno dachowe Velux GZL 78 x 118 cm otwieranie górne - Okna dachowe. 

rodzaje okien

Okna – rodzaje konstrukcji

Jeśli chodzi o współczesne okna, rodzaje konstrukcji są raczej częściej brane pod uwagę. Większość modeli przygotowanych jest w formie jednoramowej, czyli wszystkie szyby umieszczone są w jednej ramie, którą można otworzyć w formie skrzydła. Czasem, zwłaszcza w podpiwniczeniach czy niezagospodarowanych poddaszach, spotyka się też okna krosnowe. Mają one słabe parametry izolacji termicznej, dlatego zwykle są niewielkie. Nie otwierają się albo otwierają tylko od wewnątrz.

Jakie okna do domu stosowano dawniej, a można je nadal zobaczyć w zabytkowych konstrukcjach? Są to na przykład okna ościeżnicowe, czyli z podwójnych skrzydeł, z których jedne otwierają się do wewnątrz, a drugie – na zewnątrz. Takie okna spotyka się na przykład  w kamienicach. Okna skrzynkowe działają podobnie, przy czym oba skrzydła otwierają się do środka, a zewnętrzne są nieco mniejsze.

rodzaje okien

Okna – jakie wybrać kształty?

Jakie okna do domu wybrać, gdy masz ochotę na nietypowe konstrukcje? Najczęściej spotykane są modele prostokątne oraz kwadratowe. Do bardziej eleganckich konstrukcji dobrze pasują okna łukowe, czyli z atrakcyjnym łukiem w górnej części – zwykle stosuje się na przykład na zabudowanych tarasach. Pod spadzistym dachem można zamontować okna trapezowe albo trójkątne, zależnie od ilości miejsca. Jakie okna wybrać do montażu na stałe, aby prezentowały się efektownie? Modele okrągłe sprawdzą się tutaj idealnie! 

rodzaje okien

Rodzaje okien – liczba szyb

Tutaj sprawa jest skomplikowana, bo takie rodzaje i typy okien trudno jest sklasyfikować pod kątem parametrów technicznych. Dwa modele o identycznej liczbie szyb, pochodzące od różnych producentów, mogą mieć różne właściwości. Jakie okna spotyka się najczęściej? Są to modele jednokomorowe, czyli dwuszybowe. Adekwatnie, okna dwukomorowe są trzyszybowe, a trzykomorowe – czteroszybowe. 

Jakie wymiary okien do domu wybrać i na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jakie okna wybrać, jeśli priorytetem jest zatrzymanie ciepła w domu? Najlepiej sprawdzą się zestaw określone jako energooszczędne albo termoizolacyjne. Adekwatnie, od ochrony przed nadmiernymi dźwiękami idealne będą zestawy dźwiękochłonne. Jakie okna sprawdzą się w niebezpiecznej okolicy? Postaw na modele antywłamaniowe i tak zwane szyby bezpieczne. Jeśli zastanawiasz się, okna jakiej firmy spełnią Twoje oczekiwania – kieruj się nie tylko opiniami, ale również parametrami technicznymi.

Jakie wymiary okien do domu będą odpowiednie? W takim przypadku warto poradzić się specjalisty, na przykład kierownika budowy. To, jakiej firmy okna wybierzesz, zależy też od tego, czego szukasz. Nie każdy producent będzie miał w ofercie produkty odpowiednie pod kątem specyfikacji technicznej. Jeśli nie możesz określić, okna jakiej firmy będą najlepsze, pozostaje Ci też wyrób indywidualny. Zapłacisz za niego więcej, ale będzie idealnie spełniał Twoje oczekiwania.

Pamiętaj, że to, jakie wymiary okien do domu wybierzesz, jest jedną z rzeczy, które wpływają na izolację termiczną wnętrza. Duża powierzchnia przeszklenia może sprzyjać utracie ciepła i wyższym rachunkom. W takiej sytuacji musisz dobrze przemyśleć okna – jakie wybrać modele, aby zapewnić sobie oszczędność na opłatach w przyszłości. Droższe wersje termoizolacyjne sprawdzą się idealnie, ale stanowią większy wydatek na start.

Znasz już podstawy wiedzy dotyczącej takiej tematyki jak okna – jakie wybrać, które modele będą najlepsze i jakie masz opcje, jeśli chodzi o rodzaj otwierania. To, jakiej firmy okna wybierzesz, zależy od Twoich oczekiwań oraz zasobów finansowych. Pamiętaj, że różne rodzaje okien dają rozmaite możliwości. Zapoznaj się z ofertą sklepu Castorama, aby wybrać odpowiednie modele.