Wygląd okien w stylu loft

Mieszkanie w stylu loft ma charakterystyczny wygląd, na który składają się głównie materiały wykończeniowe – cegła, beton, szkło, surowe drewno. Przestronne wnętrze jest urządzone w minimalistycznym stylu, a na ścianach widoczne są elementy konstrukcyjne budynku. Jak jednak powinny wyglądać okna w takim miejscu?

loft

Budynki poprzemysłowe, które przekształcane są na cele mieszkaniowe, cieszą się dużym zainteresowaniem z racji nowej jakości wykończenia. Ceglane ściany, betonowe konstrukcje i surowy wygląd stały się na tyle popularne, że trafiły również do mieszkań o standardowym metrażu. O charakterze loftu stanowi nie tylko wnętrze, ale również budynek, w którym się znajduje – adaptowany na potrzeby mieszkaniowe stary magazyn, nieczynna hala produkcyjna, spichlerz czy zabudowania fabryczne. Aby dostatecznie oświetlić je światłem naturalnym, mury wyposażone były w okna o dużej powierzchni. To spora zaleta przestrzennych mieszkań, które – gdyby nie okna sięgające posadzki – trudno byłoby doświetlić. Na obecność światła naturalnego we wnętrzach duży wpływ ma również brak ścian działowych i wydzielonych pokoi.

Okno we wnętrzu typu loft najlepiej prezentuje się samo, bez firan czy zasłon. Raz, że tamują one dopływ światła naturalnego, dwa – rolę dekoracyjnych dodatków, jakie zasłony pełnią we wnętrzach urządzonych w innych stylach, np. skandynawskim czy prowansalskim, przejmują zupełnie odmienne elementy. Najczęściej nie ma też potrzeby dbać o dyskrecję i odgradzać się od ciekawskich spojrzeń sąsiadów z naprzeciwka – budynki przemysłowe lokowane były bowiem na obrzeżach miast. Co prawda ich rozbudowa, a właściwie rozlewanie się na coraz dalsze dzielnice, postępuje ostatnimi czasy w aglomeracjach miejskich z dużym nasileniem, jednak budynki, w których urządzono lofty, zwykle są od siebie oddalone wystarczająco, by czuć się wolnym od spojrzeń postronnych osób.

Inaczej w budynkach stawianych przez deweloperów na wzór architektury poprzemysłowej – tak zwanych softloftach – te zwykle wznoszone są w tłumnie zasiedlonych dzielnicach mieszkaniowych. Najczęściej lokale tego rodzaju mają o wiele mniejszy metraż od typowego loftu, wydzielone pokoje i mniejsze okna. Ponieważ jednak ich wnętrza są wykończone za pomocą wspomnianych wyżej materiałów, dobrze dobrana przegroda na szybę nie powinna się kłócić z surowością drewna czy betonu. W tej funkcji sprawdzą się rolety, które gdy są zwinięte, pozostają niewidoczne, a gdy zasłaniają okno, czynią to skutecznie. Jeśli ich kolorystyka nie kłóci się z szarością czy czerwienią, stanowić będą odpowiednią dekorację dla wnętrza loftopodobnego.

loft

Posiadacze mieszkań w stylu industrialnym najczęściej mają mały wpływ na kształt rozległych okien, a chcąc je wymienić na bardziej szczelne, trzeba zamówić ich wykonanie na konkretny wymiar. W takim wypadku warto postarać się o takie, które swym wyglądem będą korespondować z aranżacją wnętrza. Przykładem mogą być okna z profili aluminiowych lub drewniane z aluminiowym wykończeniem. Użycie tego właśnie metalu będzie odpowiednie dla loftowych wnętrz, w których dominuje paleta szarości.

Utrzymanie w należytej czystości okien o dużej powierzchni nie będzie trudne, o ile będziemy mieć pod ręką myjkę do szyb na teleskopowym wysięgniku. Dzięki niemu dotrzemy nawet do wysoko zamocowanych szyb i bez problemu doprowadzimy ich wygląd do porządku. Aby w mniejszym stopniu pokrywały się kurzem i zabrudzeniami, wystarczy skorzystać z domowych sposobów.