Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Okna drewniane, jaki rodzaj drewna wybrać?

Jeśli zależy nam na oknach wykonanych z naturalnych surowców, warto rozważyć zamontowanie okien drewnianych. Jakie są ich właściwości i czym warto się kierować podczas ich wyboru?

Okna drewniane, jaki rodzaj drewna wybrać?

Zalety drewna

Drewno to lekki, trwały i sprężysty surowiec, który posiada dużą wytrzymałość mechaniczną oraz niewielką rozszerzalność cieplną. Materiał ten cechuje się słabym przewodnictwem ciepła oraz dźwięków, jest przy tym łatwy w obróbce. Jakkolwiek, różne gatunki drewna mają odmienne właściwości i zastosowanie.

Przeczytaj także: Jak sprawnie powiększyć okna?

Drewno egzotyczne

Drewno egzotyczne jest bardzo trwałe i świetnie nadaje się do miejsc o szczególnej wilgotności, stąd chętnie jest stosowane do wykonania okien. Drewno egzotyczne nawet przy niewielkiej gęstości charakteryzuje się doskonałą izolacyjnością i odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne. Szczególnie cenne właściwości mają: drewno teakowe, iroko, cedar, limbali, mukulungu czy mahoń. Jednakże gatunki te należą do najdroższych surowców drewnianych i nie każdego stać na tak kosztowne okna.

Wyjątkowo popularne jest drewno egzotyczne pod handlową nazwą meranti, utożsamiane potocznie z mahoniem, choć w istocie niewiele ma z nim wspólnego (poza różowobrązową barwą). Jest to gatunek sosny uprawiany w Indonezji, Malezji i na Filipinach. Drewno ma gęstość od 400 do 800 kg/m³. Przy gęstości drewna już od około 460 kg/m³, meranti ma bardzo dobre właściwości, a jego cena nie jest przesadnie wysoka.

Okna drewniane, jaki rodzaj drewna wybrać?

Rodzime drewno

Właściwościom egzotycznego drewna dorównuje nasz rodzimy dąb. Jest twardy, odporny na ścieranie i odkształcanie pod wpływem wilgoci, jednak nie jest łatwy w obróbce. Na okna nadaje się jedynie twardziel z pnia dębu, bo część tzw. bielasta, jest łatwo niszczona przez owady. Ze względu na wysoką gęstość (ponad 700 kg/m³) okna dębowe są bardzo dźwiękochłonne. Drewno dębowe potrafi jednak czernieć pod wpływem wody, niektórych klejów, a także w kontakcie ze stopami żelaza. Okna dębowe są solidne, luksusowe, lecz nie należą do tanich.

Nieco podobne do dębu właściwości posiada drewno orzecha. Inne gatunki drewna o świetnych właściwościach i wysokiej trwałości to: jesion, buk, jodła czy modrzew. Zwykle z gatunków tych wykonuje się okna na specjalne zamówienia. Mają doskonałe parametry, ale są dość drogie.

Najbardziej popularne rodzaje drewna krajowego

Najczęściej stosuje się do produkcji okien drewno sosnowe. Jest ono trwałe, wytrzymałe, sprężyste i łatwe w obróbce. Jego gęstość wynosi około 420 kg/m³. Dzięki dużej zawartości żywic sosna jest stosunkowo odporna na wilgoć. Drewno sosnowe łatwo poddaje się zabiegom impregnowania oraz malowania wszelkimi rodzajami farb czy też lakierów. Okna sosnowe są także stosunkowo niedrogie.

Okna robione ze świerku będą jeszcze tańsze. Powinniśmy jednak pamiętać, że do ich produkcji najlepiej nadaje się świerk górski (w odróżnieniu od nizinnego, który jest nieodporny na wilgoć oraz szkodniki). Ma niemałą gęstość, bo około 470 kg/m³. Zwykle drewno świerkowe posiada jednak sporo sęków, jest kruche, dość trudno je strugać. Najczęściej świerk wykańczany jest farbami kryjącymi, by zniwelować wszelkie nierówności materiału.