Produkty

Jak dostosować stolarkę okienną dla niepełnosprawnych

Jak dostosować stolarkę okienną dla niepełnosprawnych

W domu zamieszkanym przez osobę z ograniczonymi możliwościami poruszania się tradycyjna stolarka okienna nie będzie właściwe spełniała swojej roli. Szczególnie ważne będzie dostosowanie jej do potrzeb i możliwości osób niepełnosprawnych. Jak to zrobić?

stolarka okienna dostosowana dla niepełnosprawnychNajważniejszą kwestią w takiej sytuacji jest zapewnienie mieszkańcom łatwego i komfortowego otwierania okien. W tym celu niezbędne będzie osadzenie ich na odpowiedniej wysokości. Okna w pomieszczeniach zajmowanych przez osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się powinny zostać osadzone na wysokości 80-85 cm od poziomu podłogi. Konieczne będzie także wybranie takich modeli, które umożliwią wygodną ich obsługę. Możemy więc zdecydować się na okna o odpowiednim sposobie otwierania albo też wyposażone w specjalne mechanizmy. Przyjazne dla osoby niepełnosprawnej będą okna uchylne, przesuwne w pionie lub poziomie, a także obrotowe.

Okna uchylne, szczególnie połaciowe, powinny mieć możliwość otwierania ich z wysokości 80-120 cm. Dla osób, które mają problemy z poruszaniem kończynami górnymi lub chwytaniem, przydatne będzie zastosowanie systemu otwierania zdalnego, za pomocą pilota. Sprawdzi się on w przypadku każdych okien osadzonych na dużej wysokości, a także wtedy, gdy osoba niepełnosprawna jest leżąca i nie podnosi się z łóżka – tutaj dolna krawędź okna może znajdować się nawet na wysokości 60 cm od posadzki, pod warunkiem że okno takie nie będzie miało możliwości otwierania go. W innym przypadku znaczącym udogodnieniem będzie zastosowanie odpowiednich klamek i osadzenie ich na właściwej wysokości. Warto zastosować klamkę z dłuższym uchwytem, która dodatkowo osadzona będzie u dołu okna. Umożliwi to łatwe otwieranie go zamykanie nawet z pozycji siedzącej.

Na rynku dostępne są także okna z okuciami, które umożliwiają przeniesienie klamki z górnej części okna do dołu. Okucia tego typu samoczynnie wypychają skrzydło na skutek przekręcania klamki, więc osoba otwierająca nie musi ciągnąć go do siebie, co znacznie ułatwia jego obsługę.okno rozwierno-uchylne

Spośród okien przesuwnych najlepsze będą otwierające się w pionie i sterowane przy użyciu mechanizmu korbowego. Taka metoda sterowanie umożliwia obsługiwanie okna bez wysiłku, a także zablokowanie go w wybranej pozycji.

Aby maksymalnie ułatwić osobie niepełnosprawnej korzystanie z okna, należy zadbać również o właściwe dobrane parapety. Ich krawędź nie powinna wystawać poza płaszczyznę ściany na więcej niż 5 cm. Jest to szczególnie ważne w bardzo małych pomieszczeniach, gdzie wystający parapet może stanowić znaczne utrudnienie w swobodnym poruszaniu się.

Unikajmy także modeli okien z poprzeczkami poziomymi lub szprosami – może się okazać, że przegrody te będą znajdowały się akurat na poziomie wzroku osoby niepełnosprawnej, ograniczając jej widok na znajdujący się za oknem krajobraz.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Wymiana szyby w domu

Wymiana szyby w domu
Większość z nas zdaje sobie sprawę, że wiele elementów naszego domu może ulec uszkodzeniu i może się to stać niespodziewanie. Przy uszkodzeniu szyby w...
Czytaj więcej

Najczęstsze błędy podczas montażu okien

Najczęstsze błędy podczas montażu okien
Nawet najlepsze okna nie będą dobrze nam służyły, jeśli nie będą prawidłowo zamontowane. Oto kilka częstych błędów popełnianych w czasie prac montersk...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak dostosować stolarkę okienną dla niepełnosprawnych