Energooszczędność przede wszystkim
Główną cechą charakterystyczną i zaletą okien aktywnych jest fakt, że zapobiegają one utratom ciepła w naszych domach i jednocześnie przepuszczają do wnętrz promienie słoneczne. Takie rozwiązanie znacząco zmniejsza zapotrzebowanie na wykorzystanie energii cieplnej, która jest wytwarzana przez różnego rodzaju urządzenia grzewcze zainstalowane w danym budynku. Przepuszczalność energii słonecznej określana symbolem „g” nie powinna być w tym przypadku mniejsza niż 45%. Współczynnik przenikania ciepła powinien mieć z kolei wartość nie większą niż 0,9 W/m2K.
Decydując się na zakup okien aktywnych, warto rozważyć opcję wyboru okien o większych rozmiarach, ponieważ takie rozwiązanie pozwoli nam zaoszczędzić większą ilość energii pochodzącej z urządzeń grzewczych. Pamiętajmy również o tym, że właściwości okien aktywnych mogą zostać pogorszone poprzez zastosowanie szprosów i nawiewników, których należy unikać. Szczególnie ważna w takiej sytuacji jest prawidłowo działająca wentylacja mechaniczna wewnątrz budynku.
Dokuczliwe lato
Gromadzona energia słoneczna wewnątrz domu może okazać się dokuczliwa w trakcie lata, dlatego też przy zastosowaniu okien aktywnych zaleca się montaż rolet lub markiz. Dzięki temu wnętrze budynku nie będzie w stanie się przegrzać. Taki problem możemy napotkać szczególnie po południowej stronie naszego domu.
Kluczowy montaż
Aby okna aktywny były w stanie skutecznie zapobiegać utratom ciepła i zmniejszać zapotrzebowanie na energię cieplną z urządzeń grzewczych, istotny jest odpowiedni montaż. Szczególną uwagę należy zwrócić tutaj na odpowiednie połączenie oraz uszczelnienie miejsc, w których okna stykają się z murem.