Produkty

Jak naprawiać zniszczony taras?

Jak naprawiać zniszczony taras?

Zniszczony taras można i warto naprawiać i zabezpieczać przed zniszczeniem. Oto kilka porad, które mogą ułatwić naprawę i konserwację tarasu.

Dobra diagnoza podstawą skutecznego leczenia

Sposób naprawy tarasu zależy od przyczyn powstałych uszkodzeń. Prace należy zacząć od postawienia właściwej diagnozy – samodzielnie lub z pomocą fachowców. Warto ustalić, czy przyczyna tkwi w popełnionych wcześniej błędach wykonawczych, czy też nastąpiło zwykłe zużycie wskutek upływu czasu. A może uszkodzenia powstają z winy któregoś z elementów tarasu, np. słupków, balustrad albo wadliwej obróbki blacharskiej?taras

Pękająca posadzka, uszkodzone płytki

Jednym z najczęstszych objawów zniszczenia tarasu jest pękanie jego posadzki i odpadanie płytek ceramicznych. Przyczyna może tkwić w samej płycie tarasowej, wówczas jedynym rozwiązaniem, może okazać się zerwanie wszystkich warstw i prawidłowe zbudowanie tarasu praktycznie od zera.

Przyczyn uszkodzeń wymagających naprawymoże być wiele, np.:

- brak dylatacji w okładzinie i podkładzie,
- niestabilne podłoże tarasu (niezagęszczony grunt),
- zbyt cienka betonowa warstwa dociskowa ułożona na miękkiej izolacji,
- stojąca i zamarzająca pod płytkami woda,
- niewłaściwe albo słabej jakości materiały użyte do klejenia czy spoinowania płytek.

Jeśli uszkodzenia są tylko powierzchowne, wystarczy zerwać okładzinę i wymienić ją na nową albo uzupełnić popękane miejscowo powierzchnie. Powinniśmy stosować odpowiedniej jakości materiały odporne na warunki zewnętrzne.

Uwaga! Zawsze warto sprawdzić pozornie nieuszkodzone fragmenty, ostukując całą powierzchnię tarasu drewnianym młotkiem. W miejscach, gdzie usłyszymy głuchy odgłos, potrzebna będzie naprawa.

Przeciekanie, nieszczelności

Zacieki powstające przy tarasie są najczęściej skutkiem nieszczelności izolacji przeciwwodnej. Jeśli je zauważymy, powinniśmy sprawdzić stan wylewki betonowej. Jeśli jest on dobry, to po usunięciu okładziny możemy wykonać nowe obróbki blacharskie, a na betonową wylewką nanieść elastyczną masą wodoodporną (np. hydroizolację z dwukrotnie nakładaną warstwą mikrozaprawy, przekładaną warstwą zbrojącą), do której po wyschnięciu przykleimy płytki.

Pamiętajmy! Do klejenia i spoinowania na tarasach, powinniśmy używać elastycznych i mrozoodpornych zapraw.

Inną, wygodniejszą metodą, może być zastosowanie systemowego rozwiązania konstrukcyjnego, w którym na wylewce przyklejamy gotową matę uszczelniająco-oddzielającą. Najlepiej zastosować ją w połączeniu z gotowymi profilami cokołowymi i zakończeniowymi krawędzi tarasu. Maty te wykonane są z odpornej na nacisk, wodoszczelnej folii polietylenowej. Po ułożeniu maty można do niej od razu mocować płytki ceramiczne, co znacznie przyspiesza przebieg prac.

Balustrady

Szczególnie na starych tarasach, słupki balustrad bywają tak umieszczone, że przebijają warstwy izolacyjne. Może to powodować nawracające problemy z zaciekami i niszczeniem tarasu. Jeśli to możliwe, warto usunąć stare słupki, a nowe przymocować od zewnątrz do wieńca wokół tarasu. Pozwoli to skutecznie uszczelniać i ujednolicać warstwy hydroizolacji tarasu.taras

Obróbka blacharska

Zniszczone obróbki blacharskie tarasu wymieniamy po usunięciu płytek, ale przed zrobieniem hydroizolacji. Tradycyjna obróbka powinna być szczególnie dobrze uformowana, zwłaszcza przy krawędziach. Najlepiej, aby była wykonana z blachy nierdzewnej lub w inny sposób zabezpieczona przed korozją.

Możliwa jest także niestandardowa obróbka blacharska, wykorzystująca gotowe profile okapowe do tarasu. Są one trwałe, odporne na korozję oraz odpowiednio wyprofilowane. Wykonuje się je z aluminium pokrytego powłoką poliestrową. Takie profile możemy łączyć z hydroizolacją wykonaną w rożny sposób, np. z zaprawy uszczelniającej, bitumiczną, z PCV czy żywiczną. Otwory przy krawędzi oraz ukształtowane okapniki profilu pozwalają odprowadzać wodę bezpośrednio do rynny. Można je łączyć z dostępnymi systemami rynnowymi.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Kompozytowa deska na taras – dlaczego warto?

Kompozytowa deska na taras – dlaczego warto?
Wyłożenie tarasu deską wciąż należy do jednych z najczęściej wybieranych sposobów jego wykończenia. Od kilku lat możemy nie tylko już sięgać po...
Czytaj więcej

Jak wybrać deskę tarasową – rodzaje

Jak wybrać deskę tarasową – rodzaje
Jeśli chcemy zbudować taras z desek, musimy zastanowić się nad tym, które z nich wybrać. Mamy do wyboru lite drewno i kompozyt, ale to niejedyn...
Czytaj więcej

Jak pielęgnować posadzkę tarasową wykończoną deską kompozytową?

Jak pielęgnować posadzkę tarasową wykończoną deską kompozytową?
Podłoga wykończona kompozytem cechuje się wyjątkowo atrakcyjnym wyglądem, dzięki czemu stanowi ona efektowną dekorację każdego tarasu czy balkonu. Co ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak naprawiać zniszczony taras?