Produkty

Wybór i montaż markizy tarasowej

Wybór i montaż markizy tarasowej

Ostre słońce uniemożliwia nam komfortowy wypoczynek na tarasie? Jeśli architekt naszego domu nie przewidział w projekcie zadaszenia tego miejsca, zawsze możemy zamontować tam rozkładaną markizę. Powinna być ona idealnym rozwiązaniem naszego problemu zapewniającym błogie zacienienie.

markiza na tarasieW zależności od producenta markizy tarasowe mogą mieć zasięg nawet do kilku metrów. Co ważne, z ich montażem za pomocą własnych rąk powinien poradzić sobie praktycznie każdy gospodarz. Przed wizytą w sklepie wystarczy jedynie kilka pomiarów oraz wybór odpowiedniego wzoru.

Wielkość i miejsce montażu

Przy wyborze wielkości markizy powinniśmy wziąć pod uwagę fakt, by zacieniała ona około 3/4 naszego tarasu. Dzięki temu zawsze będziemy mieli wybór, czy chcemy odpoczywać w słońcu, czy jednak skryć się pod daszkiem. Warto o tym pomyśleć już przy zakupie. Istotną decyzją jest także oczywiście wybór odpowiedniego miejsca montażu. W tym przypadku zwróćmy uwagę na to, jak o odpowiednich porach dnia układa się na naszym tarasie się cień, tak aby markizą zakryć tylko te miejsca, na których nam zależy.

Długość

Innym istotnym elementem przy zakupie markizy jest długość jej wyciągu. W tym przypadku należy go dopasować do jej szerokości, najlepiej według wskazań producenta. Wartość ta zazwyczaj obliczana jest przy uwzględnieniu kąta nachylenia markizy i jej szerokości. Najpopularniejsze markizy, które możemy znaleźć w sklepach, mają od 1 do 10 metrów (te najdłuższe muszą być jednak wzmacniane specjalnymi ramionami). Z wyborem tej najodpowiedniejszej nie powinno być więc większych problemów.

Wygląd

Producenci prześcigają się w coraz to ładniejszych i nowocześniejszych deseniach markiz, w związku z czym wybór tej konkretnej będzie zależał tylko i wyłącznie od naszego gustu i pomysłu. Co ważne, nie powinniśmy też martwić się o ich trwałość, tworzone są one bowiem ze specjalnych, odpornych na promienie słoneczne tkanin bądź wodoodpornych folii. W sklepie wystarczy wybrać więc taką markizę, która najbardziej pasuje do naszego tarasu.

Montaż

Po zakupie odpowiedniego modelu markizy czas przejść do najważniejszej czynności – montażu. W przypadku mocowania do ocieplonej ściany warto pamiętać przy tym o kilku ważnych kwestiach. W pierwszej kolejności powinniśmy z dużą dokładnością zaznaczyć miejsca mocowania uchwytów w liczbie sugerowanej przez producenta. Średnica otworów nie powinna być mniejsza niż 10 mm. Po wywierceniu otworów za pomocą specjalnego kleju montujemy w nich kołki, a do ich środka wkładamy dodatkowo szpilki montażowe. W tak zamontowane uchwyty wkładamy belkę nośną, zdejmujemy opaski zabezpieczające i rozwijamy markizę. Zaraz potem możemy wyregulować jej kąt, a następnie całość dokręcić. Gotowe.

Konserwacja

Naturalnym zjawiskiem jest, że markiza po kilku miesiącach użytkowania może się brudzić i plamić. Dbanie o nią nie należy jednak do najtrudniejszych zadań. Jeśli co jakiś czas będziemy przemywać materiał wodą z proszkiem bądź delikatnym środkiem chemicznym, utrzymanie całości w odpowiednim stanie powinno być proste. Istotne jest jednak, by tuż po praniu nie zwijać jej, by odpowiednio się wysuszyła. W celu właściwej konserwacji markizy warto także co jakiś czas przeglądać i sprawdzać śruby oraz cały jej mechanizm, dzięki czemu będzie służyła nam przez długie lata.markiza balkonowa

Markiza na naszym tarasie może okazać się całkiem ciekawym pomysłem na zapewnienie w tym miejscu błogiego cienia, o ile wcześniej nie przewidział tego architekt. Jeśli uda nam się zamontować ją w odpowiedni i schludny sposób, może stać się ona także całkiem ładną ozdobą naszego ogrodu, w którą warto zainwestować.

Data publikacji: 27.08.2015
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Markiza ogrodowa i tarasowa – dlaczego warto ją zamontować?

Markiza ogrodowa i tarasowa – dlaczego warto ją zamontować?
Markiza ogrodowa lub tarasowa to po prostu daszek, który montuje się na zewnętrznej ścianie budynku. Zapewnia skuteczną ochronę przed deszczem ...
Czytaj więcej

Żagiel cieniujący do ogrodu – dlaczego warto?

Żagiel cieniujący do ogrodu – dlaczego warto?
Jedną z form zacienienia wybranej części ogrodu czy tarasu jest specjalny żagiel. Możemy zastąpić nim parasol, markizę i daszek. Dowiedzmy się, jak dz...
Czytaj więcej

Jak osłonić balkon i taras – przegląd materiałów

Jak osłonić balkon i taras – przegląd materiałów
Zarówno balkon, jak i taras stanowią przedłużenie mieszkania – pozwalają na spędzanie czasu na świeżym powietrzu bez potrzeby wychodzenia z domu...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Wybór i montaż markizy tarasowej