Jak osłonić balkon i taras – przegląd materiałów

Zarówno balkon, jak i taras stanowią przedłużenie mieszkania – pozwalają na spędzanie czasu na świeżym powietrzu bez potrzeby wychodzenia z domu. Dla wielu z nas są namiastką ogrodu, w którym spędzamy sobotnie poranki czy ciepłe wieczory. Chcemy urządzić je praktycznie, ale też komfortowo – w tym celu pomogą nam liczne akcesoria, dzięki którym zapewnimy sobie prywatność i ochronimy się przed wiatrem. Poniżej podpowiadamy, w jaki sposób osłonić balkon oraz taras.

Przejdź do następnych akapitów:

Osłonięte balkony i tarasy

Jak już wspomnieliśmy, balkon i taras – choć znajdują się poza mieszkaniem – stanowią bardzo ważne jego części. To tutaj odpoczywamy, korzystamy z uroków ciepłych, słonecznych dni, czytamy książkę, pijemy kawę czy przebywamy się ze znajomymi. Ich obecność doceniamy przede wszystkim w letnie dni, choć nierzadko korzystamy z nich przez cały rok. Czasem balkon albo taras zapewniają nam jedną z niewielu możliwości relaksu na świeżym powietrzu – zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy zapracowani i nie mamy czasu albo ochoty na aktywny wypoczynek na łonie natury. Niestety, spędzając wolne chwile na balkonie, nierzadko narażeni jesteśmy na wzrok sąsiadów, silny wiatr i kurz – dotyczy to także posiadaczy przydomowych tarasów. Bliskość innych balkonów i tarasów, a co za tym idzie – osób postronnych – a także narażenie na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, sprawiają, że szukamy sposobów na zapewnienie sobie prywatności i przytulnej atmosfery. Na szczęście możemy osiągnąć zamierzony cel dzięki produktom, które zdecydowanie poprawią nasz komfort.

Maty i osłony balkonowe

Mata imitacja trawy Blooma 100 x 300 cm

Maty i osłony to produkty, dzięki którym w szybki i niedrogi sposób zasłonimy nasz balkon bądź taras. Maty montuje się bezpośrednio na barierkach – dzięki nim, siedząc na balkonie, jesteśmy niewidoczni dla przechodniów i zyskujemy nieco prywatności. Ponadto nie dokucza nam tak bardzo wiatr. W zależności od tego, jaki mamy gust bądź jaki charakter ma nasz balkon czy taras, do wyboru mamy następujące rodzaje mat:

Maty naturalne, jak sama nazwa wskazuje, powstają z naturalnych surowców: wikliny bądź trzciny. Modele sztuczne produkowane są najczęściej z PVC i technorattanu – dostępne są w różnych kolorach, wśród których dominuje zieleń i brąz. Maty sprzedawane są w rolkach, które wystarczy rozwinąć i przywiązać do barierek. Ich montaż jest prosty i szybki.

Porada eksperta:

Dobór maty bądź osłon balkonowych warto uzależnić od preferowanego stylu aranżacji przestrzeni. Produkty z wikliny oraz z trzciny doskonale skomponują się z rattanowymi, drewnianymi lub wiklinowymi meblami, a osłony z tworzyw sztucznych sprawdzą się w połączeniu z takimi samymi krzesłami i stolikiem.

Zamiast maty możemy także wybrać osłonę balkonową (wygrodzenie) w formie niewielkiego panelu wykonanego z aluminium oraz poliestru. Z łatwością ustawimy go i połączymy z wybranym elementem, zyskując nowoczesną w stylu ochronę przed wiatrem.

Panele ogrodzeniowe

Panele ogrodzeniowe, czyli płoty lamelowe, doskonale sprawdzą się w roli przenośnych płotów osłonowych, które skutecznie zasłonią nasz balkon i taras przed wzorkiem osób trzecich, nadmiernym wiatrem i niesionymi przez niego nieczystościami.

Moduł dekoracyjny Blooma Neva aluminiowy 88 x 179 cm szary

Płoty ogrodzeniowe, występują przeważnie w dwóch wersjach – niskiej, sięgającej 90 cm, oraz wysokiej – 180 cm. Ponadto mogą być pełne bądź ażurowe – specjalne prześwity w formie kratek pozwalają na doświetlenie zasłoniętego miejsca, ale pełnią także rolę dekoracyjną. Zaletą tych produktów jest ich naturalny charakter – materiałem, z którego się je wykonuje, jest drewno. Panele ogrodzeniowe nie zasłonią nas jednak przed opadami deszczu – jeśli tego oczekujemy, musimy wyposażyć się w zadaszenie tarasu lub balkonu.

Czy wiesz, że…?

Drewniany panel ogrodzeniowy nazywany jest też płotem lamelowym. Składa się on z drewnianej ramy oraz wypełniających ją lameli o różnych wymiarach. Płoty lamelowe zwykle wykonywane są z drewna sosnowego i impregnowane ciśnieniowo. Wtedy najlepiej dodatkowo zabezpieczyć je przed działaniem czynników atmosferycznych – np. pomalować farbą kryjącą.

Markizy

Markizy skutecznie zabezpieczą nas przed słońcem i niewielkim deszczem. Nadają się zarówno do montażu na ścianie elewacji, jak i na suficie – np. na znajdującym się powyżej balkonie. Znajdą zastosowanie przede wszystkim na balkonach – nie zajmują bowiem miejsca na posadce i pozwalają na dowolne zaaranżowanie kilku metrów kwadratowych, którymi dysponujemy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wykorzystać je również na tarasie lub altance ogrodowej. Do zalet markiz balkonowych i tarasowych należy także fakt, że korzystamy z nich tylko wtedy, gdy mamy taką potrzebę. Nie osłonią nas jednak przed wiatrem ani kurzem, dlatego warto stosować je np. w połączeniu z matami osłonowymi.

Markizy dostępne są w wersji z napędem manualnym w postaci obsługiwanej ręcznie korby oraz z napędem automatycznym. W niektórych markizach tarasowych istnieje też możliwość zastosowania sterowania elektronicznego, a nawet automatyki pogodowej. Możliwy jest także zakup markizy, której materiał po zwinięciu chowany jest w zabezpieczającej go kasecie bądź półkasecie. Ponadto produkty takie charakteryzują się dużą różnorodnością – kolorystyka i wzornictwo markiz pozwala dobrać produkt dopasowany do koloru elewacji bądź aranżacji otoczenia.

Żagiel cieniujący Blooma 3 x 3 x 3 m beżowy

Czy wiesz, że…?

Markizy tarasowe są znacznie większe od modeli balkonowych, które służą do zacieniania niewielkich powierzchni. Doskonale chronią duże tarasy,
a dodatkowo dają nam możliwość regulacji kąta ich nachylenia.

Parasole ogrodowe

Parasol ogrodowy to jeden z najchętniej wybieranych produktów, stanowiących niezbędny element nie tylko ogrodów, ale i tarasów. Parasol zabezpiecza przede wszystkim przed słońcem, ale jeśli jest odpowiednio duży, bezpiecznie przeczekamy pod nim także niezbyt silny deszcz. Parasole ogrodowe to produkty o różnej konstrukcji – modele tradycyjne posiadają czasze osadzone na trzonku, który z kolei umocowany jest w specjalnej ciężkiej podstawie pozwalającej mu na stabilną pozycję. Tego typu produkty mogą być samodzielnym elementem wyposażenia, ale nadają się też do zamocowania w centralnej części stołu ogrodowego. Aby było to możliwe, stół musi posiadać w blacie specjalny otwór, w którym osadza się parasol.

Porada eksperta:

Jeżeli zależy nam na większej wygodzie i dużej funkcjonalności parasola, wybierzmy tzw. parasol łamany. Dzięki specjalnie skonstruowanemu ramieniu będziemy mogli nachylać jego czaszę pod odpowiednim kątem, tak by zapewnić sonie optymalne warunki do wypoczynku.

Wybór parasoli ogrodowych nie ogranicza się jedynie do wspomnianych modeli. Należy wspomnieć również o parasolach na wysięgnikach. Ich czasze – często dosyć duże – osadzone są na specjalnym ramieniu. W pozycji stojącej przytrzymuje je natomiast stabilna podstawa. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Dzięki umiejscowieniu trzonka i zamienia z boku czaszy, a nie w jego środkowej części, zyskujemy więcej swobody pod parasolem. Możemy np. wygodnie rozstawić meble i krzesła.

Czy wiesz, że…?

Parasole ogrodowe różnią się od siebie wieloma aspektami, w tym również wzornictwem i kolorystyką. Do wyboru mamy proste w konstrukcji i wyraziste
w kolorze modele plażowe, ale także utrzymane w stonowanych barwach, pasujące do nowoczesnych tarasów parasole na wysięgnikach.

Wybierając parasol na taras i na balkon, zwróćmy uwagę na ilość dostępnego miejsca, którego przeważnie mamy mniej niż w otwartej przestrzeni ogrodu. Parasol powinien swobodnie stać na posadzce, a przy tym nie utrudniać poruszania się. Szczególnie ważne jest to na niewielkich balkonach – tutaj warto połączyć parasol ze stołem, co pozwoli nam zaoszczędzić cenną przestrzeń.

Parasol Blooma Mallorca 350 cm jasnoszary

Rośliny balkonowe i tarasowe

Jedną z form ochrony przed słońcem, wiatrem i ciekawskimi spojrzeniami mogą być także rośliny uprawiane w skrzyniach bądź donicach. Doskonale spełnią swoją funkcję, a jednocześnie stworzą na balkonie i tarasie przyjemną, naturalną atmosferę. Najlepiej zdecydować się na hodowlę Iglaków lub miniaturowych drzewek liściastych hodowanych w dużych pojemnikach. W sezonie wiosenno-letnim roślinne kompozycje uzupełnią kwitnące rośliny balkonowe – np. jednoroczne pnącza, ale też pelargonie, bratki i lobelie.

Podsumowanie

W ofercie Castoramy znajdziemy wiele produktów, które służą do zabezpieczenia balkonów i tarasów niekorzystnymi czynnikami. Ich wybór zależy w dużej mierze od naszych oczekiwań i potrzeb. Jeżeli potrzebujemy ochrony przed deszczem i słońcem niezbędne okazują się markizy, parasole bądź specjalne zadaszenia. Poczucie prywatności oraz ochronę przed wiatrem dadzą nam z kolei wyższe płoty osłonowe bądź maty balkonowe. Z powodzeniem możemy także łączyć różne formy zabezpieczeń, np. markizy z płotami osłonowymi albo parasol ogrodowy z osłoną balkonową. Dzięki temu nasz balkon lub taras stanie się ostoją przyjemnego, niezakłóconego relaksu.

 

Data publikacji: 30.06.2016