icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak utrzymać porządek na tarasie i balkonie?

Znamy wiele sposobów na utrzymanie porządku w mieszkaniu. Jednak w przypadku tarasów oraz balkonów nie jest to już takie proste – miejsca te są ciągle narażone na silniejsze zabrudzenia, przez co zachowanie ładu bywa o wiele trudniejsze. Co więc zrobić, aby strefa przydomowego relaksu była schludna nie tylko od święta?

Porządek na tarasie i balkonie – przygotowanie
Mycie tarasu myjką ciśnieiową

Nim przystąpimy do porządkowania, czeka nas odpowiednie przygotowanie. Sprawdźmy, jakie czynności usprawnią dalsze działania i sprawią, że sprzątanie tarasu lub balkonu będzie o wiele przyjemniejsze:

 • Aby nasza przestrzeń nie uległa zabrudzeniu świeżo po porządkach, koniecznie zadbajmy o rośliny umieszczone na balkonie lub tarasie. Trzeba je podlać, pourywać uschnięte liście, dodać nawozu, a w razie potrzeby przesadzić. 

 • Zamiećmy wybrany fragment posadzki, na którym ustawimy wszystkie nasze doniczki. Jeżeli jest taka możliwość, możemy je przenieść całkowicie poza przestrzeń objętą pracami porządkowymi. 

 • Kolejno sprawdźmy stan barierek i poręczy. Jeśli są brudne, zacznijmy czyszczenie właśnie od nich, gdyż wszelkie zabrudzenia opadną na podłogę, a nam nie będzie żal, że została przez nas wcześniej umyta.

Sprzątanie balkonu i tarasu krok po kroku

Gdy przygotowanie jest już za nami, możemy przystąpić do procesu oczyszczania naszej przestrzeni. Jak się do tego zabrać?

 • Najpierw usuńmy wszystkie zbędne przedmioty, przenosząc je na dwór lub do mieszkania. Pamiętajmy, że to nie tylko rośliny powinny zostać wyczyszczone, ale też meble. Tu warto zwrócić uwagę, czy dysponujemy odpowiednimi środkami chemicznymi.

 • Następnie zajmijmy się kurzem, który na pewno znajdziemy na barierkach, parapecie, lampach lub innych elementach dekoracyjnych.

 • Teraz możemy zamieść posadzkę, a potem ją wyszorować przy wykorzystaniu odpowiednich preparatów. Decydując się na tradycyjne mopowanie, pamiętajmy o późniejszym wykorzystaniu szmatki, aby dotrzeć do problematycznych miejsc. Z kolei myjka ciśnieniowa pozwoli nam na szybsze zakończenie prac. 

 • Jeśli mamy więcej czasu, warto też zająć się oknami. To na pewno doskonale wpłynie na efekt finalny!

Jak utrzymać porządek na tarasie i balkonie?
Zamiatanie balkonu

Jak dobrze wiemy, gruntowne porządki nie muszą odbywać się bardzo często, ale raz na jakiś czas są po prostu konieczne. Poleca się je przed sezonem letnim, aby móc stworzyć doskonałą przestrzeń do wypoczynku. Mało kto jednak pamięta, że balkon i taras warto też wyczyścić przed zimą, usuwając nagromadzone zabrudzenia. 

Kompleksowe porządki to jedno, ale jak radzić sobie na co dzień? Czy sprzątanie tarasu i balkonu w ciągu tygodnia ma sens? Jak najbardziej! Nie tylko wpłynie na estetykę, ale także zapobiegnie nawarstwieniu się różnego rodzaju zanieczyszczeń, co w niektórych sytuacjach może prowadzić nawet do konieczności przeprowadzenia remontu.

Warto postawić na regularne zamiatanie, a wraz z nadejściem jesieni – pamiętaniu o sprzątaniu liści. Z kolei myjka ciśnieniowa pozwoli nam cieszyć się zadbaną posadzką bez dużych inwestycji czasowych. Zwróćmy tylko uwagę na odpowiednio dobrane detergenty, które jednocześnie poprawią jakość posadzki, tworząc powłokę chroniącą przed ponownymi zabrudzeniami. 

Porada eksperta

Myjka ciśnieniowa to idealny sposób na mycie podłogi na tarasie lub balkonie. Pamiętajmy jednak, aby dobrać do niej odpowiedni preparat, który będzie dostosowany do materiału wykonania posadzki. Na szczęście chemia do myjek ciśnieniowych występuje w wielu wariantach! 

Porządek na balkonie i tarasie – przydatne akcesoria
Myjka ciśnieniowa Castorama

Te przestrzenie najczęściej brudzą się w trzech sytuacjach – gdy często na nich przebywamy, gdy wykorzystujemy je do przechowywania przedmiotów oraz kiedy brzydka pogoda bałagani za nas! W związku z tym warto wybrać akcesoria, dzięki którym zbyt częste sprzątanie balkonu czy tarasu nie będzie już konieczne:

 • kosze na śmieci – dzięki nim przestaniemy rozrzucać papierki i odpadki po naszej posadzce. Obok tarasu można postawić także specjalny stelaż na worki foliowe, który najbardziej docenimy przy zbieraniu jesiennych liści;

 • składane meble – wybierajmy wytrzymałe, solidne, a jednocześnie dość lekkie warianty, które na czas porządków będziemy mogli łatwo przestawić, a gdy nie będziemy z nich korzystać – schować. To pozwoli uniknąć zagracenia przestrzeni;

 • pudełka – jeśli mamy przedmioty, z których korzystamy tylko w czasie relaksu na zewnątrz, nie zostawiajmy ich rozrzuconych na tarasie czy balkonie. Do ich przechowywania idealne będą plastikowe pojemniki. Zwracajmy uwagę, by możliwie najlepiej chroniły zawartość przed wilgocią;

 • skrzynie ogrodowe – mogą służyć do przechowywania poduszek z naszych mebli, a jednocześnie pełnić funkcję dekoracyjną. Coraz większą popularność zyskują skrzynie z technorattanu, gdyż są odporne na działanie warunków atmosferycznych;

 • funkcjonalne ławki – to tak naprawdę skrzynie ogrodowe połączone z ławką. Doskonale wpisują się w potrzeby małych przestrzeni, gdzie nie dysponujemy sporą ilością miejsca na meble;

 • stoliki z pojemnikami – dzięki wbudowanym schowkom spokojnie schowamy do środka akcesoria kawowe lub inne przedmioty.

Zadbajmy o przestronność

Jeżeli na naszych balkonach lub tarasach pojawi się sporo różnych mebli i przedmiotów, bardzo szybko odczujemy chaos. Pamiętajmy, aby nie przesadzać z ilością dekoracji i nie traktować tych przestrzeni jako dodatkowych schowków na rzeczy. To nie jest dobra taktyka nawet w okresie zimowym, gdyż zagracenie przełoży się na sporą ilość sprzątania w późniejszym czasie. Warto wiedzieć, że w większych miastach pojawia się coraz więcej specjalnych magazynów samoobsługowych, w których możemy przechować nasze rzeczy. Tego typu self storage pomaga niejednej rodzinie!