Jak zasłonić szklany dach? Kilka propozycji.

Przeszklony dach to zapewne marzenie wielu romantyków, którzy zamiast żyrandola na suficie woleliby podziwiać rozgwieżdżone nocne niebo lub burzowe chmury. Co najmniej częściowo przeszklone dachy pojawiają się w nowoczesnym budownictwie, jednak w naszych warunkach spotkamy je najczęściej w ogrodach zimowych. Czym możemy je zasłonić, gdy zajdzie taka potrzeba?

Konstrukcja ogrodów zimowych przewiduje zastosowanie szkła zarówno w obrębie ścian, jak i dachu. Ideą tego typu dobudówki jest nie tylko zwiększenie przestrzeni mieszkalnej, ale także otworzenie wnętrza na ogród. Dzięki specyficznym warunkom panującym w tak zbudowanym i doświetlonym pomieszczeniu, możemy w nim uprawiać różne ciekawe gatunki roślin. Często zdarza się, że decydując się na posiadanie tarasu, pragniemy go zabudować – szklane ściany i dach przekształcają go w przestrzeń przypominającą ogród zimowy. Niezależnie od wyboru konstrukcji, korzyści płynące ze szklanej zabudowy są liczne. W takim zadaszonym pomieszczeniu możemy cieszyć się widokiem nieba bez względu na warunki atmosferyczne. Co więcej, przeszklony dach nie blokuje dostępu słońca, co sprzyja doświetleniu i ociepleniu wnętrza.

Spis Treści:

szklany dachszklany dachszklany dachszklany dach

1.Wyzwania związane z przeszklonym dachem

Chociaż przeszklone dachy mają wiele zalet, w pewnych sytuacjach mogą przynosić pewne trudności. Szczególnie w letnie dni, kiedy słońce świeci intensywnie, wnętrze może się przegrzewać. Takie nadmierne nagrzewanie się pomieszczenia czyni przebywanie w nim mniej komfortowym. Jednakże, nie oznacza to, że powinniśmy rezygnować z takiego rozwiązania. Istnieje bowiem kilka skutecznych metod, aby poradzić sobie z tym problemem.

2.Wybór odpowiedniego szkła

Kluczem może być właściwy wybór szkła przy budowie dachu. Na rynku dostępne są specjalne szkła przeciwsłoneczne, które efektywnie chronią wnętrze przed przegrzewaniem. Takie szkło, często stosowane w biurach czy obiektach użyteczności publicznej, można z powodzeniem wykorzystać również w domowych realizacjach. Dzięki temu, nie tylko zapewniamy sobie komfort termiczny, ale również oszczędzamy na chłodzeniu wnętrza w upalne dni.

szklany dachszklany dachszklany dachszklany dach

3.Różnorodne rozwiązania zasłaniające

Nie tylko wybór odpowiedniego szkła jest istotny. Istnieją także różne metody zasłaniania dachu w zależności od kąta jego nachylenia. Dla dachów płaskich odpowiednie może być specjalne szkło, natomiast dla tych bardziej nachylonych doskonałym wyborem będą produkty dedykowane do okien dachowych. Wśród nich wyróżnić można lekkie plisy, rolety rzymskie czy zasłonki, które mocuje się bezpośrednio do ram okiennych. Dzięki nim mamy możliwość kontroli nad ilością wpadającego światła, zasłaniając tylko tę część pomieszczenia, której w danym momencie potrzebujemy.

szklany dachszklany dachszklany dachszklany dach

4.Podsumowanie

Przeszklony dach w ogrodzie zimowym czy tarasie to rozwiązanie oferujące wiele zalet, takich jak doświetlenie wnętrza czy bliski kontakt z naturą. Jednakże, w słoneczne dni może stanowić wyzwanie związane z przegrzewaniem się pomieszczeń. Na szczęście, odpowiedni wybór materiałów – w tym specjalistycznych szkieł przeciwsłonecznych – oraz korzystanie z różnorodnych rozwiązań zasłaniających, takich jak plisy czy rolety, pozwala cieszyć się komfortem wnętrza przez cały rok. Inwestując w takie rozwiązania, gwarantujemy sobie nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim funkcjonalny przeszklony dach, który będzie służył przez lata.