LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Taras nad garażem przecieka? Oto rozwiązania

Taras nad garażem to powszechnie stosowane rozwiązanie konstrukcyjne. Pozwala na zaoszczędzenie przestrzeni, a przy tym zapewnia taras, na którym można spędzać przyjemnie czas. Bywa jednak, że źle wykonany taras przecieka. W takiej sytuacji należy jak najszybciej podjąć kroki, które pozwolą na naprawienie tarasu zanim jego przeciekanie doprowadzi do dalszych usterek w budynku.

Taras nad garażem przecieka? Oto rozwiązaniaTaras nad garażem przecieka? Oto rozwiązaniaTaras nad garażem przecieka? Oto rozwiązaniaTaras nad garażem przecieka? Oto rozwiązania

Przejdź do następnych akapitów:

 1. Przeciekający taras nad garażem – przyczyny
 2. Naprawa czy kompleksowy remont?
 3. Taras nad garażem – warstwy
 4. Odpowiedni spadek to podstawa
 5. Izolacja tarasu nad garażem
 6. Niezbędna dylatacja

Przeciekający taras nad garażem – przyczyny

Taras nad pomieszczeniem jest konstrukcją, która docelowo powinna wytrzymać wiele lat bez dodatkowych ingerencji. Nierzadko jednak prędzej czy później pojawiają się problemy, których efektem jest przeciekanie tarasu. Objawia się to w postaci plam od zalania na suficie w garażu. W efekcie natomiast może to prowadzić do zagrzybienia pomieszczenia.

Powodów tego zjawiska jest wiele. Większość jednak wynika ze złej konstrukcji tarasu. Dawniej tarasy nie były ocieplane. Mogły zatem przemarzać w wyniku działania niskich temperatur. Z kolei warstwę hydroizolacyjną wykonywano z papy na lepiku. Jej skuteczność nie była najgorsza… pod warunkiem, że papa nie popękała. Niestety po kilku latach mogło do tego dojść.

Do innych przyczyn przeciekania tarasów należy nieprawidłowe wykonanie warstwy wykończeniowej. Zazwyczaj na tarasach klejono płytki ceramiczne. Używano do tego nieodpowiedniego kleju. W wyniku tego płytki odpadały, gdy przedostawała się pod nie woda.

Również złe wykończenie krawędzi może być bezpośrednią przyczyn, dla której taras nad garażem przecieka. Nawet nieprawidłowe zamocowanie balustrady, które zaburza szczelność warstwy izolacyjnej, może stać się przyczyną późniejszych problemów.

Wszystkie niedociągnięcia w obróbce sprawiają, że taras nad garażem przecieka. Tymczasem każdy taki błąd jest kosztowny i czasochłonny.

Sposób naprawy tarasu należy uzależnić od rodzaju usterki. Dlatego najpierw trzeba znaleźć przyczynę, a potem dostosować planowaną naprawę. Niestety, czasem odnalezienie źródła przecieku może przypominać szukanie igły w stogu siana. Na tarasie jest spadek, więc miejsce plam na suficie nie musi odpowiadać lokalizacji przecieku w jego warstwach. Jeśli jest ich wiele, najlepiej jest wykonać taras na nowo, co wiąże się ze skuciem wszystkich warstw aż do płyty betonowej.

Naprawa czy kompleksowy remont?

Przeciekający taras nad garażem nie może być zignorowany. Przede wszystkim doprowadzi do uszkodzenia wykończenia w pomieszczeniu pod nim. Co więcej, może prowadzić do powstawania szkodliwej pleśni. Dlatego też z przyczyn zdrowotnych i estetycznych najlepiej jak najszybciej uporać się z tym problemem.

Przed przystąpieniem do pracy warto zdiagnozować problem. Być może przyczyną przeciekania jest tylko jeden uszkodzony fragment. Jeśli masz co do tego pewność, możesz wykonać szybką naprawdę.

W większości przypadków konieczny będzie kompleksowy remont tarasu nad garażem. Przede wszystkim dzięki niemu zyskasz pewność, że usuniesz wszystkie ewentualne usterki lub błędy konstrukcyjne. Po drugie, będziesz mógł wykonać wytrzymały taras nad garażem. Warstwy, które powinny być stworzone dla zachowania szczelności konstrukcji, znacznie łatwiej wykonać od zera.

Kompleksowy remont jest rozwiązaniem bardziej czasochłonnym i kosztownym. Równocześnie jednak w ostatecznym rozrachunku może okazać się znacznie lepszym wyjściem.

Taras nad garażem – warstwy, które należy wykonać

W jaki sposób wykonać szczelny i trwały taras nad garażem? Przekrój zasadniczo przedstawia się tak samo dla wszystkich tych konstrukcji niezależnie od ich powierzchni. Obejmuje on, podając od dołu

 • Płytę betonową stropu ze spadkiem,
 • Paraizolację,
 • Izolację cieplną,
 • Folię budowlaną użytą jako warstwa rozdzielająca,
 • Podkład podłogowych w roli warstwy dociskowej,
 • Hydroizolację,
 • Posadzkę ceramiczną na kleju.

Jeśli wykonujesz remont tarasu, koniecznie oblicz odległość pomiędzy płytą betonową a progiem drzwi tarasowych. Na tej podstawie dobierz odpowiednie produkty pod względem ich grubości.

Oczywiście przed przystąpieniem do wykonywania nowych warstw, musisz rozebrać taras praktycznie do podstawy. Skuj płytki, zlikwiduj ewentualną wylewkę i ewentualne resztki warstwy izolacyjnej. Powierzchnia powinna być gładka i równa.

Odpowiedni spadek to podstawa

Podstawą dla każdego dobrze wykonanego tarasu jest jego płyta konstrukcyjna. Przy czym istotne jest tutaj jej odpowiednie nachylenie. odwodnienie tarasu nad garażem zapewni spadek na płycie. Wystarczy podkład spadkowy o nachyleniu 1-2%, czyli 1-2 cm na 1m długości. Przy czym spadek powinien przebiegać od ściany przylegającej do tarasu aż do jego krawędzi. Dzięki temu woda będzie spływała do rynien.

Jeśli płyta jest pozbawiona spadku, możesz do wykonać z wykorzystaniem wylewki lub szybko twardniejącej zaprawy.

Taras nad garażem przecieka? Oto rozwiązaniaTaras nad garażem przecieka? Oto rozwiązaniaTaras nad garażem przecieka? Oto rozwiązaniaTaras nad garażem przecieka? Oto rozwiązania

Izolacja tarasu nad garażem

Kolejnym krokiem jest wykonanie izolacji. Przy czym powinno to być zabezpieczenie przeciwwilgociowe oraz termoizolacyjne. Najpierw wykonaj paroizolację z wykorzystaniem specjalnych pap lub folii. Do stworzenia termoizolacji natomiast możesz wykorzystać płyty styropianowe. Najlepiej jeśli mają frezowane obrzeża. Takie płyty zapewnią skuteczne ocieplenie tarasu nad garażem.

Możesz uniknąć zawilgocenia warstwy termoizolacyjnej. Wystarczy dodatkowa izolacja tarasu nad garażem. Może nią być folia wywinięta na ścianę lub też samoprzylepne profile dylatacyjne z fartuchem z folii.

Kolejnym krokiem jest wykonanie warstwy dociskowej. To na nią następnie kładzie się płytki. Warstwą tą jest posadzka cementowa. Wylej ją w warstwie o grubości około czterech centymetrów.

Po wyschnięciu warstwy dociskowej kolejnym krokiem jest hydroizolacja tarasu nad garażem podpłytkową. Obecnie doskonale w tej roli spełniają się izolacje bezspoinowe, czyli płynne folie oraz zaprawy uszczelniającej. Jeśli użyjesz ich wraz z taśmami, narożnikami i mankietami uszczelniającymi, stworzysz bardzo skuteczne uszczelnienie tarasu nad garażem.

Niezbędna dylatacja

Nawet najlepiej wykonany remont tarasu nie pomoże na długo jeśli zapomnisz o istotnej kwestii, mianowicie o dylatacji. Ponieważ nasz klimat charakteryzuje się zmiennymi temperaturami, taras jest narażony na ich duże wahania. To natomiast prowadzi do kurczenia się i rozszerzania materiałów.

Dylatacje mają za zadanie powstrzymać materiały przed pękaniem. Dlatego też szczeliny należy wykonać w wylewce tworzącej spadek. Szczeliny powinny dzielić płyty na pola o bokach równych około dwóm metrom każdy.

Koniecznie też wykonaj pionową szczelinę dylatacyjną między stykiem ściany i słupków z warstwami tarasu. Dzięki temu taras nad garażem pozostanie szczelny na wiele lat.