icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak zaaranżować balkon i taras na lato?

W ciepłe dni chętnie przenosimy się na nasze tarasy i balkony, które stają się miejscem pracy, odpoczynku, relaksu i spotkań z przyjaciółmi. Z tego właśnie względu powinniśmy zadbać o to, aby czuć się w tym miejscu przynajmniej tak dobrze jak w domu.

Jak zaaranżować balkon i taras na lato?

Sposób aranżacji w największym stopniu zależy od ilości miejsca na naszym tarasie czy balkonie. Na małej powierzchni nie uda nam się zmieścić wszystkiego, dlatego powinniśmy postawić przede wszystkim na funkcjonalność i wygodę użytkowania.

Przeczytaj także: Oświetlenie tarasu — jak oświetlić taras i balkon? Podpowiadamy

Funkcjonalna aranżacja balkonu i tarasu

Aranżację balkonu i tarasu należy dopasować do naszych potrzeb, bowiem najistotniejsze jest jego wykorzystanie. Inaczej zagospodarujemy taras, na którym planujemy głównie wypoczywać, a inaczej, jeżeli planujemy przenieść tam na przykład swoje miejsce pracy. Weźmy pod uwagę nasze indywidualne upodobania. Rośliny i kwiaty zbliżają nas do natury i są świetną ozdobą, jednak nie każdy lubi i potrafi się nimi zajmować. W takim przypadku warto pomyśleć o zastąpieniu ich czymś innym, nie wymagającym pracy. Jeżeli taras w okresie letnim ma pełnić funkcję salonu, to powinniśmy zadbać o wygodne i funkcjonalne meble. Wybierać możemy spośród gotowych zestawów, z krzesłami, stołemleżakami lub poszczególne elementy dobierzemy samodzielnie. Na małych przestrzeniach warto pomyśleć o wygodnych fotelach z małym stolikiem, które nie będą zajmowały zbyt dużo miejsca.

Czego nie może zabraknąć na Twoim tarasie?

Na każdym tarasie powinno znaleźć się miejsce dla wygodnego leżaka – w końcu każdemu z nas należy się chwila wytchnienia i relaksu. Nie ma chyba lepszego miejsca na odpoczynek niż świeże powietrze. Jeżeli balkon znajduje się w miejscu mocno nasłonecznionym, to powinniśmy zadbać o parasol lub markizę, które skutecznie ochronią nas przed nadmiarem słońca.

Jak zaaranżować balkon i taras na lato?

Taras a rośliny

Położenie balkonu jest istotne także przy wyborze roślin i kwiatów. Weźmy pod uwagę, te które poradzą sobie z mocnym słońcem, a które nie potrzebują go zbyt dużo. Niektóre rośliny pnące możemy wykorzystać jako naturalne osłony przed słońcem, w tej roli dobrze spełniają się również drewniane pergole.

Zainspiruj się: Mały, duży, generalny remont balkonu – etapy prac

Materiały

Podczas aranżacji należy mieć na uwadze, w jaki sposób urządzone jest otoczenie, którego taras powinien być integralną częścią. Materiałem, który wpasowuje się w większość rozwiązań i doskonale sprawdza się na tarasach, jest drewno. Chętnie sięgamy po meble z tego materiału, decydujemy się na drewniane posadzki i dodatki. Niezależnie od materiału, na który się zdecydujemy, najistotniejsza jest jego trwałość i odporność na działanie czynników atmosferycznych.