Jak zabudować balkon w bloku? Podpowiadamy

Zabudowany balkon w bloku pozwoli Ci zyskać dodatkową powierzchnię użytkową, którą możesz cieszyć się niezależnie od pogody. Odpowiednio zaprojektowana zabudowa zapewni Ci chwile wytchnienia na świeżym powietrzu o każdej porze. Jak zabudować balkon w bloku? Czy musisz mieć pozwolenie? Sprawdź!

Przejdź do następnych akapitów:

Zabudowa balkonu w bloku – pozwolenie

Zabudowa balkonu w bloku to rozwiązanie zapewniające wiele korzyści. Jest szansą na przedłużenie salonu, zyskanie dodatkowego miejsca do przechowywania i korzystanie z dodatkowej powierzchni przez cały rok. Zapewnia bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom, dzięki czemu rodzice maluchów i opiekunowie kotów mogą spać spokojnie. 

Chroni również lokal przed kradzieżą. To szczególnie ważne w przypadku mieszkań na parterze bądź pierwszym piętrze. Złodziejom znacznie łatwiej jest włamać się do mieszkania z tradycyjnym balkonem niż zabudowanym. Dzięki zabudowie balkonu możesz też stworzyć prywatny ogród zimowy lub szklaną oranżerię pełną roślin.

To zaledwie część z wielu zalet, jakimi charakteryzuje się zabudowa balkonu w bloku spółdzielczym lub kamienicy. Nic zatem dziwnego, że z opcji tej chętnie korzysta spore grono właścicieli mieszkań. Jeśli i Ty chcesz zabudować balkon, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach. 

Zabudowanie balkonu oznacza zmianę elewacji i wyglądu budynku. Z tej przyczyny mieszkańcy bloku lub kamienicy potrzebują zgody spółdzielni mieszkaniowej albo wspólnoty na wykonanie zabudowy. Po uzyskaniu zgody konieczne jest zgłoszenie zamiaru wykonania prac w odpowiedniej jednostce urzędu miasta lub gminy. Co istotne, zabudowa balustrady balkonu w bloku nie wymaga uzyskania pozwolenia w urzędzie – wystarczy samo zgłoszenie. 

Nieco inaczej przedstawia się kwestia budynku wpisanego do rejestru zabytków. W takim przypadku, jeśli chcesz wykonać zabudowę balkonu, musisz mieć pozwolenie konserwatora zabytków. Prace bez zezwolenia mogą oznaczać samowolę budowlaną, która jest karalna.

jak-zabudowac-balkonjak-zabudowac-balkonjak-zabudowac-balkonjak-zabudowac-balkon

Przeczytaj także: Instrukcja wideo – sadzimy kwiaty balkonowe w skrzynkach

Czym zabudować balkon w bloku? Dostępne rozwiązania

Po uzyskaniu wymaganych pozwoleń zastanów się, czym zabudować balkon. Osłona powinna chronić go przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych, uciążliwych czynników miejskich oraz stratami ciepła. Powinna również zdobić budynek. Na to, jak zabudować balkon w bloku, aby był elegancki i praktyczny, wpływ ma rodzaj użytego materiału. Do wyboru masz kilka propozycji o różnych zaletach.

Zabudowa balkonu z pleksi

Możesz postawić na przezroczystą zabudowę wykonaną z tworzywa sztucznego. Montaż pleksi na balkonie wpuści do środka maksymalną ilość światła. Jednocześnie płyty z tego materiału są wytrzymałe i lekkie. Tworzą praktyczne rozwiązanie, które jest znacznie tańsze niż wstawienie szklanych tafli, a do tego pozwalają osiągnąć zbliżony do nich efekt wizualny.

Drewniana zabudowa balkonu w bloku

Alternatywą dla osłony z pleksi jest drewniana zabudowa balkonu w bloku. To bardzo eleganckie rozwiązanie, idealne dla miłośników klasyki i funkcjonalności. Ze względu na możliwość wyboru drewna w niemal dowolnym kolorze, możliwe jest dopasowanie konstrukcji do aranżacji balkonu, elewacji budynku albo ram okiennych w mieszkaniu. 

Zabudowa z drewna jest solidna i wytrzymała. Pamiętaj jednak, że wymaga pielęgnacji i okresowej impregnacji. Po kilku sezonach trzeba ją oczyścić i zeszlifować mniejsze uszkodzenia i rysy, a później wykonać impregnowanie. Dzięki temu zabezpieczysz powierzchnię konstrukcji przed niszczącym działaniem czynników zewnętrznych.

Sprawdź również: Jesienne rośliny na balkon

Jak zabudować balkon w bloku – wybierz szkło

Jeśli pleksi ani drewno Ci nie odpowiadają i wciąż zastanawiasz się, jak zabudować balkon, postaw na szkło. To rozwiązanie ma wiele zalet. Jest przede wszystkim bardzo estetyczne i nadaje wrażenie przestronności. Ponadto przeszklenie pozwala na przenikanie promieni słonecznych, co wspaniale doświetla wnętrze.

Wybierz szkło o odpowiednich parametrach, np. ze współczynnikiem promieniowania słonecznego na poziomie około 50%, a wnętrze balkonu nie będzie się zbyt mocno nagrzewać – nawet pomimo ekspozycji na słońce. Bardzo ważna jest też wytrzymałość tego materiału – najlepszym wyborem jest szkło hartowane. Poza tym zwróć uwagę na stopień zabezpieczenia całej konstrukcji przed przenikaniem zimna i ciepła oraz hałasem.

Warto postawić również na lakierowane lub anodowane profile aluminiowe tworzące konstrukcję. Dzięki nim zabudowa będzie trwała, a przy tym estetyczna. Balkon ozdobią też elementy ślizgowe i mocujące wykonane ze stali nierdzewnej.

Zainspiruj się: Aranżacja małego balkonu

Jak zabudować balkon w bloku? O tym pamiętaj!

Zabudowa balkonu samodzielnie wymaga staranności i precyzji działania. Przed montażem sprawdź możliwości nośne balkonu. Szczególnie ważne jest podłoże, do którego przytwierdzana jest konstrukcja – powinno być stabilne i wytrzymałe. 

Wszystkie elementy mocujące muszą być odporne na korozję i sprostać wszelkim obciążeniom, jakim zostaną poddane. Z tej przyczyny nie należy montować zabudowy do płyt styropianowych ociepleniowych, gdyż nie gwarantują one bezpieczeństwa. Jeśli chcesz, aby konstrukcja była wytrzymała i stabilna, usuń ocieplenie w wybranych miejscach i przykręć prowadnice bezpośrednio do betonu.

Zwróć też uwagę na wypoziomowanie konstrukcji, co zagwarantuje prawidłową pracę okien i ułatwi konserwację dzięki możliwości wyjmowania. Niewłaściwie wypoziomowana zabudowa może spowodować, że panele będą wypadały z prowadnicy lub zacinały się przy rozsuwaniu. Ponadto rodzaj szkła i wielkość okien muszą być dobrane tak, aby wytrzymywały siłę wiatru.

Tworząc plan dotyczący tego, jak zabudować barierki na balkonie w bloku, weź pod uwagę rodzaj zabudowy. Do wyboru masz ramową, w której każda szyba jest oprawiona w profile przesuwane po torze prowadnicy. Ponadto przesuwane skrzydła są wyposażone w szczoteczkowe uszczelki ograniczające przepływ kurzu i hałasu.

Druga z nich to zabudowa bezramowa jest pozbawiona ram pionowych i w efekcie niewidoczna z zewnątrz. Nie ogranicza też widoku osobom przebywającym na balkonie. Konstrukcja umożliwia zabudowę po łuku i przesuwanie paneli pod kątem. Rozwiązanie to jest jednak droższe niż system ramowy.

jak-zabudowac-balkon-w-blokujak-zabudowac-balkon-w-blokujak-zabudowac-balkon-w-blokujak-zabudowac-balkon-w-bloku

Ile kosztuje zabudowa balkonu?

Cena zależy od rodzaju i grubości wykorzystanego materiału. Na przykład, ramowa zabudowa balkonu od podłogi do sufitu z szybami ze szkła o grubości 4 mm wynosi około 450-590 zł/m2, a z szybami na 6 mm – 600-800 zł/m2, w zależności od regionu. Bezramowa zabudowa z PCV lub pleksi jest tańsza. Jej koszt wynosi około 200 zł/m2.

Dzięki przedstawionej instrukcji wiesz już jak zabudować balkon w bloku. Stosuj się do przedstawionych wskazówek, a Twoje prace przebiegną sprawnie i efektywnie.

Data publikacji: 11.07.2014

Data aktualizacji: 30.01.2023