Wybieramy leżak do ogrodu, na taras i na balkon

Klimat przez większość roku nas nie rozpieszcza, dlatego kiedy tylko się da, warto spędzać czas na świeżym powietrzu. Nie wystarczy nam jednak do tego jedynie taras, ogród czy balkon – wygodny relaks wymaga ich podstawowego urządzenia. Do wielogodzinnego przebywania na zewnątrz najlepiej nadają się komfortowe leżaki. Jak je wybrać?

Leżaki na balkon

Wybierając wygodne siedzisko na balkon, z pewnością spotkamy się z największą trudnością. Jeśli posiadamy tylko jeden niewielki balkonik będzie nam szczególnie ciężko zorganizować na nim odpowiednią strefę komfortu. Dodatkowym utrudnieniem będzie przystosowanie go do relaksu dla więcej niż jednej osoby. Z tego względu, wybierając leżaki na taką przestrzeń, musimy zwrócić szczególną uwagę na ich funkcjonalność.

Na balkon zatem szukajmy leżaka:

- maksymalnie kompaktowego, czyli takiego, który możemy złożyć i przechowywać tak, aby jak najmniej nam zawadzał i nie zabierał za wiele miejsca,

- lekkiego i niedużego – masywne, ciężkie leżaki to nietrafiona inwestycja na mały balkon. Mogą być bardzo wygodne, jednak ich przesuwanie, składanie i przenoszenie sprawi nam dużo problemów. Na niewielkiej przestrzeni musimy niwelować tego rodzaju niedogodności, wyposażając ją w leżaki maksymalnie łatwe w obsłudze.

Wybieramy leżak do ogrodu, na taras i na balkon

Leżaki na taras

Mając do wykorzystania większą przestrzeń, możemy lepiej odnieść się do naszych potrzeb i oczekiwań względem wygodnych siedzisk. Leżak ogrodowy na taras nie musi już być tak lekki i niewielki, jak na balkon. Może on wręcz stanowić stały mebel, szczególnie jeśli jest umiejscowiony tak, że nie jest zbytnio narażony na deszcz i promieniowanie słoneczne. W zależności od naszych preferencji oraz wielkości tarasu, możemy wybrać tu większy i cięższy bądź mniejszy i lżejszy leżak – najważniejsze, abyśmy kierowali się naszą wygodą. Tutaj możemy sobie na nią bardziej pozwolić niż na małym balkonie.

Zamiast sięgać po proste, składane w pół leżaki, które nie posiadają zbyt wielkich możliwości dostosowywania do naszych potrzeb, postawmy na modele, które da się rozłożyć nawet całkiem na płasko. Zwróćmy też uwagę na ich obicie i obecność lub brak materacy czy poduch. Koniecznie wybierzmy taki leżak, który umożliwi nam wielogodzinny, błogi relaks. Taras chroniony przed deszczem to miejsce, w którym niezbyt musimy się martwić o to, że ulegające wilgoci części leżaka będą moknąć i niszczeć.

Zobacz także: Jak zrobić taras drewniany? – zbuduj go sam w kilku krokach

Porada eksperta

Pamiętajmy, że z uwagi na bliskość mieszkania, z tarasu możemy relatywnie łatwo przenieść leżak czy go schować. Dlatego nawet cięższe modele możemy zawsze ochronić przed deszczem czy złożyć i postawić gdzieś, gdzie nie będą zawadzać ani rzucać się w oczy.

Wybieramy leżak do ogrodu, na taras i na balkon

Leżaki do ogrodu

W ogrodzie nie może zabraknąć wygodnych siedzisk. Leżaki ogrodowe pozwolą nam przenieść się na chwilowe wakacje. Rozłożone całkowicie umożliwią opalanie, a ułożone tak, abyśmy mogli wygodnie siedzieć, posłużą nam do błogiego relaksu weekendowego, czytania oraz spędzania czasu w gronie najbliższym.

Jeśli szukamy prostych leżaków, które szybko możemy złożyć i łatwo przenieść w suche miejsce, postawmy na te drewniano-materiałowe czy ze stelażem aluminiowym. Są lekkie i dość poręczne, doskonale nadają się na imprezy w ogrodzie – niewielkie rozmiary i prostota obsługi pozwoli nam mieć ich wiele, nawet jeśli mamy mały ogród.

Przeczytaj też: Markizy tarasowe – czy warto?

Większe leżaki, na których możemy się wylegiwać, będą duże i ciężkie, a niejednokrotnie wyposażone w grube poduchy. Dzięki temu, że możemy je ściągać, szybko schowamy je przed deszczem do szopy czy skrzyni. Pamiętajmy jednak, że przenoszenie konstrukcji w całości może być nieco kłopotliwe, znajdźmy więc dla takich leżaków raczej stałe miejsce w ogrodzie. Rozejrzyjmy się też ewentualnie za modelami wyposażonymi w kółka.

Dostępne są także leżaki, których stelaże częściowo wykonane są z tworzyw sztucznych. Mogą one być lekkie i trwałe, ale uważajmy na ich jakość – równie dobrze może się okazać, iż są łamliwe i nieodporne na większe obciążenia.

Leżak zatem dobierzmy nie tylko do możliwości, jakie daje nam przestrzeń, ale również własnych oczekiwań i wizji wygody.