LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak chronić balkon przed deszczem

Dla wielu z nas balkon stanowi namiastkę ogrodu – spędzamy na nim wolne chwile, odpoczywamy i hodujemy rośliny doniczkowe. Aby móc korzystać z niego bez względu na panującą na zewnątrz aurę, warto zadbać o odpowiednią ochronę przed deszczem. W jaki sposób możemy to zrobić?

balkon

Balkon lub taras nierzadko są jedynymi miejscami naszego domu umożliwiającymi przebywanie na świeżym powietrzu. Spędzamy tam czas przy kawie czy herbacie albo gościmy znajomych. Poza dbałością o odpowiednie wykończenie tych powierzchni oraz ich zaaranżowanie powinniśmy również mieć na uwadze fakt, że tylko balkon chroniony przed deszczem będzie w pełni funkcjonalny. Jakie mamy możliwości zapewnienia mu tej ochrony?

Zabudowa

Pierwszą z możliwości – najdroższą, ale i najlepszą – jest zabudowanie naszego balkonu. Dorobienie ścian i sufitu, zwykle przeszklonych, daje gwarancję ochrony przed deszczem czy śniegiem, ale również czyni z balkonu dodatkową powierzchnię mieszkalną. Niestety, jest to rozwiązanie dość drogie a także obwarowane przepisami. Wykonanie zabudowy balkonu będzie nierzadko wymagało od nas uzyskania pozwolenia oraz zaprezentowania projektu zabudowy. Co prawda zimą zapewni mniejsze straty ciepła, za to latem będzie wpływało na silne nagrzanie chronionej powierzchni, dlatego niezbędne będzie uwzględnienie w zabudowie okien i najlepiej także moskitier.

Zabudować na stałe możemy również taras. Dzięki temu może stać się przestrzenią, z której będziemy korzystać przez cały rok. Szklane drzwi przesuwne umożliwią natomiast otworzenie go na ogród w czasie letnich i ciepłych dni i wieczorów.

Warto zauważyć, że dzięki trwałej zabudowie balkonu i tarasu nie tylko zapewniamy sobie komfort korzystania z nich niezależnie od pogody, ale również ograniczamy ryzyko niszczenia ich powierzchni na skutek czynników atmosferycznych. Tym samym nie będziemy zmuszeni do częstych napraw czy renowacji.

balkon

Markizy

Kolejnym rozwiązaniem, które zastosować możemy zarówno w przypadku tarasu, jak i balkonu, jest montaż markiz. Zapewnią nam one przede wszystkim ochronę przed palącymi promieniami słonecznymi, jak również uchronią przed okresowymi opadami deszczu. Możemy rozłożyć je w każdej chwili, a nierzadko wyregulujemy ich kąt nachylenia, co umożliwia zabezpieczenie się przed zacinającym deszczem.

Zamiast markiz, szczególnie w roli ochrony tarasów, zastosować możemy również innego typu zadaszenia mocowane na stałe. Do cieszących się popularnością rozwiązań należą daszki wykonane z drewna, metalu czy płyt poliwęglanowych, a także pergole obsadzane następnie pnącymi roślinami, które odpowiednio prowadzone stworzą gęsty i nieprzepuszczalny dla deszczu daszek.

Parasol

Parasol ogrodowy może znaleźć zastosowanie również na tarasie czy balkonie W tym drugim przypadku jego rozmiar będzie prawdopodobnie ograniczony, ale do osłonięcia niewielkiej powierzchni sprawdzi się w sam raz. Na tarasach możemy natomiast ustawiać parasole większe, które osłonią dużą część ich powierzchni.

Żagiel przeciwsłoneczny

Żagiel jest produktem wielofunkcyjnym, który chroni wybraną przestrzeń przede wszystkim przed słońcem, ale także przed czy wiatrem, czy opadami. Ponieważ wymaga rozpięcia i zamocowania go w kilku różnych punktach, nie nadaje się do zastosowania na balkonach – na tarasach spełnia jednak swoją rolę bardzo dobrze i stanowi coraz chętniej wybieraną alternatywę dla markiz czy parasoli.