Produkty

Przechowywanie na balkonie i w ogrodzie - poznaj proste sposoby

Przechowywanie na balkonie i w ogrodzie - poznaj proste sposoby

Przechowywanie na balkonie czy w ogrodzie to prawdziwe wyzwanie dla kreatywności. Warto jednak w pełni wykorzystać ich przestrzeń. Poznaj sposoby na praktyczne oraz estetyczne urządzenie balkonu i ogrodu, a zyskasz więcej miejsca na swoje rzeczy.

Przejdź do następnych akapitów:

Przechowywanie na balkonie i w ogrodzie – dobrze zagospodaruj przestrzeń

W mieszkaniu prawie zawsze brakuje Ci miejsca na przechowywanie? Dobrym rozwiązaniem może okazać się zagospodarowanie niewykorzystanej przestrzeni na balkonie lub w ogrodzie.

Ta jednak również jest ograniczona. Dlatego zanim ruszysz na zakupy, zastanów się, jak najlepiej możesz wykorzystać balkon i ogród.

Dobry pomysł na aranżację balkonu to gwarancja efektywnego wykorzystania każdego dostępnego miejsca. Możesz tam śmiało przenieść część rzeczy, które nie mieszczą się w domu. Istnieje jednak ryzyko, że szybko zamieni się on w nieestetyczny magazyn. Aby tego uniknąć, sprytnie zaplanuj jego aranżację.

Ograniczona przestrzeń to pole do popisu, ale i wyzwanie. Dlatego tak istotne jest, by wszystkie meble, które wykorzystujesz na balkonie lub tarasie, były funkcjonalne i estetyczne. Wbrew pozorom nie tak trudno spełnić oba te warunki.

Gdy będziesz rozrysowywać swój pomysł na balkon, uwzględnij szeroki wybór mebli przeznaczonych do przechowywania przeróżnych skarbów o niekoniecznie standardowych wymiarach. Skrzynie, ławki, regały, a nawet szafy, to niezwykle przydatne elementy dobrego zagospodarowania przestrzeni.

Skrzynia plastikowa Keter Borneo 416 l 129 x 70 x 62 cm

Oczywiście nie mogą być to dowolne produkty. Jeśli zależy Ci na trwałości, wybieraj rozwiązania przystosowane do użytkowania na zewnątrz.

Mogłoby się wydawać, że przechowywanie w ogrodzie jest znacznie łatwiejsze. W końcu do dyspozycji masz znacznie większą przestrzeń. Jednak ten również wymaga dobrego rozplanowania. Meble do przechowywania powinny wpasowywać się w przestrzeń ogrodu. Muszą także być stabilne. Dlatego szafy czy regały niekoniecznie sprawdzą się w ogrodzie.

Zamiast nich możesz postawić na domki narzędziowe i szopy. Wyglądają jak poważna inwestycja, jednak ich koszt wcale nie musi być wysoki. W ten sposób znajdziesz miejsce, np. na narzędzia lub zabawki do piaskownicy, bez zapełniania nimi garażu lub domu.

Odpowiednio zagospodarowana przestrzeń zapewni Ci wiele miejsca na przechowywanie rzeczy. Dobrze dobrana szafa czy szopa nie tylko ochroni je przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, ale też pomoże w utrzymaniu porządku na balkonie czy w ogrodzie. Zwiększy również funkcjonalność tych przestrzeni bez ujmowania im estetyki.

Zagospodarowanie balkonu – rozwiązania, które się sprawdzają

Mały balkon to problem wielu właścicieli w zabudowie wielorodzinnej. Nie oznacza to jednak, że zagospodarowanie balkonu musi być trudnym wyborem pomiędzy funkcjonalnością, estetyką i wygodą.

Oto kilka porad, dzięki którym Twój zewnętrzny „magazyn” nadal pozostanie miejscem letniego wypoczynku i relaksu.

Najważniejszą cechą mebli balkonowych jest ich wielofunkcyjność. Po pierwsze, zrezygnuj z dużych, nieporęcznych i ciężkich mebli. Zawsze wybieraj lekkie modele, które możesz składać. Dotyczy to zarówno stołu, jak i krzeseł.

Taka oszczędność miejsca przyda się szczególnie poza sezonem, gdy złożone meble będą w mniejszym stopniu narażone na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Co więcej, składane krzesła możesz po prostu zawiesić na ścienia gdy chwilowo ich nie używasz.

Składany stół natomiast szybko zwolni przestrzeń na suszarkę z ubraniami. Jeśli wolisz wolnostojący stolik, postaw na ten, który będzie miał lekką, ażurową konstrukcję.

pomysł na balkon

Meble mogą zyskać funkcjonalność także dzięki ukrytym schowkom. Ława, której siedzisko zasłania pustą przestrzeń do przechowywania, to praktyczne rozwiązanie. Przykładowo może stać się ona miejscem do przechowywania tekstyliów ogrodowych, np. poduszek.

Wykorzystaj także ściany i sufit nad balkonem. Dla estetyki możesz powiesić na nich doniczki z kwiatami. A jeśli chcesz zyskać więcej miejsca do przechowywania, ale wolisz uniknąć zagracania podłogi – wybierz półki oraz wieszaki przytwierdzone do ściany. Możesz zawiesić na nich narzędzia lub postawić więcej roślin doniczkowych. Wykorzystaj także stojące kwietniki, które pomogą w stworzeniu pięknej ściany zieleni na balkonie.

Przechowywanie na balkonie będzie znacznie łatwiejsze, jeśli postawisz na meble o regularnych kształtach. Z łatwością przysuniesz je do ściany lub umieścisz w kącie. W ten sposób nie stracisz nawet centymetra cennego miejsca. Pamiętaj o tym aranżując zarówno podłogę, jak i ściany na balkonie.

Meble balkonowe – co wybrać

Meble balkonowe, które pomogą Ci w efektywnym wykorzystaniu wolnej powierzchni, to nie tylko składane krzesła i stół. Skorzystaj z innych rozwiązań, jeśli chcesz zyskać więcej miejsca do przechowywania.

Jednym z idealnych rozwiązań są skrzynie balkonowe plastikowe. Mogą służyć jako dodatkowe siedzisko lub stolik. Jeśli zależy Ci na komforcie, możesz położyć na nich poduszki do mebli ogrodowych.

Skrzynie balkonowe do przechowywania mają bardzo dużą zaletę: dobrze zabezpieczają rzeczy przed wpływem słońca, deszczu, śniegu i wiatru. Są szczelne i zaopatrzone w wieko, które chroni wnętrze skrzyni przed zamoczeniem czy zbieraniem śniegu.

Skrzynia Blooma Denia 114 x 36 x 46 cm

 

Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie także szafka plastikowa na balkon. Zajmuje mniej miejsca na podłodze, ale za to pozwala wykorzystać przestrzeń ściany. Podobnie jak skrzynia, szafka chroni przedmioty przed dostawaniem się do nich wilgoci.

Jednak o ile skrzynia umożliwia schowanie nawet długich ogrodowych sprzętów, szafka plastikowa na balkon pomieści głównie małe narzędzia ogrodnicze i inne drobne przedmioty.

Dobrym sposobem na oszczędność miejsca, np. na kwiaty doniczkowe, jest regał na balkon. Jego otwarta przestrzeń pozwoli Ci pięknie wyeksponować wszystkie przedmioty, które nie wymagają nadmiernej ochrony przed światłem słonecznym.

Regał na balkon to także dobre miejsce do położenia części narzędzi ogrodowych – o ile balkon jest głęboki, a zadaszenie chroni przed deszczem.

Przechowywanie w ogrodzie – zadbaj o funkcjonalność mebli

Przechowywanie na balkonie to nie jedyna opcja. Masz ogród? Nawet jeśli jego przestrzeń nie jest duża, przy odpowiedniej aranżacji świetnie nada się do przechowywania. Szczególnie w zabudowie szeregowej dobre wykorzystanie każdej powierzchni ma ogromne znaczenie.

Skrzynie balkonowe do przechowywania mogą doskonale sprawdzić się jako wyposażenie ogrodu. Mają cechy, które są wymagane od dobrych mebli ogrodowych. Odporność na warunki atmosferyczne (śnieg, deszcz i promieniowanie UV), a także szczelne wieko, które chroni wnętrze skrzyni, to gwarancja bezpieczeństwa i ochrony dla narzędzi ogrodowych.

seria Blooma Denia

Skrzynie balkonowe plastikowe możesz postawić na tarasie lub bezpośrednio na ziemi. Co więcej, wykorzystasz je także jako praktyczne siedziska. Wspomniana już skrzynia Keter Comfy może stać się praktycznym dodatkiem do każdego ogrodu.

Szukasz mebla z oparciem? Oprócz skrzyń, w sklepach znajdziesz także dedykowane ławy do postawienia w ogrodzie. Wygodne oparcie, poduszki na siedzisku, podłokietniki – wszystko to zwiększa komfort wypoczynku. A we wnętrzu skrzyni możesz przechowywać dowolne przedmioty: narzędzia ogrodowe, tekstylia czy nawet zabawki do piaskownicy.

Jeśli potrzebujesz więcej miejsca do przechowywania, idealnym rozwiązaniem będą domki narzędziowe. Wyglądają jak szopy, ale ich koszt jest znacznie niższy, a postawienie – łatwiejsze. Gotowe domki narzędziowe nie wymagają skomplikowanych prac budowalnych. Ich zaletą jest to, że umożliwiają szybką aranżację przestrzeni ogrodu bez dużej ingerencji w jego estetykę.

W ogrodzie możesz także skorzystać z regału lub szafki postawionych tuż przy ścianie. Zadbaj jednak o stabilne podłoże, na przykład mały podest z płyty kamiennej, i zadaszenie nad nimi. To znacznie przedłużyć żywotność mebli.

Podsumowanie

Efektywne urządzenie przestrzeni balkonu i ogrodu wymaga czegoś więcej niż doniczki z kwiatami i kilku mebli wypoczynkowych. Jeśli chcesz uniknąć wrażenia bałaganu, postaw na rzeczy ułatwiające przechowywanie.

Możesz skorzystać z wielofunkcyjnych mebli, skrzyń czy innych rozwiązań. Pomogą one w utrzymaniu porządku. Dzięki temu twoje narzędzia lub zabawki dla dzieci będą lepiej chronione przed zniszczeniami. Ty natomiast będziesz się cieszyć schludnym otoczeniem na balkonie i w ogrodzie.

Skrzynia plastikowa Keter Borneo

Data publikacji: 28.06.2019
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Mała powierzchnia, duże możliwości – historia Oli

Mała powierzchnia, duże możliwości – historia Oli
Ola ma mały, odsłonięty balkon. Uwielbia spędzać czas z przyjaciółmi. Marzy jej się duży i przestronny ogród z bujna roślinnością, lecz ...
Czytaj więcej

Ławka przy stole w kuchni – jak wkomponować we wnętrze

Ławka przy stole w kuchni – jak wkomponować we wnętrze
Jeśli nie mamy pomysłu, jak zaaranżować przestrzeń dookoła stołu w kuchni, to ten artykuł z pewnością przysporzy mnóstwa inspiracji. Ławka w roli sied...
Czytaj więcej

Krzesła, leżaki czy leżanki – jakie siedziska wybrać do ogrodu?

Krzesła, leżaki czy leżanki – jakie siedziska wybrać do ogrodu?
Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie wypoczynku w ogrodzie bez znajdujących się w nim mebli. Stół i krzesła lub fotele to podstawa udanego relaksu na ś...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Przechowywanie na balkonie i w ogrodzie - poznaj proste sposoby