Hydroizolacja balkonu. Jak wybrać materiał izolacyjny pod płytki?

Położenie płytek na balkonie czy tarasie to jeden z najpopularniejszych sposobów wykończenia i zabezpieczenia powierzchni zewnętrznych. Aby skutecznie uchronić je przed wodą oraz wilgocią, konieczna jest dodatkowa ochrona w postaci hydroizolacji. Co zastosować? Jak aplikować wybrane środki?

izolacja balkonuizolacja balkonuizolacja balkonuizolacja balkonu

Taras i balkon wymagają dodatkowego zabezpieczenia

W bloku jest namiastką własnego ogrodu. W domu jednorodzinnym idealnym miejscem na strefę wypoczynkową. Na balkonie i tarasie, bo o tych powierzchniach mowa, miło odpoczniesz w przyjemny, ciepły dzień i uciekniesz od duchoty, która rozgościła się w mieszkaniu. Wiele mówi się o tym, aby strefa zewnętrzna była atrakcyjnie wykończona. Przede wszystkim musi być jednak trwała i odporna na działanie wody oraz wilgoci. Stąd konieczna jest hydroizolacja tarasu oraz balkonu.

Co to jest hydroizolacja?

Samo kładzenie płytek na balkonie czy tarasie, nawet tych najtrwalszych gresowych, nie wyklucza hydroizolacji. Wzmocnienie podłoża jest konieczne niezależnie od wybranego materiału wykończeniowego. W końcu cały czas narażone jest ono na wpływ zmiennych warunków atmosferycznych - opadów, wilgoci i różnic temperatur. Aby uchronić konstrukcję przed wnikaniem wody, konieczna jest hydroizolacja balkonu i tarasu. Co to jest?

Hydroizolacja to nic innego, jak dodatkowa bariera, która chroni przed przenikaniem wilgoci i wody do płyty konstrukcyjnej. Ta najczęściej wykonana jest z betonu, który co prawda odznacza się trwałością, ale równocześnie łatwo namaka. W efekcie ulega korozji. Gdyby nie hydroizolacja na tarasie i balkonie, powierzchnia z czasem zaczęłaby pękać i kruszyć się. Nawet niewielka ilość wody czy wilgoci jest w stanie uszkodzić strukturę. Izolacja balkonu i tarasu zabezpieczy płytę betonową również przed rozwojem mikroorganizmów oraz przeciekaniem.

Hydroizolacja balkonu i tarasu - jak wybierać materiały?

Zarówno folie w płynie, jak i zaprawy uszczelniające, które zapewniają całkowitą wodoodporność doskonale nadają się na tarasy oraz balkony pod płytki ceramiczne. Jakimi kryteriami kierować się, wybierając odpowiedni materiał? Znaczenie ma rodzaj konstrukcji, jej powierzchnia, podłoże na jakim się znajduje oraz czy są pod nią pomieszczenia.

Staraj się szukać nowoczesnych materiałów, które odznaczają się wysoką jakością. Skuteczna hydroizolacja balkonu? Mapei, Sopro, Ceresit - to marki dostępne w sklepie Castorama, którym warto zaufać. Bez względu na to, jaki preparat wybierzesz, musi być on przeznaczony na zewnątrz, aby masa uszczelniająca nie straciła swoich właściwości pod wpływem niskich temperatur i promieni UV. Musi być też elastyczna, aby kładzione na niej płytki mogły swobodnie pracować i znosiły naprężenia działające na posadzki.

Uwaga!

Bez względu na to, jaki preparat wybierzemy, musi być on przeznaczony na zewnątrz, aby masa uszczelniająca nie straciła swoich właściwości pod wpływem niskich temperatur i promieni UV. Musi być też elastyczna, aby kładzione na niej płytki mogły swobodnie pracować i znosiły naprężenia działające na posadzki.


Przy wyborze środków zwróć uwagę na sposób aplikacji – sprawdź, czy nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń w postaci siatek zbrojących. Ważny jest też czas oczekiwania na wysychanie masy – nieraz należy odczekać nawet kilka dni, aby położyć płytki na tarasie. Wybranie szybkoschnącego środka może znacznie przyspieszyć prace. Upewnij się, że uszczelnioną powierzchnię można wykończyć okładzinami ceramicznymi. W instrukcji sprawdź również, na jakie podłoża środek można stosować – większość z nich nadaje się na cementowe jastrychy i podłoża betonowe.

jak uszczelnić pod płytkami na balkoniejak uszczelnić pod płytkami na balkoniejak uszczelnić pod płytkami na balkoniejak uszczelnić pod płytkami na balkonie

Jaki wybrać materiał izolacyjny pod płytki?

Jednym z rozwiązań służących hydroizolacji jest folia w płynie na balkon. To specjalny środek do tworzenia w pełni wodoodpornej powłoki. Ma postać emulsji i nakłada się ją podobnie jak farbę – wałkiem pędzlem. Folia w płynie używana jest w takich wymagających miejscach, jak: niecki basenów, kabiny prysznicowe, pomieszczenia z kratkami ściekowymi umieszczonymi w posadzce i innych powierzchniach narażonych na działanie wody. Świetnie sprawdzi się więc też na balkonie. Hydroizolacja w płynie dodatkowo chroni przed rozwojem grzybów i pleśni na posadzce.

Na rynku dostępne są również elastyczne zaprawy uszczelniające. W zależności od producenta i składu mogą nazywać się inaczej, na przykład mogą być nazwane powłoką uszczelniającą, zaprawą przeciwwodną, zaprawą uszczelniającą, masą uszczelniającą itp. Są to zwykle dwuskładnikowe preparaty (na przykład cementowo-polimerowe) tworzące zespolone uszczelnienie powierzchni tarasów, balkonów, natrysków, toalet, basenów, pralni. Nakłada się je pacą lub pędzlem. Większość preparatów ma właściwość maskowania niewielkich pęknięć podłoży.

Z czego jeszcze może być wykonana izolacja balkonu? Papa to kolejny materiał, który skutecznie ochroni powierzchnię przed wnikaniem wody i wilgoci. Często wykorzystywany jest w tradycyjnym budownictwie. Papę kładzie się na pierwszą warstwę wylewki, nim jeszcze wykonasz ocieplanie balkonu. Wykończenie powierzchni układa się dopiero po ponownym nałożeniu gładzi.

Co jest istotne przy wykonywaniu hydroizolacji?

Zabezpieczenie przed wodą i wilgocią najlepiej wykonać jeszcze na etapie budowy. Powierzchnia od razu będzie odporna na uszkodzenia. Warstwę izolacyjną zaleca się układać pod płytkami, które stanowią wykończenie balkonu czy tarasu, czyli na płycie konstrukcyjnej. Pamiętaj o tym, aby zachować odpowiedni spadek, dzięki czemu woda swobodnie spłynie.

Narożniki i wszystkie miejsca styku ze ścianą to newralgiczne punkty. Nie możesz zapomnieć o położeniu izolacji także w tych miejscach. W przeciwnym razie woda może dostać się do warstwy konstrukcyjnej. Jak zabezpieczyć wskazane miejsca? W tym celu użyj na przykład specjalnych nakładek lub, jeśli używasz papy, wywiń kawałek materiału na elewację. O odpowiednim zabezpieczeniu przed niszczeniem konstrukcji musisz też pamiętać, gdy stawiasz taras na gruncie. W przeciwnym razie może on chłonąć wilgoć bezpośrednio z ziemi.

Jak aplikować hydroizolację na balkonie?

Na skuteczność zabezpieczenia wpływ mają przede wszystkim dwa czynniki: dobry produkt i odpowiednia technika. Istotny jest każdy, nawet najmniejszy etap, a przede wszystkim odpowiednie przygotowanie podłoża. Preparaty muszą być położone na czystą i spójną powierzchnię. Wcześniej usuń głębokie rysy oraz pęknięcia. Balkon czy taras przed izolacją nie powinien ociekać wodą, ale może być wilgotny. Koniecznie doczytaj wskazówki producenta, czy nie zaleca on wcześniejszego zagruntowania powierzchni.

Zaprawy uszczelniające i folie w płynie skutecznie zabezpieczą konstrukcję. Aby hydroizolacja na balkon czy taras była skuteczna, najczęściej wystarczą dwie warstwy wybranego preparatu. Na dylatacjach użyj taśm.

Ochroń balkon i taras przed zniszczeniem

Hydroizolacja skutecznie zabezpiecza konstrukcję balkonu czy tarasu przed wnikaniem wody i wilgoci. Jej brak skutkuje korozją płyty i odpadaniem płytek. Sam fakt, że wybrane wykończenie jest odporne na działanie wody czy mrozu, nie ochroni powierzchni pod nim przed uszkodzeniem. Aby skutecznie ochronić zewnętrzną strefę, należy pod kafelki zastosować skuteczny środek izolujący. Dobrym wyborem będzie folia w płynie lub elastyczna zaprawa uszczelniająca. Znajdź najlepszy dla siebie preparat do hydroizolacji w asortymencie Castoramy.

Data publikacji: 02.03.2018