LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Sztuczna trawa – gdzie może się przydać?

Naturalnie piękny i zielony trawnik jest najlepszą ozdobą każdego ogrodu. Niestety w niektórych sytuacjach wyhodowanie bujnej i równej murawy bywa niemożliwe – decydują o tym często warunki panujące na naszych działkach. Remedium na brak trawnika może być wykorzystanie sztucznej trawy – gdzie jeszcze możemy ją zastosować?

gdy trawa w ogrodzie nie rośnieGdy trawa w ogrodzie nie chce rosnąć...

Aby wyhodować równy i bujny trawnik, muszą być spełnione pewne warunki – przede wszystkim powinna być odpowiednia wilgotność gleby, dostęp do światła słonecznego oraz składniki odżywcze w ziemi, które pozwolą na systematyczny wzrost źdźbeł. Jeśli te czynniki nie zostają spełnione, możemy wypróbować wyłożenie ziemi w ogrodzie sztuczną trawą – wiecznie zielony dywan na podwórku będzie się doskonale prezentował o każdej porze roku.

Kiedy jednak trawnik w miarę dobrze wzrasta na działkach, to w niektórych miejscach może być go mniej, wówczas narożniki ogrodu straszą gołymi plackami ziemi. Warto w takich sytuacjach uzupełnić je gumowymi płytami lub matami ze sztuczną trawą, aby cała murawa zyskała jednolity, atrakcyjny charakter.

Porada eksperta

Syntetyczna trawa nie wymaga pielęgnacji – strzyżenia, nawożenia czy podlewania – a także cechuje się doskonałą odpornością na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Aby jednak cieszyć się jej funkcjonalnością jak najdłużej, należy wybrać taki model, który nie będzie absorbował wilgoci. Jest to istotne zarówno w ogrodach, jak i na balkonach – na sztucznej trawie nie będą się tworzyły kałuże, jak również szybciej wyschnie ona po deszczu i będzie gotowa do dalszego używania.

sztuczna trawaSztuczna trawa – nie tylko do ogrodu

Szczęściarze posiadający własny kawałek ziemi obok domu mogą stworzyć strefę rekreacyjną na świeżym powietrzu, bezpośrednio pod chmurką. Niektórzy z nas muszą się jednak zadowolić jedynie tarasem lub balkonem, które to, zagospodarowane we właściwy sposób, z nawiązką zrekompensują nam brak ogrodu. Częstym rozwiązaniem na wykończenie posadzek jest właśnie wyłożenie ich sztuczną trawą – dzięki temu możemy poczuć się bliżej natury, zyskujemy możliwość chodzenia po podłodze bez obuwia, a nasze pociechy mogą bezpiecznie bawić się na ziemi. Syntetyczną murawę warto przymocować do kafelków samoprzylepną taśmą, aby nie ślizgała się na płytkach i innych gładkich powierzchniach lub nie przesuwała się w czasie deszczu.

sztuczna trawaSztuczna murawa – bezpieczna zabawa dla dzieci

Jeśli nasze dzieci lubią aktywnie spędzać czas na dworze, pozwólmy robić im to w najbezpieczniejszy z możliwych sposobów. Miękkie podłoże sztucznej trawy będzie idealnie amortyzowało rozmaite upadki, dlatego jest doskonałym wykończeniem dla samodzielnie zbudowanego placu zabaw. Z pewnością taka murawa znajdzie też zastosowanie na boisku do piłki nożnej dla nieco starszych pociech – odpowiednia powierzchnia będzie imitowała murawę piłkarską. My natomiast nie będziemy musieli martwić się wywrotkami młodzieży na żwirze i innych, zdecydowanie mniej bezpiecznych podłożach. Syntetyczna trawa to także świetny pomysł na uzupełnienie fragmentu pokoju dziecięcego – stworzy miejsce do różnych zabaw, a dodatkowo urozmaici wystrój otoczenia.

Data publikacji: 30.10.2017