Jak zaprojektować i zbudować drewniany taras krok po kroku

Budowa tarasu drewnianego to świetny sposób na stworzenie miejsca do relaksu i odpoczynku w ogrodzie lub na balkonie. Jednak przed przystąpieniem do prac budowlanych warto zapoznać się z kilkoma istotnymi kwestiami, aby uniknąć późniejszych problemów związanych z użytkowaniem tarasu.

drewniany taras

Budowa drewnianego tarasu – instrukcja krok po kroku

Budowa drewnianego tarasu może być przyjemnym projektem dla doświadczonych majsterkowiczów, ale też wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Można jednak to osiągnąć, a późniejszy wypoczynek na własnoręcznie zrobionym tarasie jest z całą pewnością o wiele bardziej relaksującym i satysfakcjonującym przeżyciem. Jak się do tego zabrać? Jak zbudować taras drewniany, który będzie piękny i funkcjonalny?

Planowanie

Przed przystąpieniem do budowy drewnianego tarasu, należy dokładnie zaplanować projekt. W tym celu należy określić rozmiar i kształt tarasu, wybrać odpowiednie miejsce, przygotować odpowiednią dokumentację, wybrać odpowiednią klasę drewna, upewnić się, że masz odpowiednie narzędzia oraz zdecydować, w jaki sposób chcesz zaprojektować swój taras drewniany. Konstrukcja ma ogromne znaczenie, a planowanie pomoże sprawić, by była trwała i estetyczna.

Przygotowanie terenu

Przed rozpoczęciem budowy tarasu konieczne jest przygotowanie terenu. Należy upewnić się, że miejsce budowy jest wolne od roślin, kamieni, gałęzi i innych przeszkód, które mogą wpłynąć na stabilność konstrukcji. W przypadku nierówności terenu należy go wyrównać, aby powierzchnia była równa i stabilna. W celu wyznaczenia granic tarasu można użyć sznurka lub innych markerów. Przygotowanie terenu jest istotnym etapem budowy tarasu, który zapewni stabilną i bezpieczną konstrukcję. Budowa tarasu drewnianego na bloczkach betonowych też wymaga odpowiednich przygotowań.

Montaż słupków

Po wyznaczeniu miejsc, w których będą umieszczone słupki, należy przygotować otwory pod nie. Następnie umieszcza się słupki w otworach i stabilizuje je. Na końcu sprawdza się pionowość słupków za pomocą poziomicy. Montaż słupków jest ważnym etapem budowy tarasu i należy zadbać o to, aby były one odpowiednio umieszczone i ustabilizowane, co zapewni stabilność i trwałość konstrukcji.

Montaż desek

Po umocowaniu słupków należy przystąpić do montażu desek tarasowych. Pod każdą deskę należy umieścić podkład zabezpieczający drewno przed wilgocią. Następnie należy umieścić pierwszą deskę na jednym końcu tarasu i zamocować ją w słupku przy pomocy wkrętów lub kotew. Kolejne deski umieszcza się równolegle do poprzedniej, zachowując odpowiednią odległość między nimi. W razie potrzeby należy przyciąć deski, aby pasowały do kształtu tarasu. Na końcu deski należy zabezpieczyć specjalnymi olejami lub lakierami przed wpływem warunków atmosferycznych.

Prace wykończeniowe

Po zamocowaniu desek tarasowych należy przystąpić do prac wykończeniowych. Montaż balustrady to ważny element zapewniający bezpieczeństwo użytkowników. Krawędzie tarasu należy odpowiednio wykończyć. Można zdecydować się na montaż dodatkowych elementów, takich jak parasol, grill, oświetlenie i inne, by taras prezentował się jak najlepiej. Po zakończeniu prac budowlanych należy posprzątać teren, pozbyć się odpadów oraz przywrócić porządek.

Sprawdź również: Montaż deski tarasowej – jak szybko i łatwo zamontować deskę Areto?

Budowa tarasu – jakie drzewo wybrać?

Budowa tarasów drewnianych to nie tylko kwestia wyboru odpowiedniego projektu, ale również materiału. Drewno jest jednym z najpopularniejszych materiałów na tarasy ze względu na swoją naturalną urodę i trwałość. Jednakże nie każdy gatunek drewna nadaje się do budowy tarasu.

Sosna to jeden z najpopularniejszych gatunków drewna na tarasy. Charakteryzuje się jasnym odcieniem, lekkim i miękkim drewnem. Jest trwałe, odporne na warunki atmosferyczne i łatwo się je obrabia.

Modrzew to z kolei drewno o ciemniejszym odcieniu, twardsze i trudniejsze w obróbce niż sosna. Jest bardziej odporne na warunki atmosferyczne i zgniliznę niż sosna. Modrzew jest też idealny dla tarasów umiejscowionych w miejscach o dużym natężeniu ruchu.

Świerk charakteryzuje drewno o jasnym odcieniu, które może być stosowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Wyróżnia go miękkość i elastyczność, co pozwala na łatwe cięcie i obróbkę. Jest odporny na zmiany temperatury, ale bardziej podatny na pękanie i deformacje niż modrzew i sosna.

Drewno egzotyczne charakteryzuje się wyjątkową twardością i trwałością. Jest bardziej odporne na zgniliznę, zmiany temperatury i wilgotność niż drewno europejskie. Ich cena jest jednak znacznie wyższa niż cena drewna europejskiego, co może stanowić przeszkodę dla wielu osób.

Zobacz także: Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?

drewniany taras

Budowa drewnianego tarasu – niezbędne narzędzia

Budowa drewnianego tarasu to zadanie wymagające nie tylko odpowiedniego przygotowania i planowania, ale także właściwego zestawu narzędzi – mają kluczowe znaczenie dla efektywności i trwałości budowy. Oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać przy ich wyborze do budowy drewnianego tarasu.

Przede wszystkim, ważne jest, aby były wysokiej jakości. Narzędzia słabej jakości nie tylko utrudnią pracę, ale także zwiększą ryzyko powstania uszkodzeń w konstrukcji tarasu. Dlatego warto wybierać sprawdzone marki, które oferują trwałe i solidne narzędzia. W przypadku wkrętarki kluczowym elementem jest moc, która musi być wystarczająca, aby wkręty wkręcały się głęboko i stabilnie. W przypadku piły dobrym wyborem jest piła taśmowa lub ręczna, które są w stanie ciąć drewno z dużą precyzją.

Kolejnym ważnym narzędziem jest poziomica. Budowa tarasu wymaga dokładności, a poziomica jest niezbędna do sprawdzenia, czy taras jest ustawiony równo. Dzięki temu unikniemy nieprawidłowego obciążenia konstrukcji i zapewnimy stabilność i trwałość całej budowli. Inne przydatne narzędzia to młotek, wkręty, kołki, szczypce i taśma miernicza. Te narzędzia pomogą w montażu i dokładnym ustawieniu poszczególnych elementów, co jest kluczowe dla trwałości konstrukcji.

Zainspiruj się: Taras na skarpie – historia Anny i Roberta

Jak zabezpieczyć drewno tarasowe?

Drewno tarasowe to materiał, który podlega wpływowi różnych czynników atmosferycznych, takich jak słońce, deszcz czy śnieg. Aby zachować jego trwałość i estetykę, należy odpowiednio je zabezpieczyć. Jednym z najpopularniejszych sposobów zabezpieczenia drewna tarasowego jest impregnacja.

Impregnacja drewna tarasowego polega na pokryciu jego powierzchni specjalnym preparatem, który chroni drewno przed wilgocią, grzybami, pleśnią i owadami. Impregnaty dzielą się na dwie kategorie: olejowe i wodne. 

Olejowe penetrują głębiej w drewno i zapewniają mu lepszą ochronę, ale jednocześnie utrudniają malowanie i lakierowanie drewna. Impregnaty wodne są mniej trwałe, ale pozwalają na stosowanie innych rodzajów powłok ochronnych.

Przed impregnacją drewno tarasowe powinno być dobrze wyczyszczone i osuszone. Impregnat nanosi się za pomocą pędzla, wałka lub pistoletu malarskiego. Należy pamiętać, aby impregnat nanosić równomiernie na całą powierzchnię drewna, włącznie z końcówkami i krawędziami. Po nałożeniu impregnatu należy odczekać, aż drewno wchłonie go w całości, a następnie usunąć nadmiar za pomocą gąbki lub ściereczki.

Po impregnacji drewno tarasowe staje się odporniejsze na wilgoć i zmiany temperatury. Impregnacja zapobiega także tworzeniu się pęknięć i sęków oraz chroni drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi.