Jak zrobić taras drewniany? – zbuduj go sam w kilku krokach

Taras drewniany stanowi prawdziwą ozdobę każdego domu. Jest ponadczasowy, dobrze pasuje do wszystkich aranżacji domu, a jego budowa może być dla Ciebie ciekawym wyzwaniem. Jak zrobić taras drewniany i o czym powinieneś pamiętać?

Taras drewniany – co musisz o nim wiedzieć?

Taras drewniany to jedno z najprostszych i najbardziej efektywnych rozwiązań, które upiększy i wzbogaci każdy dom. Jego niewątpliwą zaletą jest fakt, że pasuje do każdego stylu – dobrze komponuje się z betonem, cegłą, świetnie wygląda na tle jasnego i ciemnego tynku. Jego konserwacja jest prosta i możesz wykonywać ją samodzielnie. Nie wymaga dużych nakładów finansowych. Właściwie wykonany i zabezpieczony, posłuży Ci przez lata.

Drewno tarasowe jest dostępne w wielu kolorach i rozmiarach. Do jego wykonania możesz użyć litych desek lub specjalnie profilowanych, z niewielkimi rowkami, które łatwiej odprowadzają wodę. Elementy używane do produkcji tarasów i balkonów są zazwyczaj zaimpregnowane specjalnym olejem lub lakierem, który chroni je przed wilgocią i zapobiega osadzaniu się zanieczyszczeń. Jak zrobić taras z drewna, który będzie solidny i posłuży Ci przez lata?

Jak zrobić taras drewniany? – zbuduj go sam w kilku krokach

Co będzie Ci potrzebne?

Jak zrobić taras? Do wykonania solidnego i trwałego tarasu lub balkonu będziesz potrzebował kilku podstawowych przedmiotów i narzędzi. Są to m.in.:

Przed przystąpieniem do pracy zdecyduj, czy chcesz wykonać taras z desek, które są odpowiednio zaimpregnowane i gotowe do ułożenia. Takie rozwiązanie zaoszczędzi Twój czas, niezbędny do zabezpieczenia powierzchni olejem lub lakierem. Jeśli wolisz zrobić to samodzielnie, warto poszczególne komponenty powlec warstwą ochronną przed przystąpieniem do ich łączenia. W ten sposób unikniesz niszczenia desek w szczelinach i szybszego zużywania tarasu.

Zaplanuj także, czy chcesz mieć wyłącznie płaską powierzchnię, czy też marzysz o tarasie z bocznymi balustradami lub schodami, prowadzącymi bezpośrednio do ogrodu. Od tego będzie uzależnione jak układać deski tarasowe i jakie dodatkowe elementy z drewna lub metalu będziesz potrzebować. Niezbędne mogą być listwy, słupki lub stopnice schodów, a także kątowniki lub inne metalowe elementy mocujące.

Przeczytaj też: Wybieramy leżak do ogrodu, na taras i na balkon

Budowa tarasu krok po kroku

Jeżeli rozważasz, jak zrobić taras samodzielnie, postępuj zgodnie z kilkoma prostymi zasadami. Oto budowa tarasu krok po kroku – zachowanie odpowiedniej kolejności pozwoli Ci osiągnąć oczekiwany efekt.

1. Jak zrobić taras z drewna – zacznij od wyboru podłoża

Pierwszym krokiem, od którego powinieneś zacząć, jest wybór i przygotowanie odpowiedniego podłoża oraz fundamentu. Teren pod taras musi być suchy, równy i pozbawiony miejsc, w których konstrukcja mogłaby się zapaść lub ulec zniszczeniu. Aby wzmocnić naturalne podłoże, możesz rozsypać kilkucentymetrową warstwę tłucznia lub piasku.

Fundament może być wykonany z betonu lub innej stałej zaprawy. Warto, abyś decydując się na takie rozwiązanie, zachował odpowiedni spadek płaszczyzny, który przyspieszy odprowadzanie wody. Montaż tarasu może odbywać się też na tłuczniu. Co kilkadziesiąt centymetrów ustaw wsporniki, a następnie legary, równolegle do budynku. Możesz je zamocować wkrętami, śrubami lub gwoźdźmi. Po wykonaniu takiej podstawy możesz przystąpić do zasadniczej części prac.

Jak zrobić taras drewniany? – zbuduj go sam w kilku krokach

2. Jak układać deski tarasowe?

Gdy analizujesz jak wygląda budowa tarasu krok po kroku, najwięcej uwagi musisz poświęcić ułożeniu desek. Od tego zależy finalny efekt, trwałość i efektywność Twojej pracy. Możesz kupić gotowe, odpowiednio docięte deski i elementy balustrady. Jeśli chcesz wszystko robić samodzielnie, przy pomocy piły docinaj kolejne elementy i układaj, zaczynając od domu, idąc w stronę przeciwległej strony.

Każdą deskę zamocuj przy użyciu wkrętów lub gwoździ. Zwróć uwagę na optyczny efekt, który chcesz uzyskać. Jeśli taras ma wyglądać na długi, układaj deski prostopadle do domu. Nie zapominaj o szczelinach dylatacyjnych, które pozwalają na pracę drewna i uniknięcie problemów z dalszą eksploatacją. Na końcu dołącz do tarasu balustrady lub stopnie schodów.

Zobacz także: Przechowywanie na balkonie i w ogrodzie — poznaj proste sposoby

3. Jak zrobić taras drewniany – prace wykończeniowe

Gdy taras jest już gotowy, pokryj całość ostatnią warstwą środka impregnującego. Zadbaj o to, by do tego czasu drewno było suche i nie narażone na dodatkowe czynniki atmosferyczne. Maluj drewno, gdy temperatura waha się między 5 a 25 stopniami Celsjusza i unikaj dużego nasłonecznienia.

Jak zrobić taras drewniany? – zbuduj go sam w kilku krokach

Jeżeli solidnie przygotowałeś podłoże, dokładnie je zaolejowałeś lub zalakierowałeś i dałeś drewnu czas, aby w pełni wyschło, kolejna konserwacja będzie konieczna dopiero za kilka lub kilkanaście miesięcy. Taras możesz dodatkowo osłonić od słońca baldachimem lub parasolem. Ciekawym rozwiązaniem jest też zbudowanie dodatkowej konstrukcji, na której mogą piąć się dekoracyjne rośliny. W ten sposób osiągniesz niezwykły efekt i zbudujesz ciekawe miejsce, w którym będziesz chciał spędzać każda wolną chwilę.