Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak zrobić taras na wspornikach? Instrukcja krok po kroku

Samodzielne zrobienie tarasu to nie lada gratka dla każdego domowego majsterkowicza. Wybór odpowiedniego rodzaju tarasu i sposobu wykonania zapewni Ci radość użytkowania i komfort na długie lata. Jednym z najprostszych rozwiązań jest taras na wspornikach. Jak go stworzyć i o czym powinieneś pamiętać?

Jak zrobić taras na wspornikach

Jak zrobić taras na wspornikach krok po kroku?

Wybierz metodę, dzięki której wykonasz taras na wspornikach i wyposaż się w niezbędne materiały i sprzęt, aby przystąpić do działania. Do wykonania tarasu będziesz potrzebował wsporniki o określonej wielkości, narzędzia do przygotowania podłoża, deski do zrobienia konstrukcji i deski tarasowe. Potrzebne będą też wiertarkawkrętarka i piła, jeśli planujesz samodzielnie docinać poszczególne elementy. Jeżeli zdecydowałeś się na samodzielne pomalowanie drewna, na koniec wykorzystaj środek impregnujący i nałóż go przy pomocy szerokiego pędzla. Przyda się też duża szczotka.

Przy pomocy rozwijanej miarki zmierz dokładnie długość i szerokość tarasu. Jeśli na jego powierzchni są trudne do zagospodarowania miejsca, takie jak kąty, spadki i zagłębienia, zaplanuj ich precyzyjne wykończenie. Następny krok stanowi przygotowanie podłoża do zamontowania wsporników. Nie jest to skomplikowane, gdy podłoże stanowi betonowa płyta. Wówczas wystarczy dokładnie zamieść całą płaszczyznę, usuwając ewentualne kamienie, liście i inne zbyteczne elementy. Gdy taras ma stać na ziemi, konieczne będzie jej wyrównanie i ubicie, by stanowiła trwałą podstawę. Niezbędne będzie także zamocowanie mocno osadzonych legarów i słupków w ziemi, by taras był bezpieczny w użytkowaniu.

Po oczyszczeniu powierzchni zacznij układać podstawki regulowane pod płyty tarasowe. Najpierw ustaw w je w narożach i miejscach, gdzie może dochodzić do większych przeciążeń. Następne zamontuj w odległości 40–50 cm od siebie, by taras na wspornikach równo pracował. Potem osadź na nich deski, stanowiące podstawę tarasu, dokładnie wypoziomuj przy użyciu poziomicy i przytwierdź deski do wsporników wkrętami. Postępuj tak samo w przypadku kolejnych rzędów, przesuwając się w jednym kierunku.

Na koniec sprawdź całość poziomicą i zmodyfikuj ewentualne różnice w wysokościach. Zadbaj o to, aby nie pozostawić miejsc, w których może gromadzić się później woda. Podstawki regulowane pod płyty tarasowe na wspornikach dają Ci sposobność wygodnego regulowania ich wysokości. Kolejny etap to układanie wierzchniej warstwy desek lub płyt tarasowych. Przykręć je wkrętami do desek podstawy i ciesz się pięknie wykonanym tarasem w swoim ogrodzie.

Samodzielne zrobienie tarasu to zadanie dla każdego amatora stolarstwa i majsterkowania. Wystarczy pamiętać o podstawowych zasadach postępowania i pilnować się kolejności działania. Własnoręcznie zrobione miejsce do odpoczynku ucieszy Twoją rodzinę i będzie niepowtarzalną wizytówką. Pamiętaj również o tym, by płyty tarasowe na wspornikach wyglądem pasowały do reszty otoczenia, tworząc przy tym spójną całość. W tym celu możesz użyć betonowych bloków schodowych. Czy wciąż nie wiesz, jak zrobić taras na wspornikach? Zobacz nasz film i przekonaj się, że to banalnie proste! Jeśli potrzebujesz inspiracji na taras na wspornikach, zapraszamy Cię na naszą stronę.

Jak zrobić taras na wspornikach

Jakie deski tarasowe najlepiej sprawdzą się do montażu na wspornikach?

Taras w pierwszej chwili kojarzy się z czymś trudnym do zrobienia, a do tego drogim, jednak układanie tarasu na wspornikach wcale nie jest skomplikowanym zadaniem. Dowiedz się, co będzie należeć do Twoich obowiązków i w jakie drewno powinieneś zainwestować.

Do wykonania stabilnego tarasu na wspornikach niezbędne jest wykonanie utwardzonej konstrukcji ziemnej, na której zostaną zamontowane wsporniki. Do nich też przytwierdza się legary podkonstrukcji. Musisz pamiętać także o wykonaniu specjalnej podbudowy, która pełni jednocześnie funkcję drenażową. Jest to najczęściej wcześniej zaplanowany podkop o średnicy ok. 20–40 centymetrów.

Zanim jednak przystąpisz do prac ziemnych i montowania całej konstrukcji, ważny jest wybór odpowiedniej deski tarasowej. Do zrobienia tarasu możesz użyć niemal każdego rodzaju drewna. Na rynku są dostępne deski ryflowane i gładkie, każda z nich ma swoje wady i zalety.

Gładkie deski trudniej odprowadzają wodę, ale są prostsze w czyszczeniu. Wymagają jednak częstej konserwacji. Deski ryflowane posiadają specjalne zagłębienia, które pozwalają na skuteczniejsze odprowadzanie wody i spływanie ewentualnych nieczystości. W przypadku powierzchni ryflowanej prościej jest też ukryć ewentualne uszkodzenia lub zarysowania na deskach. Minusem desek z rowkami jest to, że łatwo gromadzi się na nich brud i kurz, przez co wymagają określonego czyszczenia wodą pod ciśnieniem, np. przy użyciu myjki wysokociśnieniowej.

Drewno na taras na wspornikach powinno być twarde i wytrzymałe, odporne na szkodliwe warunki atmosferyczne. Dobrze sprawdzi się dąb, buk, ale także niemal wszystkie drzewa egzotyczne. Możesz też rozważyć inne rodzime gatunki drzew, pamiętaj jednak o perfekcyjnym zabezpieczeniu desek i pokryciu ich jakościowym impregnatem. Drewno może być lakierowane lub olejowane. Układanie tarasu na wspornikach możesz rozpocząć również od desek, które pochodzą z Ameryki Południowej lub Afryki Zachodniej. Pamiętaj, że tworząc taras na wspornikach, cena za metr kwadratowy będzie wynosić około 150-200 zł. Konserwację należy powtarzać w regularnym odstępach czasu i dbać o to, by brud nie zalegał w zakamarkach i niewielkich szczelinach. Im dłużej będzie zalegał na drewnie, tym trudniej będzie go usunąć.

Większość sprzedawanych desek jest już pokryte substancją zabezpieczającą. Możesz też postawić na deski surowe i samodzielnie je pomalować. Gdy chcesz rozjaśnić lub przyciemnić drewno, pomaluj je lakierobejcą w określonym kolorze lub użyj wosku do drewna, który nada mu oczekiwany wygląd i charakter. Stosuj się do zasad producenta, a osiągniesz oczekiwany efekt i będziesz cieszyć się zadbanym tarasem przez długie lata.

Dlaczego warto wybrać taras wentylowy oraz jakie zalety mają wsporniki tarasowe?

Jak zrobić taras na wspornikach

Przydomowy taras na wspornikach może stać się głównym miejscem spotkań całej rodziny. Może być niewielki i zaciszny, taki który pozwoli Ci przeczytać książkę i zrelaksować się na łonie natury. Może też być szeroki, otwarty na ogród lub sad, zbudowany na różnych poziomach i wyposażony w wygodne ogrodowe meble. Stworzenie zacisznej przestrzeni do zabawy i odpoczynku może być ciekawym pomysłem dla amatora samodzielnych remontów i przeróbek.

Jeśli nie masz dużego doświadczenia w remontowaniu lub budowaniu tarasu, zdecyduj się na prostą i ekonomiczną formę. Wygodnym pomysłem jest taras wentylowany. Jego konstrukcję tworzą płyty lub deski zamontowane na specjalnych wspornikach. Ustawia się je na stabilnym podłożu. Do wykonania go nie potrzebujesz skomplikowanych narzędzi ani nadmiaru czasu. Wystarczy, że zainwestujesz w dobrej jakości materiały i będziesz przestrzegał zasad producenta. 

Taras wentylowany ma tę przewagę nad innymi, że jest lekki i ergonomiczny. Nie wymaga budowania masywnej i trudnej do podtrzymania konstrukcji czy ciężkich betonowych wylewek, które zabierają czas i wymagają określonej precyzji. Jego oryginalna struktura sprawiła, że jest on od dłuższego czasu na topie, a to wszystko dlatego, że dzięki swojej konstrukcji możesz wykonać, chociażby taras na wspornikach. W przestrzeni między płytami a gruntem znajduje się wystarczająca ilość miejsca, aby poprowadzić niezbędne instalacje i ukryć kable. Możesz to zrobić od razu lub wykorzystać zachowaną przestrzeń w późniejszym czasie.

Taras wentylowany zapewnia najlepszy przepływ powietrza ze wszystkich rodzajów przydomowych tarasów. Ułatwia także odprowadzenie wód opadowych. Woda nie ma czasu wniknąć w strukturę drewna, a więc taras jest także niejako mrozoodporny. Istnieje mniejsze ryzyko poślizgnięcia się, a dobrej jakości materiały użyte do wykonania konstrukcji będą działały zdecydowanie dłużej.

Płyty tarasowe montuje się wyjątkowo szybko. Można je demontować i modyfikować na każdym etapie budowania, a także później, gdy niezbędne jest wykonanie prac konserwatorskich, lub gdy chcesz dostać się do podłoża. Pomaga to też w uzyskaniu dostępu do określonych kabli i przewodów. W razie awarii nie będziesz musiał wciskać się pod taras, a jedynie chwilowo usunąć niektóre elementy i użyć ich ponownie.

Wsporniki tarasowe coraz częściej goszczą w naszych domach i ułatwiają przydomowe remonty. Muszą być bardzo wytrzymałe. Taras na wspornikach sprawdzi się w każdym miejscu, ale w niektórych sytuacjach ma zdecydowaną przewagę. To najpewniejsza metoda, gdy stawiasz taras w miejscu o trudnym do przygotowania podłożu. Nie wymaga łączenia różnych materiałów ze sobą i tworzenia wylewki.

Taras na wspornikach pomaga w uzyskaniu odpowiedniego kąta nachylenia tarasu lub idealnie równej płaszczyzny. Problemu nie stanowi różna struktura powierzchni lub pofałdowany i pokryty zróżnicowaną roślinnością grunt. To także ogromna oszczędność czasu. Podczas tworzenia tarasu na betonowej podstawie, zmuszony jesteś wydłużyć czas pracy o okres, w którego czasie beton zastyga. Podobnie jest z tarasem na drewnianych legarach – tu musisz znać zasady układania i właściwego mocowania desek, a także zapewnić sobie mocne podłoże, do którego je przytwierdzisz.