Produkty

Pomidory na własnym balkonie

Pomidory na własnym balkonie

Małe, czerwone pomidorki zerwane prosto z własnej rośliny to marzenie wielu miłośników ogrodnictwa. Nawet nie mając kawałka działki, możemy mieć swoje warzywa. Wystarczy odpowiedni dobór odmian i zapewnienie pomidorom dobrych warunków do rozwoju.

balkon z pomidoramiPomidory z balkonu prosto na talerz

Pomidory to popularny składnik sałatek, surówek, zup czy sosów. Warzywa te są często wykorzystywane w kuchni do wielu potraw, zatem uprawa ich na własnym balkonie to świetny pomysł. Przy odrobinie zaangażowania możemy spodziewać się udanych zbiorów.

Uprawę prowadzić możemy na zewnątrz, gdy pogoda zaczyna na to pozwalać. Do wykorzystania jest z pewnością balkon, a także parapet – oczywiście tylko w początkowych etapach rozwoju. Później roślina się rozrośnie i będzie potrzebować nieco więcej miejsca.

Uprawa – sadzenie i pielęgnacja

Po uzyskaniu lub zakupieniu w sklepie ogrodniczym rozsady pomidorów najlepiej umieścić je w donicach. Ciekawie wyglądają także w drewnianych skrzynkach, które możemy sami zbić z desek, a następnie pomalować. Do takiej pojemnikowej uprawy powinniśmy wybrać specjalnie odmiany. Zdecydujmy się na te o mniejszych rozmiarach, karłowatym wzroście. Popularne są odmiany: ‘Bajaja', 'Balconi Red', 'Batory F1', 'Olka Polka'. Zaplanujmy też wcześniej, gdzie donice z roślinami będą stały, ponieważ musimy im zapewnić odpowiednio dużo miejsca, by mogły się swobodnie rozwijać. Najlepiej, aby znajdowały się w miejscu słonecznym, dobrze więc, jeżeli nasz balkon ulokowany jest od strony południowej. Spora ilość światła jest potrzebna, by owoce pomidora były dobrze wybarwione i smaczne.

Ważne jest również sprzyjające podłoże – żyzne, nie za ciężkie, przepuszczalne. Możemy skorzystać z gotowych mieszanek skomponowanych specjalnie do uprawy warzyw dostępnych w sklepach ogrodniczych. nawóz do pomidorów castorama

Zwróćmy uwagę na drenaż, który jest szczególnie ważny przy uprawie pojemnikowej. Kilkucentymetrowa warstwa zapewni odpowiedni odpływ nadmiaru wody z pojemnika. Użyć możemy w tej roli np. keramzytu lub tłucznia.

Pamiętajmy również o pielęgnacji – podstawowym zabiegiem będzie tu regularne nawadnianie, które wykonujemy co ok. 2 dni. Najlepiej jednak regularnie sprawdzać stan wilgotności podłoża, by nie dopuścić do nadmiernego przesuszenia, co jest szczególnie ważne w okresie gorących dni.

Nawożenie to także część pielęgnacji. Decydujemy się na nawozy o zwiększonej zawartości fosforu i potasu, np. w formie płynnej.

W przypadku rozrośniętych okazów możemy rośliny wesprzeć palikami, by się nie pokładały. U większych odmian poleca się także usuwanie dolnych liści, by doświetlić owoce, dzięki czemu będą lepiej wybarwione, a dodatkowo roślina nie będzie traciła energii na rozwój zielonej masy.

Regularnie też kontrolujmy stan zdrowotności pomidorów. Uważajmy na choroby grzybowe i ewentualne ataki szkodników.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Mała powierzchnia, duże możliwości – historia Oli

Mała powierzchnia, duże możliwości – historia Oli
Ola ma mały, odsłonięty balkon. Uwielbia spędzać czas z przyjaciółmi. Marzy jej się duży i przestronny ogród z bujna roślinnością, lecz ...
Czytaj więcej

Doniczki na balkon, które uwydatnią piękno twoich kwiatów

Doniczki na balkon, które uwydatnią piękno twoich kwiatów
Wybrane na balkon kwiaty, wspaniale wyeksponujesz w doniczkach drewnianych, rattanowych lub plastikowych. A jeśli chcesz mieć jeszcze więcej roślinnoś...
Czytaj więcej

7 pomysłów na donice ogrodowe krok po kroku

7 pomysłów na donice ogrodowe krok po kroku
Rośliny uprawiane w donicach goszczą w naszych ogrodach lub na balkonach nawet przez cały rok. Doskonale nadają się do uprawy roślin wieloletnich, a t...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Pomidory na własnym balkonie