icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak uprawiać pomidory na balkonie?

Pomidorki zerwane prosto z krzaczka we własnym ogródku to marzenie wielu miłośników ogrodnictwa. Nie masz działki lub ogrodu, ale chcesz mieć własne, zdrowe i smaczne warzywa? Możesz je wyhodować na balkonie. Z tego poradnika dowiesz się, kiedy i jak rozpocząć uprawę tych roślin, jak zapylać pomidory na balkonie oraz w jaki sposób je pielęgnować, by cieszyć się pysznymi, dorodnymi sztukami.

Jak uprawiać pomidory na balkonie?

Własne pomidory na balkonie – co jest potrzebne do ich uprawy?

Pomidory stanowią popularny składnik sałatek, surówek, zup i sosów. Warzywa te są często wykorzystywane w kuchni do wielu potraw, zatem uprawa ich na własnym balkonie to świetny pomysł. Przy odrobinie zaangażowania możesz spodziewać się naprawdę udanych zbiorów. Chcesz dowiedzieć się, jak uprawiać pomidory na balkonie? Przygotowaliśmy krótki poradnik, który dokładnie wyjaśni Ci, jak prawidłowo uprawiać i pielęgnować te warzywa.

Pomidorki możesz z powodzeniem zasadzić w doniczkach na balkonie. Miej jednak na uwadze, że rośliny rozrosną się i będą wymagały sporo miejsca, a także uwagi. Trzeba je bowiem regularnie nawozić, podlewać i podwiązywać, a niekiedy nawet zapylać.

Pomidory na balkonie możesz uprawiać od razu, gdy tylko pozwoli Ci na to pogoda. Do tego zadania będą Ci potrzebne przede wszystkim odpowiednie nasiona bądź sadzonki pomidorów. Do uprawy świetnie sprawdzą się odmiany karłowe albo drobnoowocowe, czyli popularne pomidorki koktajlowe. Na balkonie możesz zatem zasadzić takie odmiany jak: Yellow Pearl, Tiny Tim, Vilma, Venus, Pendulina Red, Olka Polka, Maskotka, Koralik, Batory, Balconi Red, Bajaja oraz inne rodzaje. Nie wybieraj gatunków wysokich, ponieważ mogą one urosnąć nawet do wysokości 2 metrów.

Ze względu na ciepłolubny charakter pomidorów oraz ich długi okres wegetacyjny, rośliny te najlepiej uprawiać z rozsady. Sadzonki są przygotowywane w ogrzewanych pomieszczeniach już od lutego. Gotowe rozsady kupisz w dobrych sklepach ogrodniczych już od początku maja.

Do uprawy pomidorów niezbędne są też duże doniczki albo drewniane skrzynki, które możesz samodzielnie zbić z desek, a następnie pomalować. Zaplanuj też wcześniej, gdzie donice z roślinami będą stały, ponieważ musisz im zapewnić odpowiednio dużo miejsca, by mogły się swobodnie rozwijać. Jeśli chcesz, aby Twoje pomidorki rosły duże, słodkie i czerwone, niezbędne jest również odpowiednie nasłonecznienie. Najwięcej słońca uzyskasz na balkonie skierowanym na południe, jednakże jeśli nie dysponujesz takim umiejscowieniem balkonu, nie obawiaj się – dzięki odpowiedniej pielęgnacji możesz wyhodować wspaniałe warzywa nawet w mniej nasłonecznionym miejscu. Spora ilość światła jest potrzebna, by owoce pomidora były dobrze wybarwione i smaczne.

Ważne jest także sprzyjające podłoże – żyzne, nie za ciężkie, przepuszczalne. Możesz skorzystać z gotowych mieszanek skomponowanych specjalnie do uprawy warzyw, dostępnych w sklepach ogrodniczych.

Przeczytaj także: Szklarnia – budowa, podłoże, uprawa roślin

Jak uprawiać pomidory na balkonie?

Odpowiedni czas na sadzenie pomidorów

Uprawa pomidorów na balkonie wymaga odpowiedniego czasu rozpoczęcia pracy. Nie ma konkretnej, idealnej daty startu sadzenia. Zrób to, gdy pozwolą Ci na to warunki pogodowe. Optymalnym terminem jest zazwyczaj maj. Na stałe miejsce na balkonie możesz wystawić pomidorki dopiero po 15 maja, kiedy minie ryzyko występowania przymrozków.

Jak uprawiać pomidory na balkonie? Poradnik krok po kroku

Aby uprawiać pomidory na balkonie, najpierw musisz przygotować sadzonki. Najlepiej zdecyduj się na pomidory z rozsady, ale możesz też wybrać wysiewanie nasion. W drugim przypadku włóż nasiona do donic lub skrzynek na przełomie marca i kwietnia. Możesz trzymać je w domu na parapecie. Następnie przesadź poszczególne egzemplarze do osobnych pojemników. Dla prawidłowego wzrostu roślin odpowiednia będzie ziemia z torfem, którą możesz dodatkowo polepszyć nawozem płynnym. 

Wysiewanie możesz jednak pominąć i zdecydować się od razu na zakup sadzonek, oszczędzając w ten sposób czas. Pomidory na balkonie z rozsady umieść w dużej doniczce. Zwróć uwagę na drenaż, który jest szczególnie ważny przy uprawie pojemnikowej. Kilkucentymetrowa warstwa zapobiegnie zaleganiu wody i zapewni odpowiedni odpływ nadmiaru cieczy z pojemnika. W tej roli możesz wykorzystać np. keramzyt lub tłuczeń. Pamiętaj, aby w dnie zbiornika znajdowały się otwory odpływowe. Dobrze jest wymieszać podłoże z hydrożelem, który zgromadzi wodę w czasie suszy.

Jak zapylić pomidory na balkonie?

Jeżeli chcesz cieszyć się smacznymi, dojrzałymi pomidorami, konieczne jest zapylenie kwiatów i zawiązanie owocu. Niestety, w przypadku uprawy balkonowej pomidory trudniej się zapylają. To problem zwłaszcza w dużych miastach z ograniczoną ilością obszarów zielonych, a tym samym owadów, które naturalnie występują na otwartym terenie. W celu uzyskania obfitych zbiorów musisz zatem pomóc swoim roślinom. Jak zapylać pomidory na balkonie, aby uzyskać dużo smacznych owoców? Do wyboru masz dwie sprawdzone metody.

Pierwszą z nich jest ręczne zapylanie pomidorów. Polega ono na potrząsaniu kwiatostanami w okresie wysypywania się z nich pyłku. Najlepiej rób to w godzinach popołudniowych, czyli w czasie, gdy kwiaty pomidorów się otwierają.

Jak zapylić pomidory na balkonie inną metodą? Możesz wykorzystać tzw. sztuczną pszczołę. To elektryczne, wibrujące urządzenie zasilane na baterie. Dotknij nim grona pomidora u nasady, a dzięki wibracjom z gron obficie wysypie się pyłek. 

Sprawdź również: Jakie są najczęstsze choroby pomidorów?

Jak uprawiać pomidory na balkonie?

Prawidłowa pielęgnacja pomidorów na balkonie

Pomidorki koktajlowe na balkonie także wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jej podstawą jest systematyczne nawadnianie. Wykonuj je co około 2 dni. Najlepiej jednak regularnie sprawdzaj stan wilgotności podłoża, by nie dopuścić do nadmiernego przesuszenia, co jest szczególnie ważne w okresie gorących dni. Podczas podlewania uważaj, aby nadmiernie nie zamoczyć nadziemnej części roślin. Dostarczaj wodę bezpośrednio do podłoża.

Nawożenie to także część pielęgnacji. Zdecyduj się na nawozy o zwiększonej zawartości fosforu i potasu, np. w formie płynnej.

W przypadku rozrośniętych okazów możesz wesprzeć rośliny drewnianymi palikami, aby się nie pokładały. U większych odmian usuwaj dolne liście, aby doświetlić owoce. Dzięki temu będą one lepiej wybarwione, a sama roślina nie będzie traciła energii na rozwój masy zielonej. Największe okazy możesz też przywiązać, aby ich pędy nie łamały się ani nie uginały pod wpływem zawiązanych owoców.

Regularnie kontroluj też stan zdrowotności pomidorów. Szczególnie uważaj na choroby grzybowe i ewentualne ataki szkodników.

Uprawa pomidorów na balkonie nie jest trudna i z łatwością poradzi sobie z nią nawet średnio doświadczony ogrodnik. Wybór odpowiedniej odmiany, posadzenie w żyznej ziemi i troskliwa pielęgnacja pozwolą Ci cieszyć się smakowitymi pomidorkami, które wykorzystasz do różnych dań w kuchni.