Taras z kostki brukowej - jak zbudować, ile kosztuje

Kostka brukowa jako materiał jest ceniona z wielu powodów. Jej ogromna wytrzymałość i trwałość, a także odporność na czynniki zewnętrzne sprawiają, że chętnie tworzy się z niej podjazdy. Kostka brukowa może stać się także materiałem do wykonania wytrzymałego tarasu, który oprze się działaniu skrajnych temperatur. Taras z kostki nie musi być wcale aż tak kosztownym przedsięwzięciem. Nie wtedy, gdy wykonasz go poprawnie przejdziesz przez wszystkie etapy jego budowy.

Taras z kostki brukowej - jak zbudować, ile kosztujeTaras z kostki brukowej - jak zbudować, ile kosztujeTaras z kostki brukowej - jak zbudować, ile kosztujeTaras z kostki brukowej - jak zbudować, ile kosztuje

Przejdź do następnych akapitów:

  1. Kostka brukowa na taras – dlaczego warto?
  2. Taras z kostki – budowa krok po kroku
  3. Ile kosztuje taras? kostka brukowa ma największy wpływ na jego cenę

Kostka brukowa na taras – dlaczego warto?

Taras to przedłużenie salonu. Równocześnie jest to ten element domu, który pozostaje narażony na działanie czynników zewnętrznych. Z tego względu budowa tarasu może nastręczać pewnych trudności. Deszcz, śnieg, a także wahania temperatur sprawiają, że wiele materiałów wykończeniowych okazuje się niewystarczającymi. Płytki mogą się kruszyć, drewno próchnieje, a elementy stalowe rdzewieją.

Kostka brukowa to alternatywa dla wielu materiałów budowlanych. Charakteryzuje ją dużą wytrzymałość oraz trwałość. Jest odporna na działanie czynników atmosferycznych. Nie szkodzą jej ani wiatr, ani deszcz, czy też promieniowanie UV lub mróz. Trudno o bardziej wytrzymały materiał niż kostka brukowa.

Taras z kostki brukowej charakteryzuje się nie tylko ponadprzeciętną wytrzymałością. To również konstrukcja, która nie wymaga konserwacji. Z tego względu jest odpowiednia dla tych osób, które nie chcą lub nie mogą poświęcić czasu na zabiegi pielęgnacyjne tarasu. Wystarczy, że będziesz go regularnie mył, a zyskasz estetyczny i zadbany taras. Kostka brukowa nie wymaga dodatkowych czynności pielęgnacyjnych.

Nie bez znaczenia są również kwestie finansowe. Jeśli taras z kostki ze schodami zlecasz podwykonawcy wraz z brukowaniem podjazdu, możesz wynegocjować dobrą cenę. Na pewno taka konstrukcja będzie mniej kosztowna niż taras drewniany lub z deski kompozytowej.

Taras z kostki brukowej może prezentować się bardzo estetycznie. Wiele dostępnych wzorów, a także kolorów sprawia, że konstrukcja stanie się ozdoba domu i ogrodu. Ty natomiast zyskasz przestrzeń do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Taras z kostki – budowa krok po kroku

Tarasy z kostki brukowej są konstrukcjami na lata. Aby jednak rzeczywiście takie były, najlepiej do ich budowy zatrudnić ekipę brukarską. Posiada ona niezbędne doświadczenie, wiedzę, a także sprzęt, które ułatwią układanie kostki. Co więcej, to od prawidłowej techniki zależy, czy kostka nie będzie się zapadała.

Taras z kostki przede wszystkim wymaga odpowiedniego przygotowania. Obejmuje ono przygotowanie odpowiednich narzędzi projektu. Bardzo ważne jest także obliczenie głębokości wszystkich warstw, które wymagają ułożenia jedna po drugiej w odpowiedniej kolejności. Ma to o tyle duże znaczenie, że dzięki tym obliczeniom podłoga tarasu znajdzie się na tej wysokości, co dolna krawędź drzwi tarasowych.

Spośród niezbędnych narzędzi warto wspomnieć o poziomicy, łopacie, gumowym młotku do ubijania kostki. Potrzeba jest także łata brukarska, piła do cięcia kostki, paliki, zagęszczarka i sznurek.

Pierwszym krokiem właściwej budowy jest wyznaczenie dokładnego położenia i rozmiaru tarasu. Wykorzystaj w tym celu sznurek i paliki. Obrys powinien być około pół metra większy niż planowany wymiar tarasu. Z tego obszaru powyrywaj chwasty i wygładź teren. Zajmij się wykonanie wykopu.

Do przygotowanego wykopu wsyp piasek lub pospółkę. Wymagana jest warstwa o grubości około dziesięciu centymetrów. Zagęszczarka ułatwi jej utwardzenie. Pamiętaj przy tym, że podbudowa tarasu powinna być wykonana ze spadkiem około 2-procentowym w kierunku do domu.

Na utwardzonej warstwie możesz ułożyć geowłókninę.

Na geowłókninę wysyp kruszywo. Dobierz je w zależności od rodzaju gruntu. Ubij je następnie zagęszczarką. W zależności od wymaganej grubości podbudowy, kruszywo ułóż w kilka warstw. Każdej poświęć czas na odpowiednie ubicie. wysoki taras z kostki brukowej może wymagać nawet pięciu takich warstw.

W następnym kroku ułóż krawężniki lub palisady na obrzeżach. To one ostatecznie wyznaczają granice tarasu. Pamiętaj także o ułożeniu podsypki cementowo-piaskowej. Zachowaj proporcję 1:4 do takiej wysokości by kostka znajdowała się minimum dwa centymetry powyżej obramowania.

Po takim przygotowaniu podsypki możesz zająć się układaniem kostki. Zacznij od brzegów. Zachowuj także szczeliny o tej samej szerokości. Każdą kostkę odpowiednie wbijaj do podłoża, by zapewnić im stabilność.

Po ułożeniu całego tarasu możesz zająć się spoinowaniem kostki. Możesz wykorzystać do tego dwa rodzaje produktów. Pierwszym jest drobny piasek. Wystarczy wysypać go na kostkę, a następnie umieść. Czynność tą należy wykonać kilkakrotnie.

Do spoinowania możesz także wykorzystać specjalne preparaty. Ich zastosowanie uzależnij od wskazówek producenta oraz rodzaju samego preparatu.

Ostatnim rokiem jest ubicie kostki brukowej z wykorzystaniem lekkiej zagęszczarki płytowej z poduszką z gumy. Czynność również zacznij od brzegów tarasu, posuwając się stopniowo naprzód.

Kostka brukowa na taras może być także zaimpregnowana. Nie jest to obowiązkowy etap, ale warto rozważyć wykonanie go.

Taras z kostki brukowej - jak zbudować, ile kosztujeTaras z kostki brukowej - jak zbudować, ile kosztujeTaras z kostki brukowej - jak zbudować, ile kosztujeTaras z kostki brukowej - jak zbudować, ile kosztuje

Ile kosztuje taras? kostka brukowa ma największy wpływ na jego cenę

Taras z kostki charakteryzuje się dość dużą rozpiętością cenową. Przede wszystkim na koszt jego wykonanie wpływa kilka elementów, które różnią się od siebie ceną.

Po pierwsze, musisz przeznaczyć fundusze na materiały niezbędne do wykonania podbudowy tarasu. Geowłóknina, żwir i piasek z cementem to koszt około 80-100 zł/m2.

Dużą rozpiętością charakteryzuje się także sama kostka. Najbardziej podstawowa kostka to wydatek rzędu 40-180 zł/m2. Natomiast nowoczesny taras z kostki brukowej wykonanej z bruku klinkierowego to już koszt w wysokości 150-180 zł/m2.

Pamiętaj także o robociźnie. Ta zależy od kilku czynników, w tym od razu oraz techniki, według jakiej są układane tarasy z kostki brukowej. Wzory kostek mogą wymagać mniej lub bardziej skomplikowanych prac podczas jej układania. Dlatego koszty robocizny mieszczą się w przedziale od 50 zł/m2 do nawet 130 zł/m2.