Mały, duży, generalny remont balkonu – etapy prac

Remont balkonu może przybierać różną formę. Niekiedy przeprowadzamy go kilka dni, dekorując przydomową przestrzeń kwiatami, meblami oraz delikatnie odświeżając ściany. Ale nie zawsze wygląda tak samo. Czasem zakres prac jest dużo większy, szczególnie jeśli remont jest połączony z naprawą elementów nośnych i konstrukcji balkonowej.

W artykule zaproponujemy 3 rozwiązania renowacji balkonu. Każdy z nich będzie różnił się od siebie zakresem przeprowadzanych prac. W remoncie najmniej czasochłonnym oraz kosztownym zaproponujemy aranżację dodatkami. W remoncie generalnym podpowiemy, jakie płytki położyć na grunt, jakie wybrać meble, by balkon był miejscem wygodnym oraz efektownym.

Zakres prac remontowych wykonywanych na naszym balkonie może być różny. W nowym budownictwie najczęściej dotyczy on bardziej prac aranżacyjnych niż naprawczych. W kamienicach lub domach wielopokoleniowych to także kosztowniejsze naprawy. Dlaczego? O tym w naszym artykule.

Chcemy zaaranżować swój balkon w taki sposób, by wreszcie móc w przyjemny sposób wykorzystywać tę przestrzeń na co dzień? Mamy mniejszy, większy budżet, więcej lub mniej czasu? A może nie do końca wiemy, jaki zakres prac powinniśmy wykonać, by balkon rzeczywiście był miejscem do miłego, wspólnego spędzania czasu? I co ważne, żeby był również bezpieczny?

Doniczka_kwadratowa_Prosperplast_Terra_terakotaDoniczka_kwadratowa_Prosperplast_Terra_terakotaDoniczka_kwadratowa_Prosperplast_Terra_terakotaDoniczka_kwadratowa_Prosperplast_Terra_terakota

Zacznijmy od oceny stanu technicznego balkonu

W niektórych przypadkach niezbyt dobry stan techniczny powierzchni balkonu ocenimy bardzo szybko. Pęknięcia są często widoczne na pierwszy rzut oka. Zagrażają one bezpieczeństwu i są efektem bardzo poważnych uszkodzeń, które szybko trzeba wyeliminować. Jednym z najpowszechniejszych powodów uszkodzenia struktury balkonu są zawilgocenia. Wilgoć przyspiesza procesy korozyjne. Takie widoczne zmiany mogą występować zarówno na spodzie, jak i na obrzeżach płyty balkonowej. Mogą mieć postać przebarwień bądź rdzawych oraz solnych wykwitów.

Przyczyną zawilgocenia balkonu może być uszkodzona pozioma izolacja przeciwwodna, a także brak spadku w kierunku zewnętrznej krawędzi płyty oraz brak odprowadzenia wody przy tych balkonach, gdzie instalowana jest pełna, zabudowana balustrada.

Uszkodzona płyta balkonowa bywa również wynikiem zastosowania nieodpowiednich, złych jakościowo materiałów. Ubytki w strukturze betonu powstają bowiem najczęściej na skutek jego karbonizacji. Obniża się pH betonu i ten nie spełnia już swojej funkcji ochronnej. Stal koroduje i zwiększa swoją objętość, a materiał zostaje w rezultacie rozsadzony.

1. Generalny remont

Przy dużych zmianach w konstrukcji balkonu konieczne będzie generalne sprawdzenie całej powierzchni płyty. Będzie trzeba usunąć niektóre fragmenty tynku, odsłaniając żelazne pręty. Stal pokrytą rdzą należy oczyścić mechanicznie, np. wiertarką z drucianą końcówką, a następnie opłukać wodą puszczoną pod ciśnieniem.

Dopiero kiedy mamy pewność, że wszystkie elementy stali są czyste, możemy zastosować preparat antykorozyjny. Pokrywamy nim dokładnie całą powierzchnię zbrojenia.

To jednak nie koniec. Kolejnym etapem będzie nałożenie warstwy czepnej na naprawiany fragment balkonu, która trwale połączy zaprawę z podłożem. Po wyschnięciu na położoną warstwę nakładamy zaprawę wyrównawczą, którą wyrównujemy szpachlą. Powierzchnię kształtujemy tak, by wykonać delikatny spadek w kierunku zewnętrznej krawędzi balkonu.

Podobnie niebezpieczne zniszczenia balkonu to także wykruszanie się narożników oraz płytsze i głębsze rysy. Na pewno niepokojące jest też pękanie płytek, którymi wyłożone jest podłoże balkonu.

Uwaga!

Dopiero po przeprowadzeniu prac naprawczych betonu możemy rozpocząć inne prace remontowe. Z poprawą technicznego stanu balkonu nie powinniśmy zbyt długo zwlekać. Niestety utrata stateczności balkonowej konstrukcji może nastąpić bardzo szybko.

Środki do naprawy struktury balkonu mają zwykle postać systemów, w skład których wchodzą:

- materiał do antykorozyjnego zabezpieczenia stali,
- warstwa sczepna, którą nakładamy w celu ułatwienia trzymania się zaprawy,
- zaprawa cementowa o działaniu naprawczym.

Kiedy stan techniczny balkonu uległ poprawie, czas na zdecydowanie przyjemniejsze prace wykończeniowe. Jedną z nich będzie pokrycie podłoża materiałami mrozoodpornymi.

Na posadzkę naszego balkonu możemy wybrać właściwie wszystkie rodzaje płytek, które nadają się do ułożenia na zewnątrz. Powinny być nie tylko odporne na mróz, ale również nisko nasiąkliwe.

Płytki układamy w taki sam sposób, jak robimy to wewnątrz domu. Warto jednak pamiętać, żeby przy zewnętrznych krawędziach układać zawsze całe kafelki, a docinać tylko te, które będą biegły w miejscu, w którym znajdują się słupki barierki. Przy połączeniu podłoża ze ścianą tworzymy natomiast tzw. cokolik, czyli rząd płytek równo przyciętych.

Jeśli na balkonie były już płytki, najlepiej je skuć, a tak przygotowaną powierzchnię oczyścić twardą szczotką. Na posadzkę nakładamy następnie kilkumilimetrową warstwę kleju i dopiero na niej układamy płytki, oddzielając je od siebie krzyżykami dystansowymi. Przerwy pomiędzy płytkami wypełniamy fugą.

2. Remont duży

W remoncie dużym zakres wykonywanych prac także jest bardzo szeroki, jednakże nie ma związku z naprawą stanu technicznego. Tutaj zwykle nie skuwamy płytek, a problemy z podłożem próbujemy skutecznie i szybko zakamuflować. Na pewno będzie trzeba przemalować tynk oraz dobrać odpowiednie wyposażenie.

Sztuczna_trawa_BudgetSztuczna_trawa_BudgetSztuczna_trawa_BudgetSztuczna_trawa_Budget

Oferta mebli balkonowych jest bardzo szeroka. Zanim jednak zdecydujemy się na dany mebel koniecznie sprawdźmy wszystkie wymiary wolnej przestrzeni, jaką obecnie posiadamy.

Na większym balkonie możemy pokusić się o wstawienie wygodnej ławeczki lub sofy. Na takim meblu wypoczywa się dużo lepiej w porównaniu do tradycyjnych krzeseł.

Pięknie i przede wszystkim bardzo ekologicznie może wyglądać sofa z europalet. Wystarczy, że położymy palety jedna na drugą, a na nich umieścimy materac z dekoracyjnymi poduszkami. Popołudnia na takiej sofie będą prawdziwym relaksem.

Na małym balkonie warto pomyśleć o meblach składanych, które w razie konieczności szybko złożymy i zawiesimy np. na ścianie. Jeśli jesteśmy fanami stylu francuskiego, skupmy się na wyborze mebli jasnych, z dekorem. W idealnym zestawieniu na pewno nie może też zabraknąć małego stolika.

Czy wiesz, że?..

Jeśli pragniemy urządzić balkon nieco egzotyczny, wybierzmy meble wykonane z drewna ciemnego, z baldachimem oraz moskitierą. To nie tylko urokliwy zestaw, ale przede wszystkim funkcjonalny. Moskitiera ochroni nas wieczorami przed komarami.

Nowoczesne aranżacje polubią się natomiast z meblami wykonanymi z tworzywa sztucznego oraz technorattanu. Takie produkty dobrze jest skomponować ze szkłem oraz utrzymać w mocnym akcencie kolorystycznym.

W duży remont z pewnością wliczamy także dopasowanie odpowiedniego oświetlenia zewnętrznego. Najlepiej zaplanować jedno główne źródło światła i kilka drobniejszych kinkietów. Dodatkiem do oświetlenia elektrycznego może być latarenka ze świecą oraz dekoracyjne lampki choinkowe.

3. Remont mały

Aranżacje – dekoracje

W wielu przypadkach bardzo niewiele potrzeba, by balkon stał się prawdziwym azylem spokoju. Kilka drobiazgów zmieni nasz balkon w kącik relaksacyjny. Do uzyskania zachwycających efektów potrzebne będą ładne przedmioty, optymistyczne kolory i z pewnością kilka pachnących roślin.

Krzeslo_Blooma_OrleanKrzeslo_Blooma_OrleanKrzeslo_Blooma_OrleanKrzeslo_Blooma_Orlean

Na balkonie warto tworzyć kompozycje wielobarwne, np. rododendron posadzić w okolicy szałwii oraz wrzosów. W marcu możemy sięgnąć też po bratki, które są odporne na niską temperaturę. Na wczesnowiosenne kompozycje bardzo dobre będą również ciemierniki oraz jaskry, ponadto niezapominajki oraz stokrotki. W maju warto dosadzić do kwiatowych rabat także petunie, begonie, goździki, lwie paszcze.

Doniczka_Long_20_cm_oliwkaDoniczka_Long_20_cm_oliwkaDoniczka_Long_20_cm_oliwkaDoniczka_Long_20_cm_oliwka

Do tego dobierzmy kilka ziół oraz warzyw. Pomidor koktajlowy jest pyszny i naprawdę ładnie się prezentuje. Jego najbardziej popularna odmiana to Koralik oraz bardzo dekoracyjna Cherolla. Równie ciekawa będzie papryczka chilii oraz jej łagodna kuzynka, np. w odmianie Monkey Face. Na balkonie można także uprawiać szczypiorek, cebulę, sałatę oraz rzodkiewkę. Niektórzy uprawiają również pnąca poziomkę.

Ciekawym i jednocześnie dekoracyjnym wykończeniem powierzchni balkonu będzie sztuczna trawa. Pomimo że to imitacja, sprawi, że na balkonie poczujemy wiosnę i lato.

Wybierając tkaniny dekoracyjne na balkon, które na pewno będą towarzyszyły wygodnym meblom, kierujmy się ich jakością. Przede wszystkim powinny być one zabezpieczone przed blaknięciem, wycieraniem się oraz brudzeniem. W innym przypadku tkanina na poduszce czy siedzisku każdego roku będzie wymagała wymiany. Możemy spotkać się z takimi nazwami tkanin jak easyclean, aquaclean, które wskazują na łatwe utrzymanie materiału w czystości. Jednak dla pewności przed zakupem warto zapoznać się z informacją umieszczoną na metce tkaniny i dotyczącą jej parametrów.

Jeśli potrzebujemy odrobiny prywatności, na pewno powinniśmy zainwestować w takie drobiazgi jak zasłonki, siatki bambusowe czy kratki – pergolę na pnącze, panele lub maty.

Porada eksperta

Jeśli nasz balkon jest mały, a chcielibyśmy umieścić na nim wiele kwiatów, wybierzmy donice wielopoziomowe. Można je układać jedna na drugiej, zyskując wspaniałą dekorację i jednocześnie oszczędzając miejsce.

Do stworzenia pięknych kompozycji z kwiatami w roli głównej można wykorzystać tradycyjne donice ale równie dobrze sprawdzą się kosze wiklinowe, metalowe wiadra czy drewniane skrzynki.

Doniczka_Prosperplast_Coubi_DuwDoniczka_Prosperplast_Coubi_DuwDoniczka_Prosperplast_Coubi_DuwDoniczka_Prosperplast_Coubi_Duw