Jak wykończyć posadzkę na balkonie?

Przestrzeń niewielkiego przeważnie balkonu jest dla wielu z nas miejscem, w którym w ciepłe dni spędzamy wolny czas. Urządzenie go jest zadaniem niełatwym – wymaga zastosowania odpowiednich materiałów i wyposażenia w funkcjonalne sprzęty. Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić wykończeniu balkonowej posadzki – dlaczego jest to ważne i na jakie rozwiązanie możemy się zdecydować, piszemy poniżej.

Przejdź do następnych akapitów:

Posadzka balkonowa na lata

Balkon jest częścią mieszkania lub domu, która znajduje się na świeżym powietrzu. Jeśli jest niezabudowany, a z taką sytuacją mamą do czynienia w większości przypadków, narażony jest na nieprzerwane działanie czynników atmosferycznych. Należą do nich zmienne temperatury – od bardzo wysokich, po ujemne, silne nasłonecznienie oraz opady deszczu i śniegu. Na balkonie gromadzą się także zanieczyszczenia, które w dużej mierze nanoszone są przez wiatr, a także będące naturalnym efektem korzystania z uroków tej przestrzeni. Wszystko to sprawia, że wszelkie elementy balkonu – w tym także posadzka – muszą wykazywać się doskonałymi parametrami odpornościowymi, by sprostać warunkom, w jakich są eksploatowane. Z tego również powodu nie wszystkie materiały wykończeniowe nadają się do zastosowania w tego typu miejscu. Jeśli dodatkowo uwzględnimy, że materiał na balkonową posadzkę powinien być również estetyczny i łatwy w czyszczeniu, wybór spełniających wszystkie wymagania produktów zostaje mocno ograniczony. Jakie mamy więc możliwości wykończenia posadzki na balkonie, aby spełniała ona wszystkie nasze oczekiwania – była trwała, ładna i łatwa w pielęgnacji? Oto szereg naszych propozycji.

Porada eksperta:

Wybierając płytki na balkon zwróćmy uwagę na ich rozmiary. Lepiej zdecydować się na modele większe, co w efekcie ograniczy ilość spoin pomiędzy nimi. Dzięki temu zminimalizujemy także ilość zanieczyszczeń zbierających się na posadzce szczególnie w fugach.

Podłoga na balkonie w klasycznym wydaniu – jakie płytki wybrać?

Określenie „klasyczne” odwołuje się w tym wypadku do tradycyjnego, najczęściej wybieranego do wykończenia balkonu materiału, jakim są płytki. Natomiast efekt wykończeniowy, jaki dzięki nim uzyskamy, może być różny, co wynika z faktu, że wybór wzorów i modeli kafli jest obecnie tak duży, jak nigdy. Możemy dzięki nim stworzyć stonowaną, uniwersalną stylizację, nadać przestrzeni elegancki charakter bądź uczynić ją przytulną i naturalną. Wszystko zależy od tego, jakie płytki wybierzemy. Płytki na balkon mogą imitować ponadczasowe drewno albo luksusowy kamień, a jeśli gustujemy w wykończeniu tradycyjnym – mogą być po prostu jednobarwne i pozbawione charakterystycznego dla wymienionych surowców wyglądu. Zanim jednak sięgniemy po podobający nam się produkt, zwróćmy uwagę na jego przeznaczenie i parametry.

Gres Burgundy Colours 30 x 60 cm cream 1,08 m2

Płytki, które chcemy wykorzystać do wykończenia posadzki na balkonie, muszą nadawać się do użytku na świeżym powietrzu i muszą być mrozoodporne. Nie bez znaczenia jest także stopień ich nasiąkliwości – maksymalna dopuszczalna wartość wynosi w tym wypadku 3%. Im twardszy będzie wybrany materiał i im bardziej odporny na ścieranie, tym lepiej. Dla naszego bezpieczeństwa warto też zwrócić uwagę na powierzchnię kafli – najlepiej, by była ona antypoślizgowa lub posiadała żłobienia.

Czy wiesz, że...?

Po czym poznać, że wybrane przez nas płytki są mrozoodporne? Przyjrzyjmy się oznaczeniom widniejącym na opakowaniu. Jeśli znajdziemy wśród nich symbol płatka śniegu, oznacza to, że produkt jest mrozoodporny. Symbol R z następującą po nim cyfrą lub liczbą określa natomiast stopień antypoślizgowości płytek – im większą ma wartość, tym mniejsze ryzyko poślizgnięcia się na wykończonej danym materiałem posadzce.

Wśród rodzajów płytek spełniających wymienione wymagania znajdziemy: gres techniczny i gres szkliwiony, płytki kamienne oraz klinkierowe. Oferta płytek gresowych obejmuje szereg modeli, które imitują różne surowce – dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach, pozwalając na urządzenie balkonu w określonym stylu. Ciekawy charakter przestrzeni nadają też płytki klinkierowe – należy jednak pamiętać, że na posadzce można układać jedynie klinkier do tego przeznaczony. Nie sprawdzą się w tej roli klinkierowe płytki elewacyjne. Wśród okładzin kamiennych wymienić należy choćby te granitowe i bazaltowe oraz wymagające impregnacji płytki z piaskowca lub wapienia.

Czy wiesz, że...?

Do wykończenia podłogi na balkonie możemy zastosować także nowoczesne i modne płyty betonowe, które podobnie jak gres mogą imitować różnorodne materiały.

Nowocześnie – deska kompozytowa czy naturalna?

Deski drewniane oraz stanowiące dla nich alternatywę deski kompozytowe najczęściej stosowane są na tarasach, jednak z powodzeniem nadają się także na balkony.

Deska tarasowa sosnowa GoodHome Areto Quick System ryflowana

Do wykonania posadzki na balkonie z naturalnego drewna stosuje się deski różnego rodzaju – mogą być one wykonane z rodzimych gatunków drzew, np. z modrzewia czy dębu, bądź z gatunków egzotycznych, wśród których na szczególną uwagę zasługują np. bangkirai, keruing, massaranduba oraz badi. Należy jednak pamiętać, że wykonanie podłogi z desek (które montuje się na legarach) możliwe jest jedynie wtedy, gdy powierzchnia płyty balkonowej znajduje się co najmniej 6,5 cm niżej od powierzchni podłogi znajdującej się w mieszkaniu za drzwiami balkonowymi.

Czy wiesz, że...?

Drewno egzotyczne, wykorzystane do wykończenia podłogi na balkonie, nie wymaga żadnej pielęgnacji, choć można je olejować, by nie ulegało naturalnemu procesowi szarzenia. Jest ono również twarde i odporne na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i rozwój grzybów. W przypadku zastosowania drewna rodzimego jego zaimpregnowanie i zabezpieczenie za pomocą oleju jest koniecznością.

Zalety posadzki wykonanej z naturalnego drewna są nie do przecenienia, jednak coraz częściej zastępujemy je deskami kompozytowymi wykonanymi z połączenia tworzywa sztucznego oraz drewna (dokładniej – mączki drzewnej). Produkty takie są niewrażliwe na działanie czynników atmosferycznych, nie wymagają konserwacji, są odporne na rozwój glonów i ataki insektów, łatwe w czyszczeniu i montażu, a także występują w wielu kolorach. Ponadto odzwierciedlają naturalny wygląd drewna, a nawet przypominają je w dotyku – stanowią więc połączenie zalet obu surowców, z których powstają. Wraz z deskami zaopatrzymy się także w cały zestaw pasujących do nich akcesoriów montażowych (np. legary, klipsy), z którymi razem tworzą jednolitą i trwałą konstrukcję.

Podesty zamiast desek

Podest tarasowy GoodHome 30 x 30 cm akacja

Wspomnieliśmy powyżej, że warunkiem zastosowania desek do wykończenia balkonowej posadzki jest odpowiednia różnica poziomów pomiędzy nią a posadzką w mieszkaniu. Co w sytuacji, gdy warunek ten nie jest spełniony, a zależy nam właśnie na wykorzystaniu drewna? Wtedy z pomocą przychodzą nam drewniane podesty tarasowe lub balkonowe. Wykonana z nich podłoga będzie miała niewiele ponad 3 cm grubości, a ponadto będziemy mogli łatwo je zamontować i w razie potrzeby – zdjąć. Elementy tego typu mogą mieć różną formę, choć najczęściej składają się z kilku połączonych w całość klepek. Powstają z różnych gatunków drewna – zarówno rodzimego, jak i egzotycznego, ale wykonuje się je także z kompozytu oraz samego tworzywa sztucznego. Te z naturalnego surowca rodzimego, podobnie jak deski, wymagają odpowiedniego zabezpieczenia i okresowej konserwacji. Niektóre z podestów mocuje się na legarach, jednak jeśli chcemy ułatwić sobie pracę, warto wybrać modele wyposażone w specjalne zaczepy. Dzięki nim każdy podest tarasowy łatwo połączymy z kolejnymi, a cały proces montażu będzie przypominał układanie puzzli.

Podest kompozytowy Blooma klik system 40 x 40 x 4,5 cm szary

Czy wiesz, że...?

Deski naturalne lub kompozyt są najczęściej wykorzystywane do produkcji podestów tarasowych, jednak nie są jedynymi stosowanymi w tym celu materiałami. Warto wspomnieć także o podestach wykonanych na podstawie z tworzywa sztucznego o powierzchni w postaci sztucznej trawy, dzięki którym posadzka balkonowa będzie imitowała prawdziwy trawnik, a przy tym pozostanie łatwa do utrzymania w czystości i odporna na działanie warunków pogodowych. Jeszcze innym produktem są płyty gumowe, zwane inaczej podestami elastycznymi, które przypominają swoimi kształtami powiększone puzzle. Są nie tylko łatwe w montażu, ale też miękkie, trwałe i łatwe w pielęgnacji.

Imitacja trawnika na balkonie

Na balkonie sprawdzi się także sztuczna trawa, po której będziemy mogli wygodnie i bezpiecznie stąpać bez obuwia. Jej zakup warto rozważyć szczególnie wtedy, gdy posadzka na balkonie nie wygląda już zbyt estetycznie, jednak z różnych powodów nie podejmujemy się jej renowacji lub naprawy. Sztuczna trawa dostępna jest np. w rolkach, a do przymocowania jej do podłoża wystarczy nam specjalnie przeznaczona do tego taśma. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość uzyskania szybkiego i estetycznego efektu bez ponoszenia wygórowanych kosztów.

sztuczna trawa

Data publikacji: 08.08.2016