Produkty

Triki aranżacyjne, jak urządzić mały balkon

Triki aranżacyjne, jak urządzić mały balkon

Wygląd balkonu w dużej mierze determinuje jego metraż. Dobrze urządza się dużą przestrzeń, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by i ta mała stała się pięknym, zielonym zakątkiem. Jak zaprojektować niewielki balkon? Aranżacje zawierające wielofunkcyjne meble i wiszące kwiaty okażą się strzałem w dziesiątkę. Co jeszcze zrobić, by zyskać funkcjonalną przestrzeń do relaksu?

Przejdź do następnych akapitów:

Mały balkon w bloku - wyzwanie aranżacyjne

Zarówno w starym, jak i nowym budownictwie balkony z reguły nie posiadają dużych metraży. Na szczęście nie ma nic niemożliwego i nawet w tej niewielkiej przestrzeni, da się stworzyć namiastkę prywatnego ogrodu oraz zielonej strefy relaksu. Pomimo tego, że przedsięwzięcie to jest wyzwaniem aranżacyjnym, a wręcz testem na wnętrzarską kreatywność. Jak urządzić mały balkon? Wystarczy kilka trików i sprytnych rozwiązań, byś sam się zdziwił, ile rzeczy może się zmieścić na zaledwie kilku metrach kwadratowych.

To tylko mały balkon w bloku, a projektowanie jego wystroju sprawia tyle trudności. Zastanawiasz się dlaczego? Po pierwsze sprawy nie ułatwia zarówno niewielki wymiar, jak i sam kształt przestrzeni. O wiele łatwiej urządzić balkony kwadratowe, niż te prostokątne – są po prostu łatwiejszą przestrzenią do zagospodarowania. Z tego też względu nie wszystkie rozwiązania sprawdzą się na podobnych metrażach i trudno wiernie odwzorować gotowy projekt.

Po drugie balkon to miejsce, które łączy kilka funkcji. Często równocześnie pełni funkcję strefy relaksu, suszarni, ogródka i składzika. Dlatego przed przystąpieniem do aranżacji, dobrze określ swoje oczekiwania względem balkonu, a następnie skonfrontuj je z dostępnymi rozwiązaniami. Nie przekreślaj na starcie żadnego z pomysłów. Proste triki mogą sprawić, że zrealizujesz je wszystkie. Bo na przykład, jeśli na Twoim balkonie nie zmieści się okrągły stolik, nie znaczy to, że w ogóle nie uda się tam postawić stołu.

mały balkon

Jak urządzić mały balkon? Wykorzystaj te triki

Mierzysz się z wyzwaniem i urządzasz mały balkon? Zastosuj proste patenty i nowoczesne rozwiązania, a przekonasz się na własne oczy, że żaden metraż nie jest za mały, jeśli chcesz stworzyć własną, zieloną strefę odpoczynku pośród blokowiska. Co więc robić, by Twój mały balkonik był i ładny, i funkcjonalny?

Zagraj kolorami, by optycznie powiększyć balkon. Aranżacje w jasnych i chłodnych odcieniach pomogą Ci uzyskać właśnie taki efekt. Zwróć też uwagę na barwę podłogi. Ta jasnobrązowa sprawi, że mały balkon wyda się większy.

Podczas wyboru mebli, szukaj tych ażurowych. Te ciężkie i lite przytłoczą niewielką przestrzeń. Dobrym wyborem są także meble składane. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, z łatwością je złożysz i zyskasz sporo miejsca. Jak przechowywać takie meble? Na przykład zawieszone na ścianie – na specjalnych hakach.

Jeśli masz mały balkon postaw na wielofunkcyjność. Siedzisko stwórz ze skrzyni, w której schowasz poduszki czy narzędzia ogrodnicze. Poszukaj też mebli zaprojektowanych w taki sposób, by pełniły jednocześnie kilka funkcji – na przykład rolę stolika, krzesła i schowka.

Nie musisz rezygnować ze stołu. Jeśli na Twoim balkonie nie zmieści się ten o klasycznych wymiarach, pomyśl o zawieszeniu blatu na balustradzie. Rolę stolika może także pełnić mobilna półka. Dobrym rozwiązaniem jest również przymocowanie do ściany składanego mebla.

Wykorzystaj też zewnętrzny parapet okna. Postaw na nim rośliny i zioła. To także świetne miejsce na ustawienie klimatycznych latarni czy świec. Postaw również na wiszące elementy. Zamiast stojących donic wybierz te wiszące. Wypełnij je kwiatami i powieś na balustradzie lub na hakach przytwierdzonych do sufitu.

Nie rezygnuj z roślin. Zieleń i kwiaty to charakterystyczne elementy balkonu. Na tym o niewielkich wymiarach szczególnie sprawdzą się różnego rodzaju pnącza ze stelażem. Wiele miejsca zyskasz też, wkładając doniczki w kwietnik stworzony np. z pionowo postawionej palety, opartej o ścianę. Nie zapomnij osłonić się przed ostrym słońcem. Jeśli nie masz możliwości zamontowania markizy, a parasol ogrodowy zajmie zbyt dużo miejsca, zawieś na balkonie białą tkaninę. Stworzy ona swego rodzaju zasłonę – baldachim, który osłoni się przed promieniami słonecznymi.

jak urządzić mały balkon

Podsumowanie

Nie rezygnuj z urządzania balkonu, tylko dlatego, że ma on niewielką powierzchnię. Proste rozwiązania, takie jak powieszenie kwiatów na balustradzie czy zakup składanych mebli, pomogą Ci zyskać tak pożądaną, dodatkową przestrzeń. W efekcie nawet niewielki balkon okaże się bardzo praktyczny, funkcjonalny i pojemny.

Co będzie Ci potrzebne do zagospodarowania małego, klimatycznego balkonu? Wybierz lekki, składane krzesła, skrzynię, która będzie jednocześnie schowkiem i siedziskiem, składany stolik zamocowany do balustrady oraz wiszące donice z kwiatami.

Data publikacji: 03.04.2019
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

W zgodzie z naturą – historia Moniki i Dawida

W zgodzie z naturą – historia Moniki i Dawida
Monika i Dawid są zwolennikami ekologicznych i recyklingowych rozwiązań. Ich dom jest energooszczędny, starają się żyć w duchu zero waste i produkować...
Czytaj więcej

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta
Anna i Robert mają niewielki, ale bardzo przytulny ogród. Ich przydomowy taras znajduje się na skarpie, która prowadzi do przestrzennego...
Czytaj więcej

Przestrzeń dla całej rodziny – historia Amelii i Tomka

Przestrzeń dla całej rodziny – historia Amelii i Tomka
Duży i przestronny ogród – idealne miejsce dla rodziny z dziećmi, a także nieograniczony potencjał. Amelia i Tomek chcą tak zagospodarowa...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Triki aranżacyjne, jak urządzić mały balkon