Jak zabezpieczyć balkon przed dzieckiem

Nabierający sprawności ruchowej młody człowiek jest niezwykle ciekawy świata i nic dziwnego, że swoje pierwsze kroki kieruje w stronę miejsca, gdzie widać najwięcej – ku balkonowi. Sprawą pierwszorzędną jest zabezpieczenie – zarówno wejścia do niego, jak i jego samego. Do jakich sposobów się uciec, aby przechodzący pod balkonem ludzie nie otrzymali w podarunku spadającej z dużej wysokości jednej z zabawek naszego dziecka?

pies z dzieciem na balkonieJakkolwiek miejsce to jest dla dziecka bardzo atrakcyjne, nie może ono wyjść na balkon bez naszej wiedzy i przebywać na nim bez nadzoru osoby dorosłej. Ponieważ jednak rodzice wiedzą, że upilnowanie raczkujących, stawiających pierwsze kroki i nieco starszych dzieci graniczy z niemożliwością, przydatne będą środki zaradcze, które uniemożliwią maluszkom samowolne przedostanie się na balkon.

Zabezpieczenie wyjścia na balkon

Jeśli chcemy, aby drzwi balkonowe były zaporą nie do przebycia, ale często je zostawiamy uchylone w celu poprawienia jakości wentylacji, konieczne będzie zamontowanie takiej blokady otwierania, która umożliwi uchylanie i zablokowanie drzwi na wybranej przez nas szerokości. Chociaż do tego celu możemy użyć na przykład plastikowych, elastycznych podpórek lub drewnianych klinów, dla dziecka ich wyjęcie nie będzie stanowiło żadnego problemu, dlatego o wiele skuteczniejsze będą blokady na drzwi balkonowe (których możemy użyć również do zabezpieczania okien) umieszczane na wysokości niedostępnej dla wyprostowanego dziecka.

Inną sytuacją jest, kiedy balkonowe drzwi często mamy otwarte i nie chcemy rezygnować z tego rozwiązania, które jest stosowane szczególnie w upalne dni. Aby uniemożliwić małym domownikom wyjście przez otwarte na oścież drzwi, konieczne będzie zamontowanie w ich pobliżu zamykanych na zatrzask pionowych drabinek, które stosowane są na przykład w pobliżu schodów prowadzących na wyższe piętro lub do piwnicy.

Dodatkowym zabezpieczeniem przed umożliwieniem dziecku, zwłaszcza starszemu i większemu, wyjścia na balkon, będzie zamocowanie w drzwiach balkonowych i w oknach klamek z kluczykiem. Jest to proste, ale skuteczne rozwiązanie, które dodatkowo stanowi barierę ochronną przed włamaniem.

Zabezpieczenie balkonu

Pod naszym okiem dziecko na balkonie może mieć zorganizowane miejsce do zabawy i obserwacji tego, co dzieje się w najbliższym otoczeniu. Doświadczenie rodziców mówi, że im chętniej dziecko przebywa w danym miejscu, tym więcej zabawek znajduje się w jego pobliżu. Może to prowadzić do sytuacji, że dziecko upuści jakąś zabawkę na nieświadomych niczego przechodniów. By temu zapobiec, dobrze jest sporządzić przegrodę oddzielającą szczelnie przestrzeń balkonu od świata zewnętrznego. Po pierwsze, musimy uszczelnić pręty lub balustradę poręczy balkonowej, tak aby uniemożliwić dziecku wystawienie poza nią głowy i wspinanie się na nią. Do tego celu możemy użyć drucianej siatki, ale o tak małych oczkach, aby nie mieściły się w nich stopy naszych milusińskich. Zapora tego typu, aby była skuteczna, powinna sięgać od posadzki do sklepienia sufitu.

Innym rozwiązaniem będzie rozciągnięcie pomiędzy prętami barierki przezroczystej tafli wykonanej z pleksi, która z jednej strony uniemożliwia wspinanie się na dziecko wychyla się na balkonieporęcz, a z drugiej umożliwia obserwowanie tego, co dzieje się tuż pod naszym mieszkaniem. Jednak nie rozwiązuje to problemu pozostawienia wolnej przestrzeni ponad poręczą balkonową – tutaj możemy zdać się na przykład na siatkę przeciw owadom – stanowi ona szczelną zaporę, która dodatkowo uniemożliwi przedostanie się do wnętrza naszego mieszkania niechcianych, uskrzydlonych gości. Pamiętajmy jednak, że siatka jest delikatna i nie wytrzyma naporu wspinającego się po barierce dziecka, dlatego jeśli sprawność fizyczna naszej pociechy nie ustępuje młodemu Tarzanowi, bardziej skutecznym zabezpieczeniem będzie wymieniona wyżej druciana siatka.

 

Data publikacji: 15.10.2015