LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak prawidłowo wykonać taras betonowy?

Tarasy wykonywane z betonu są bardzo popularne głównie ze względu na swoją trwałość i możliwości bardzo różnorodnego wykańczania. Poza tym gotowy taras betonowy nie wymaga szczególnej konserwacji i przetrwa przez wiele lat. Jak prawidłowo go wykonać?

Podstawowe wymogi

Przygotowana pod taras powierzchnia powinna być dokładnie wyrównana, pozbawiona humusu i wysypana najlepiej około 30 cm warstwą zagęszczonego mechanicznie żwiru. W przypadku budowy tarasu kluczową kwestią jest izolacja przeciwwilgociowa. Warto już na etapie wylewania płyty tarasowej ukształtować odpowiedni spadek – wynoszący co najmniej 1,5 do 2% w kierunku krawędzi równoległej do ściany budynku. Dzięki temu woda będzie mogła swobodnie spływać z powierzchni i nie będzie powodowała niszczenia tarasu. Aby ułatwić to zadanie, warto przed wylaniem betonu ułożyć łaty pomocnicze na rożnych wysokościach i w ustalonych odstępach. Przed zastygnięciem betonu łaty usuwamy, a powierzchnie zacieramy na gładko mocną zaprawą cementową.

Jak prawidłowo wykonać taras betonowy?

Przeciw wilgotnieniu płyty

Wylaną płytę tarasu możemy zabezpieczyć przed zawilgoceniem za pomocą papy, folii albo mas wodoodpornych. Papa jest rozwiązaniem najbardziej tradycyjnym, a izolację tarasu wykonujemy z dwóch warstw papy termozgrzewalnej. Dolną część mocujemy w całości do podłoża, a pasma papy łączymy na tzw. zakład. Górna część papy nie powinna być sklejona z dolną, dlatego warto przesypać między nimi piasek lub talk. Wierzchnią warstwę papy można także zastąpić folią wytłaczaną (kubełkową). Jednak pamiętajmy o tym, aby zawsze pozostawić wolną przestrzeń pozwalającą odprowadzać wodę.

Jako folie izolujące stosowane są zwykle folie płaskie, z gęstego polietylenu. Mają one tę wyższość nad papą, że nie sklejają się i są bardziej elastyczne. Dolną część folii także przytwierdzamy do podłoża, a jako górna (poza płaską) może być tu także użyta folia wytłaczana.

Z kolei masa wodoodporna utworzy na płycie tarasu szczelną i elastyczną bezspoinową powłokę. Po jej zastosowaniu nie ma konieczności wykonywania dodatkowej wylewki betonowej, można bowiem od razu do masy przykleić wykończenie, czyli np. płytki. Masa nakładana jest w dwóch warstwach o łącznej grubości około 2-4 mm. Pierwsza stanowi izolację, druga – klej do płytek.  Na betonową płytę tarasu możemy także zastosować maty oddzielająco-drenujące. Są one wykonane z folii polietylenowej pokrytej obustronnie powłoką z fizeliny. Także bezpośrednio do niej możemy przytwierdzać płytki.

Przeczytaj także: Taras z drenażowym odprowadzaniem wody – jak to zrobić?

Wylewka betonowa

Przeciw-wilgociowa izolacja z papy lub folii wymaga dodatkowego osłonięcia wylewką betonową o grubości ok 4-5 cm, wzmocnioną siatką przeciwprężną. Ta warstwa dociska izolację do podłoża i stanowi podkład pod wykończenie. Wylewkę taką najlepiej wykonywać z zaprawy szybkowiążącej, szczególnie gdy prace prowadzimy wiosną lub jesienią. Pozwala to skrócić czas trwania robót i przyspieszyć wykończenie tarasu. Pamiętajmy, że wylewka musi być oddzielona od ściany zewnętrznej szczeliną o szerokości około 1-2 cm. Gdy nasz taras ma dużą powierzchnię, może zaistnieć konieczność wykonania dodatkowych, pośrednich dylatacji. Powinny one być rozmieszczane co około 3 metry, równolegle do krótszych krawędzi tarasu. W tych samych miejscach powinny być także wykonane dylatacje w wykończeniowych okładzinach tarasu. Inaczej wylewka popęka, a okładzina odpadnie. Krawędzie płyty tarasu należy następnie zabezpieczyć obróbką blacharską lub specjalnymi ochronnymi profilami.

Taras ziemny

Często tarasami betonowymi nazywane są także tarasy ziemne, które układane są bezpośrednio na podłożu wyrównanej, pozbawionej humusu i wysypanej odpowiednią podsypką ziemi. Najczęściej wykonuje się je z kamiennego bruku, płyt albo z betonowej kostki. Nowoczesne płyty tarasowe czy kostka brukowa tworzone są z betonu wibroprasowanego. Są przez to mocno zagęszczone i uszczelnione, co daje im wysoką odporność na czynniki zewnętrzne oraz obciążenia użytkowe. Są także bardziej wytrzymałe przy nierówności terenu. Układając je zachowujemy także około 1-2 % spadek, a szczeliny między elementami wypełniamy piaskiem. Jest to jeden z najprostszych i najszybszych sposobów wykonania tarasu.

Dowiedz się: Jak stworzyć ziołowy zakątek na balkonie lub w ogrodzie?

Jak prawidłowo wykonać taras betonowy?

Wykańczanie powierzchni

Typowe tarasy betonowe wykańcza się najczęściej mrozoodpornym gresem, płytami kamiennymi lub ich betonowymi imitacjami albo płytkami klinkierowymi. Do układania płytek  powinniśmy używać elastycznych zapraw klejowych oraz odpornych na warunki zewnętrzne zapraw do fugowania. Pamiętajmy także, aby materiał wykończeniowy naszego tarasu nie był śliski – warto zastosować płytki chropowate o specjalnej fakturze np. nieszkliwiony klinkier czy groszkowany kamień.