LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Kwitnący balkon od lutego do września

Balkon pełen kwiatów i zieleni prezentuje się pięknie, pozwala nam na bliski kontakt z naturą bez konieczności wychodzenia z domu i daje możliwość korzystania w kuchni z samodzielnie wyhodowanych ziół i małych warzyw. Nic więc dziwnego, że często chcielibyśmy by zawartość naszych doniczek kwitła przez cały rok. Czy jest to możliwe?

Piękny balkon przez cały rok – jakie rośliny wybrać?

Jeśli chcemy cieszyć się pięknym balkonem przez cały rok, powinniśmy wybrać do jego udekorowania tak zwane rośliny zimozielone. Wiele tego typu gatunków zachwyca kolorowymi kwiatami latem, ale także w okresie zimowym zachowuje wysokie walory dekoracyjne – pozostają intensywnie zielone i zachowują bogate listowie. Dzięki temu przestrzeń naszego balkonu może być estetyczna i przytulna przez wszystkie 12 miesięcy. Jakie gatunki warto zatem rozważyć?

Zobacz także: Jak stworzyć ziołowy zakątek na balkonie lub w ogrodzie?

Forsycja Maluch

To polska odmiana forsycji, która w marcu i kwietniu obficie obsypuje się niewielkimi, złocistożółtymi kwiatami. Kwitną już bardzo młode krzewy, które poddane podstawowej i niewymagającej pielęgnacji dorastają nawet do 120 cm wysokości.

Kwitnący balkon od lutego do września

Laurowiśnia

Może dorastać nawet do 4 metrów, jest zatem dobrym wyborem na szybkie zagospodarowanie balkonowej ściany. Posiada zielone pędy i grube, wypełnione miąższem liście. Laurowiśnia kwitnie w maju pachnącymi, kremowymi kwiatami, natomiast w sierpniu pojawiają się na niej czarne owoce.

Jałowiec łuskowy Blue Star

Jałowiec jest rośliną, która co prawda nie kwitnie, ale jej obficie porastające pędy i grube igły posiadają przepiękny srebrzysty odcień, który będzie stanowił ozdobę przestrzeni przez cały rok.

Zainspiruj się: Doniczki na balkon, które uwydatnią piękno twoich kwiatów

Krasawica Moskwy

Odmiana lilaka o perłoworóżowych kwiatach. Kwitnie obficie w maju i przepięknie pachnie. Po przekwitnięciu możemy cieszyć oczy zielonymi, delikatnymi listkami, które opadają dopiero późną jesienią.

Sosna kosówka miniaturowa

Zwolennicy zieleni na balkonie z pewnością polubią sosnę kosówkę. Jest zielona przez cały rok i nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji – nie należy jej zbyt często podlewać i dobrze radzi sobie z zanieczyszczeniami powietrza w mieście.

Przeczytaj jak dbać o rośliny zimozielone w ogrodzie

Porada eksperta

Jeśli posiadamy na balkonie wiele roślin, które nie radzą sobie dobrze z mrozami, a nie mamy możliwości przenieść doniczek do wnętrza domu, możemy przykryć je gałązkami drzew iglastych. W ten sposób ochronimy nasze pędy przed zimnem i umożliwimy im ponowny wzrost na wiosnę. Pamiętajmy też, by każdą doniczkę umieścić na podstawce, na którą odpływać będzie nadmiar wody.

Kwitnący balkon od lutego do września

Jakie kwiaty na balkon, by jak najdłużej kwitły?

Osoby, które niespecjalnie odnajdują się w roli ogrodnika, a chciałyby spędzać czas na łonie natury, w przestrzeni własnego balkonu z pewnością pokochają wrzosy i wrzośce. To także gatunki zimozielone, które mogą pozostać w doniczkach na zewnątrz domu przez cały rok. Te dwa, bardzo podobne do siebie gatunki zachwycają feerią barw (w sprzedaży dostępne są odmiany od białej, przez wiele odcieni różu i czerwieni, aż po intensywny fiolet) i bardzo przyjemnie pachną. Jeśli w naszych kwietnikach zasiejemy po równo wrzosów i wrzośców, będziemy mogli cieszyć się kwitnącymi pędami od lutego do końca listopada.

O tym, jak uprawiać i pielęgnować wrzosy przeczytamy w tym artykule, natomiast specyfikację wrzośców poznamy tutaj.