icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak stworzyć ziołowy zakątek na balkonie lub w ogrodzie?

Zielone zakątki ziołowe można stworzyć w ogrodzie, adaptując w tym celu wybraną rabatę, lub na balkonie, jeśli chcemy przyozdobić nimi np. jedną ze ścian budynku. Zioła pięknie pachną, relaksują, ale co ważne, są również przydatnym i smacznym dodatkiem do wielu dań kuchni włoskiej, prowansalskiej i innych. Dzięki leczniczym właściwościom niektórych ziół można również w domowy sposób pozbyć się wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Jak stworzyć ziołowy zakątek na balkonie lub w ogrodzie?

Zielone zakątki ogrodowe lub balkonowe pięknie urozmaicają krajobraz. Zioła, oprócz tego, że ładnie wyglądają, dodatkowo pachną, a przy okazji nie są trudne w pielęgnacji. Warto pomyśleć o stworzeniu małego ziołowego zagajnika nie tylko w ogrodzie, ale również na tarasie czy balkonie. Wspólne sadzenie roślin z dziećmi to ciekawy sposób na spędzenie czasu wolnego. Zioła w donicach wystarczy przesadzić do większych pojemników i dosypać do nich ziemi. Doniczki można dowolnie przemalować, można też włożyć do nich kolorowe tabliczki z napisem wskazującym, jaka roślina znajduje się w określonej donicy. Dzieci będą dumne, że mogły samodzielnie przygotować taką roślinną dekorację!

Jak stworzyć ziołowy zakątek na balkonie lub w ogrodzie?

Ziołowy zakątek w ogrodzie lub na balkonie: miejsce

Pachnące, a niekiedy także pięknie kwitnące zioła dobrze jest posadzić nieopodal miejsca wypoczynku, tak by móc nacieszyć się ich wyjątkowym aromatem. Intensywny zapach niektórych gatunków ziół działa bardzo korzystnie na nasze samopoczucie. Warto zwrócić uwagę szczególnie na melisę, miętę lub lawendę. Tą ostatnią możemy także przyozdobić alejki, które kierują nas w różne miejsca ogrodu – przechadzając się pomiędzy pachnącą lawendą, będziemy w pełni korzystać z relaksującego zapachu posadzonych roślin.

Podczas doboru ziół, warto wziąć pod uwagę ich ekspansywność. Gatunkiem rozrastającym się szczególnie mocno będzie np. mięta. Jeśli planujemy dla niej miejsce na rabacie, weźmy pod uwagę fakt, że potrzebuje go naprawdę sporo.

Funkcję ziołowego zakątka na tarasie może pełnić np. jedna ze ścian budynku. Wystarczy przymocować do niej drewniany stelaż, a na poszczególnych szczeblach zawiesić doniczki. Zioła prezentują się na takiej ścianie naprawdę ciekawie, a my mamy roślinki na wyciągnięcie ręki za każdym razem, gdy przygotowujemy smaczne posiłki.

Uwaga!

Większość najbardziej popularnych ziół dobrze czuje się w miejscach, które są odpowiednio nasłonecznione oraz dość zaciszne. Im więcej dostarczymy im słońca, tym więcej olejków eterycznych będą one wydzielały, co jest równoznaczne z intensywnością zapachu. Do takich ziół należą m.in. bazylia, estragon, lawenda czy majeranek.

Większość ziół do pełnego wzrostu wymaga miejsca dobrze nasłonecznionego, gdzie promienie słoneczne docierają co najmniej przez sześć godzin dziennie. Bez wystarczającej ilości światła zioła nadmiernie wyrastają, wytwarzają mniejsze, mniej aromatyczne liście. A nie o taki efekt przecież zabiegamy.

Przeczytaj także: Doniczki na balkon, które uwydatnią piękno twoich kwiatów

Jak stworzyć ziołowy zakątek na balkonie lub w ogrodzie?

Ziołowy zakątek w ogrodzie lub na balkonie: wysiew

Jeśli planujemy stworzyć ziołowy zakątek w ogrodzie, a rośliny będziemy wysiewać do gruntu, to warto przygotować dla nich ziemię próchniczą i dosyć dobrze przepuszczalną. Żyzne podłoże wpływa korzystnie na wzrost ziół, dlatego dodajmy do podłoża kompost oraz wapno. Miejsce do wysiewu w gruncie przygotowujemy tak, jak w przypadku warzyw. Gleba powinna być przekopana, bez chwastów i lekka, nie zaś zbita w grudki.

Porada eksperta

Jeśli posiadamy złej jakości glebę, np. piaszczystą, możemy w niej posadzić dziewannę, krwawnik, lawendę czy chaber. Te zioła nie potrzebują do wzrostu szczególnych warunków, a są dość efektowne.

Do uprawy ziół na pewno nie nadaje się podłoże gliniaste. Często występuje ono na podmokłych, zalewanych wodą terenach. Aby poprawić warunki takiej gleby, można spróbować podsypać rabatę ziemią, aby znalazła się na niewielkim podwyższeniu, lub ogrodzić miejsce na wysiew ziół murkiem bądź palisadą.

Zioła na balkonie posadzimy w donicach z ziemią dopasowaną do wymagań roślin. Uniwersalną i jednocześnie bardzo dobrą glebę kupimy na dziale ogród w Castoramie.

Najłatwiej sadzi się zioła zakupione w donicach, które wystarczy jedynie przesadzić w miejsce docelowe. Jeśli jesteśmy doświadczonymi ogrodnikami, możemy sami wysiewać nasiona ziół, a po uzyskaniu większych roślinek umieścić je na stałym miejscu. Rozsady przygotowuje się w specjalnych rozsadnikach. W ten sposób uzyskuje się np. sadzonki takich ziół jak bazylia, majeranek, szałwia czy melisa.

Zobacz też: Jak uprawiać pomidory na balkonie?

Jak stworzyć ziołowy zakątek na balkonie lub w ogrodzie?

Ziołowy zakątek w ogrodzie lub na balkonie: pielęgnacja

Pielęgnacja ziół ogranicza się właściwie do kilku prostych czynności. Rabatę trzeba standardowo podlewać oraz usuwać z niej chwasty, jeśli takowe się pojawią. Aby zioła lepiej rosły, warto również podsypywać je warstwą kompostu.

Jeśli temperatury na zewnątrz mocno spadają, podłoże, które porastają zioła, powinno się także okryć gałązkami świerku lub liśćmi.

Niektóre zioła mają postać krzewinek – takie rośliny będzie trzeba nieco przyciąć, najczęściej o dwie trzecie pędów na początku każdej wiosny. Do krzewinek, które lubią skracanie, należy np. lawenda.

Zioła posadzone na balkonie mogą spędzać na świeżym powietrzu czas od maja do jesieni – wczesnej lub późnej, w zależności od temperatur. Zimą zioła przenosimy do domu i przechowujemy w dość chłodnym miejscu. W tym czasie dbamy również o to, by gleba w donicach nie przeschła, ale jednocześnie nie przelewamy nadmiernie roślin – to nie sprzyja wzrostowi ziół.

Ziołowy zakątek w ogrodzie lub na balkonie: jakie zioła wybrać

Jest wiele ziół, które są łatwe w pielęgnacji i jednocześnie przydatne w kuchni. Do roślin, które warto uwzględnić w swojej uprawie, należą:

Oregano – roślina wydzielająca dość intensywny zapach, ulubiona przyprawa miłośników kuchni prowansalskiej. Ususzone oregano można dodać do sosów, pizzy oraz przeróżnych sałatek. Inna nazwa oregano to lebiodka pospolita – planując jej uprawę, warto wziąć pod uwagę, że może dorastać do 80 cm wysokości.

Lubczyk – czyli przyprawa powszechnie uznawana za taką, która przynosi szczęście w miłości. Najczęściej dodajemy ją do zup, a jeśli chcielibyśmy również wykorzystać jej moc lekarską, to warto wiedzieć, że odwar z korzenia lubczyku sprzyja w leczeniu dolegliwości dróg moczowych i jest pomocny przy niewydolności nerek.

Bazylia – przyprawa, bez której nie potrafią żyć chociażby Włosi. Najczęściej jest dodatkiem do makaronów oraz pysznego pesto. Bazylia sprzyja odpowiedniej pracy układu pokarmowego i działa antydepresyjnie.

Mięta – roślina o specyficznym zapachu, która najczęściej trafia jako dodatek do drinków, chłodzących napojów, a także deserów lodowych.

doniczkach balkonowych lub w glebie ogrodowej możemy także posadzić pyszny koper, natkę pietruszki oraz melisę.

Jak stworzyć ziołowy zakątek na balkonie lub w ogrodzie?

będziemy odpoczywać, napawając się ich wonią.

Czy macie już pomysł na własny kącik ziołowy? Do dzieła! Do stworzenia przyjemnego zakątka będą niezbędne:

Zioła – wybrane wedle uznania, najlepiej kilka gatunków, by zakątek był naprawdę zielony,

Doniczki – jeśli tworzymy rozsadę balkonową,

Drewniana paleta – możemy ją przymocować do ściany balkonowej i przemalować farbą, aby stanowiła ciekawą podstawę do zamocowania doniczek,

Podłoże do sadzenia ziół.

Życzymy udanej zabawy!