Taras na dachu - jakie są zalety, wady i rzeczy do rozważenia

Taras na dachu jest konstrukcją, która zyskuje coraz większą popularność. To rozwiązanie pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni, co ma znaczenie dla każdego właściciela domu czy nawet mieszkania. Taras na dachu pozwala na stworzenie miejsca, w którym będziesz się relaksować. Nie każdy dach jednak umożliwi budowę tarasu. Nie zawsze też będzie to dobre rozwiązanie.

Taras na dachu - jakie są zalety, wady i rzeczy do rozważeniaTaras na dachu - jakie są zalety, wady i rzeczy do rozważeniaTaras na dachu - jakie są zalety, wady i rzeczy do rozważeniaTaras na dachu - jakie są zalety, wady i rzeczy do rozważenia

Przejdź do następnych akapitów:

  1. Zalety tarasu na dachu
  2. Dlaczego nie warto tworzyć tarasu na dachu?
  3. Jakie warunki techniczne musi spełniać dach?
  4. Taras na dachu spadzistym – czy da się go wykonać?
  5. Taras zamiast dachu – czy jest wymagane pozwolenie budowlane?
  6. Dach odwrócony, czyli kolejność warstw
  7. Nie zapominaj o wejściu na taras
  8. Balustrada – niezbędny element bezpieczeństwa

Zalety tarasu na dachu

Czy to właściciel domu, czy mieszkania – praktycznie każdy marzy o tarasie. Jest to naturalne przedłużenie salonu, które równocześnie pozwala na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Co więcej, dobrze urządzony taras może stać się miejscem, w którym z łatwością będziesz się relaksować. Nie zawsze jednak można pozwolić sobie na taras montowany na poziomie gruntu też nieznacznie powyżej niego. W takiej sytuacji rozwiązaniem może stać się taras na dachu.

Taras zamiast dachu ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na oszczędzenie miejsca. Sprawdza się zatem zarówno na mniejszych działkach, jak i w przypadku zabudowy wielorodzinnej. Sama budowa nie jest ani trudna, ani nadmiernie kosztowna.

Taras na dachu zapewnia także większą prywatność wypoczywającym na nim osobom. Nie musisz zapewniać sobie dodatkowych osłon. Wystarczy wysokość, która w naturalny sposób będzie chroniła przed ciekawskimi spojrzeniami. Co więcej, taka konstrukcja zapewnia także ciekawe widoki. Im wyżej jest umieszczony taras, tym ciekawszy widok zapewnia.

Taki taras może stać się miejscem, w którym będziesz uprawiać niewielki ogród lub grillował.

Dlaczego nie warto tworzyć tarasu na dachu?

Chociaż taras na dachu jest bardzo ciekawym rozwiązaniem konstrukcyjnym, mogą istnieć wyraźne przesłanki do tego, by go nie budować. Przede wszystkim taras zwiększa obciążenie, jakiemu są poddane ściany. Dlatego nie zawsze jest on możliwy do stworzenia na już istniejącym, wieloletnim budynku.

Taras na dachu może także sprawiać problemy, jeśli będzie źle wykonany. Zbierająca się woda lub przeciekanie tarasu to tylko niektóre z trudności, z jakimi możesz się zmierzyć.

Jakie warunki techniczne musi spełniać dach?

Dach na taras musi spełniać określone warunki techniczne, jeśli budynek, a także sama konstrukcja mają być bezpieczne. Przede wszystkim takie tarasy są projektowane na dachach płaskich o spadku w granicy 2%. Najważniejsze jest to, by finalny poziom musi być wygodny do poruszania się na nim. Nie może także tworzyć zagrożenia dla niższych warstw budynku

Podłoże pod budowę tarasu musi by gładkie, zwięzłe i nośne. Dzięki temu można wykonać na nim niezbędne prace montażowe. Dlatego też taras na dachu z papy jest łatwy do wykonania o ile tylko usunie się z niego warstwę papy. W przypadku nieregularnych konstrukcji konieczne jest zastosowanie wylewki.

Taras na dachu spadzistym – czy da się go wykonać?

Wbrew pozorom taras na dachu spadzistym jest możliwy do wykonania. Przede wszystkim jednak budynek z takim dachem wymaga przynajmniej kawałka płaskiej przestrzeni. Czasem jest to strop nad garażem. Innym razem natomiast zdarza się tylko część pomieszczenia, a reszta służy za podstawę dla tarasu.

Taras na dachu - jakie są zalety, wady i rzeczy do rozważeniaTaras na dachu - jakie są zalety, wady i rzeczy do rozważeniaTaras na dachu - jakie są zalety, wady i rzeczy do rozważeniaTaras na dachu - jakie są zalety, wady i rzeczy do rozważenia

Taras zamiast dachu – czy jest wymagane pozwolenie budowlane?

Jeśli jesteś na etapie projektowania budynku i chcesz wykonać taras na dachu, zadanie jest znacznie łatwiejsze. Wystarczy, że przekażesz swoje życzenie architektowi. On natomiast uwzględni je w projekcie i dostosuje do niego konstrukcję budynku.

Wyzwaniem może być taras na dachu już istniejącego budynku. Przede wszystkim będziesz potrzebował pozwolenia budowlanego. Do odpowiedniego urzędu należy złożyć projekt, ekspertyzy wytrzymałości konstrukcji, a także plan prac, jakie przewidujesz w związku z tarasem.

Co ważne, część tarasu może być uznana za powierzchnię biologicznie czynną. Z tego względu może dojść do sytuacji, gdy będziesz musiał ograniczyć wymiary tarasu.

Dach odwrócony, czyli kolejność warstw

Podczas budowy tarasu na dachu bardzo duże znaczenie ma odpowiednie wykonanie konstrukcji. Z tego względu stosuje się tzw. dach odwrócony. Sformułowanie to określa istotę konstrukcji dachowej, a dokładniej ułożenia warstw izolacyjnych.

Dom z tarasem na dachu odwraca kolejność warstw izolacyjnych stosowanych w tradycyjnych połaciach dachowych. Przede wszystkim bezpośrednio na stropie musisz ułożyć warstwę izolacji przeciwwilgociowej. Jej technologia i dokładność wykonania ma ogromne znaczenie. Wszelkie błędy są kosztowne w naprawie.

Taką warstwę przeciwwilgociową zazwyczaj pokrywa się dodatkowo folią lub też matą drenażową To ona umożliwia odprowadzanie wilgoci. Dopiero po tym możesz zająć się ułożeniem warstwy termoizolacyjnej. Dopiero po wykonaniu tych warstw możesz przygotować podłoże do wykończenia go wybranym materiałem, np. płytkami ceramicznymi.

Nie zapominaj o wejściu na taras

Taras na dachu płaskim niekiedy wymaga bardziej złożonych przeróbek. Przede wszystkim musisz zaplanować wejście na taras. Zazwyczaj na taki dach prowadzą drabinki i wąskie okna dachowe. Dzięki nim można wejść na dach w celach serwisowych. Trudno jednak wyobrazić sobie podobne rozwiązanie, jeśli planujesz wykonać na dachu strefę relaksu.

Przede wszystkim rozważ wykonanie stabilnych schodów, które będą prowadziły na dach. Równie istotna jest poszerzenie otworu wejściowego, a także zapewnienie wygodnych i szczelnych drzwi.

Z tego względu najłatwiej jest stworzyć wejście na dachy tworzone na stropach garaży. Zazwyczaj wystarcza wykonanie otworu na ścianie i zamontowanie w nim drzwi tarasowych. Jest to wygodne i proste rozwiązanie, które równocześnie zapewnia bardzo wygodne wejście na taras na dachu.

Balustrada – niezbędny element bezpieczeństwa

Niezależnie od tego, na jaki taras na dachu się zdecydujesz, musisz zadbać o bezpieczeństwo podczas przebywania na nim. To zadanie spełnia balustrada. Powinna maksymalnie ograniczać ryzyko spadnięcia z tarasu. Dlatego też wysokość balustrady powinna być odpowiednia. Również ewentualne odległości pomiędzy jej pionowymi elementami nie mogą być zbyt duże. Minimalna wysokość balustrady wynosi 1,1 m.